» Аналітичні матеріали, Новини » Глухий кут для постачання нафтопродуктів: що варто робити для вирішення проблеми

Глухий кут для постачання нафтопродуктів: що варто робити для вирішення проблеми

З початком війни загрозливою стала ситуація із постачанням нафтопродуктів для споживачів, зокрема цивільних громадян та підприємств, яка має місце з низки причин та може погіршуватись.

  1. Воєнні дії ускладнюють логістику доставки нафтопродуктів між окремими регіонами країни, що зумовлює суттєвий дефіцит палива на АЗС по всій країні. Руйнування транспортної та складської інфраструктури лише посилює цю проблему.
  2. Україна була критично залежною від поставок нафтопродуктів із Росії та Білорусі, які розгорнули акти невиправданої воєнної агресії відносно України. Відтак потрібні додаткові зусилля для потреби диверсифікації постачань нафтопродуктів із західного напряму.
  3. Під загрозою воєнних дій вітчизняні виробники скоротили обсяги переробки, зокрема зупинено Шебелинський газопереробний завод, що лише посилило імпортну залежність та ускладнило проблему диверсифікації постачань.
  4. Послаблення курсу гривні та зростання цін на нафту зумовлюють підвищення цін на нафтопродукти в Україні, тим часом як державне регулювання цін на паливо працює за довоєнною моделлю, загрожуючи ще більшими перебоями поставок та дефіцитом палива в Україні.

Що варто робити для часткового вирішення проблеми

  1. Якнайшвидше забезпечити зниження податків та акцизів на нафтопродукти та перегляд системи державного регулювання цін на паливо. В нинішніх умовах регулювання цін поставки палива можуть стати економічного неможливими, що зробить проблему дефіциту катастрофічною.
  2. Організація домовленостей постачання палива із країн ЄС та домовленостей про формування резервів у ЄС біля кордону з України для убезпечення зберігання палива послаблення перебоїв постачання ресурсу в Україну.
  3. Залучення парку “Укрзалізниці” та інших компаній для організації мобільного постачання палива регіонами України – формування тимчасових мобільних баз-складів нафтопродуктів і палива (на базі мобільних залізничних цистерн).
  4. Резервування міжнародної фінансової підтримки для закупівлі імпортних нафтопродуктів та покриття критичних потреб.
  5. Вичення можливості кнотролю постачальників за націнкою задля уникнення спекуляцій.

 

Андріан Прокіп, експерт програми “Енергетика” Українського інституту майбутнього