УІМ розпочинає новий цикл досліджень, пов’язаний з боротьбою з країною-агресором на економічному фронті та санкціями, які впроваджуватимуться проти неї.
У новому циклі публікацій ми будемо оприлюднювати аналітику про реальну залежність російських компаній від західних технологій, наслідки перебування західних виробників на ринку РФ та розкажемо про конкретні дії, які потрібно впроваджувати в рамках роботи міжнародних санкцій щодо країни-агресора.
Перший матеріал присвячений роботі банкоматів та валютних терміналів. Загалом на території РФ їх налічується близько 200 тисяч, і 70 % з них (140 тисяч!) поставлено компаніями NCR (США) та і DieboldNixdorf (США, Німеччина), які офіційно заявили про вихід з російського ринку.
На відміну від технологічно складних одиниць устаткування (наприклад, верстатів з системами ЧПК) програмне забезпечення на банкомати встановлюється одноразово та оновлюється не дистанційно, а мануально за допомогою спеціалістів, що мають стаціонарний доступ.
В цілому нібито банківський системі РФ у найближчому майбутньому нічого не загрожує і банкомати світових брендів фізично залишаються та можуть працювати на оригінальному ПЗ ще доволі тривалий час.
Однак, ще в квітні кредитні організації попросили Центральний банк РФ відкласти введення нових банкнот, модернізація яких була запланована на період 2022–2025 рр., через проблеми з постачанням та техпідтримкою закордонного обладнання.
Тож в Росії екстрено стало питання пошуку софта для банкоматів внутрішнього виробництва без залежності від світових брендів, задля забезпечення попиту безпроблемного користування 180 млн. користувачів банківських карток.
Інсайдери відмічають, що внутрішніми продуктовими компаніями Росії, які здатні замінити оригінальний софт NCR і DieboldNixdorf та наразі фактично ділять між собою ринок програмного забезпечення для банкоматів, є SmartCard-Service (приблизно 70%) ринку та eKassir (приблизно 30%).
SmartCard-Service (АТ «СмартКард-Сервіс») засноване в 1997 році та з моменту утворення займається розробкою та супроводом програмних продуктів для банківських пристроїв самообслуговування сімейства TellME. Програмні рішення TellME є крос-платформеними і можуть експлуатуватися на різному устаткуванні російського та зарубіжного виробництва, у тому числі: NCR, Diebold/Nixdorf, Nautilus Hyusung, OKI, GRG та інші. Загалом продукти TellME підтримують стабільну роботу понад 60 типів банківських пристроїв самообслуговування, у тому числі найбільш популярні зараз пристрої з функцією замкнутого обороту готівки (рециркуляція банкнот).
SmartCard-Service продає свої рішення в Росії, Казахстані, Білорусі, Узбекистані та в інших країнах СНД, та має сертифікати основних виробників процесингових рішень: OpenWay, BPC, Tyto Enator та Compass Plus. Також програмне забезпечення має необхідні міжнародні сертифікати EMV та PA DSS, що підтверджують відповідність програмного забезпечення актуальним вимогам безпеки.
Компанія eKassir – розробник програмного забезпечення для банків та фінансових організацій, на ринку з 2003 року, основна спеціалізація — платіжні та транзакційні системи, карткові технології, програмне забезпечення для пристроїв самообслуговування, системи ДБО, мобільна розробка, програмне забезпечення для співробітників фронт-офісу та касирів. Має сертифікати на відповідність стандартам PA DSS и EMVco.
eKassir стверджує, що їхні продукти використовують у 20 країнах світу. Відомо, що на європейському ринку eKassir мімікрує під естонську компанію Ekassir Osauhing, на яку ймовірно й купуються вендорні рішення західних компаній, але реально їх використання служить для потреб саме російського ринку. СЕО компанії Голован Дмитро Олегович має громадянство Естонії.
Таким чином, банківський сектор в РФ начебто має достатньо стабільну основу: надійне обладнання банкоматів від світових виробників, на яке можна ставити софт внутрішнього виробництва.
Але для розробки вендорних рішень російські компанії не мають вітчизняних платформ та повністю залежать від світових постачальників, таких як Microsoft (TeamFoundationServices, Azure) та Atlassian (Jira), Confluance.
За даними аналітиків чеської компанії JetBrains у 2019 р. 72% російських софтверних компаній користуються інструментами Jira, крім того, згідно загальнодоступним відомостям, у числі постійних користувачів програмних рішень в Росії ряд основних банків – Сбербанк, ВТБ, Промсвязбанк, Ростелеком.
На початку березня 2022 р. Atlassian заявив, що зупиняє продаж всього свого нового софту в Росії у зв’язку із ситуацією в Україні, також компанія офіційно заявила про блокування акаунтів російських та білоруських державних компаній.
При цьому, за даними користувачів продуктами Atlassian, з лютого 2021 р. компанія не продавала одноразових ліцензій, а перейшла на модель підписки. Давній партнер Atlassian говорить про те, що масового відзиву діючих Server та Data Center-ліцензій немає, їх продовження також можливе.
Разом з тим, російська ІТ-компанія iFellow створила центр підтримки Atlassian, до якого можна звернутися по консультаційну допомогу щодо ліцензування та розвитку продуктів.
Аналогічно складається ситуація з компанією Microsoft, яка наприкінці березня заявила, що не стане зупиняти співпрацю з клієнтами з Росії і продовжить працювати з російськими школами, лікарнями та низкою інших організацій. У червні Microsoft зробили ще одну заяву щодо рішення про суттєве скорочення бізнесу в Росії, але знову ж таки стосується продажів нових продуктів, тоді як вже поставлені програмні рішення продовжують обслуговування за підписками.
На фоні сьогоднішніх трагічних подій в Україні процес продовження співпраці з російськими компаніями, надання їм унікальних інструментів для безперебійної роботи стає питанням етичної відповідальності західних компаній, завдяки яким вітчизняні виробники програмних рішень страни-агресора забезпечені можливістю інтеграції у цивілізований світовий ринок.
Російські компанії SmartCard-Service та eKassir мають бути позбавлені міжнародних сертифікатів OpenWay, BPC, Tyto Enator, Compass Plus та безпекових сертифікатів EMV та PA DSS, адже ніякої безпеки країна-терорист забезпечити не може апріорі.
Вихід міжнародних гігантів з будь-якої співпраці на благо країни агресора повинен бути повний та однозначний, російські компанії мають бути позбавлені можливості фінансового донорства за рахунок продажів на світових ринках.
Вам також буде цікаво:
Резолюція Парламенту ЄС по Азову. Лише перший крок?
Антикорупційний суд: to be or not to be — експертні дебати
Згода США постачати озброєння означає злочинну безпечність для військового керівництва України – Глен Грант
Дороги України у 2018: в UIF обговорили, як не втратити нові можливості
Commemoration of the 80th anniversary of the Battle of Stalingrad: does Putin believe in the capture of Kyiv?
Надія Коваль йде з UIF у МЗС