Анатолій Амелін, виконавчий директор
Українського інституту майбутнього
Ми не будемо детально зупинятися на ситуації на фронті, підсумках зустрічі Рамштайн, підготовці агресора до нових ракетних ударів чи потенційної хвилі наступу. Ця інформація є загальнодоступною.
Продовжуємо інформувати про джерела фінансування агресії. За останні два тижні тіньовий флот російської федерації забезпечив додаткові 2,6 млрд євро на фінансування війни проти України. А санкцій стосовно власників, які керують цим флотом немає, як немає і стосовно власників компаній, які володіють нафтою, що перевозиться, а також не вжито заходів щодо портів, де проводиться перевалка цих вантажів. Важливо зазначити, що ці санкції не запроваджені ні з боку Європи, ні з боку США, але головне — їх немає й з боку України. До цього часу навіть не було відкрито кримінальних справ щодо фінансування тероризму.
Питання залишається відкритим: це недбалість чи свідомий намір?
З огляду на отримані кошти, росія може собі дозволити придбати:
– два комплекси С-400 “Тріумф” або
– 180 вертольотів Ка-52 “Алігатор”або
– 4 крейсери класу “мАсква” або
– 1000 іранських балістичних ракет Fath-360 (які вже лежать на складах)
У цей час, коли міжнародна спільнота та Україна фактично “закривають очі”, ворог активно тасує власників суден та змінює компанії. Як наслідок, щонайменше 21 із 72 танкерів, що підпали під санкції США, ЄС та Великобританії, з квітня 2024 року знову почали перевозити російську нафту, як повідомляє Bloomberg. Більшість цих вантажів прямувала до Китаю, а близько третини доставлено до Індії. Танкери починали завантаження в Новоросійську, проте останні вантажі були зібрані у всіх експортних портах росії.
У Greenpeace вважають, нафтова катастрофа в Балтійському морі — це лише питання часу. Танкери, які використовує росія, проходять через вузькі та небезпечні ділянки Балтійського моря, що створює значні ризики.
Нові гравці на ринку тіньової нафти також з’являються. Зокрема, громадянин Латвії Олексій Халявін став одним із найбільших покупців російської нафти, оминаючи цінову стелю, з’ясувало видання The Insider, вивчивши дані зареєстрованих в ОАЕ компаній.
За даними видання, з Халявіним пов’язані три компанії, зареєстровані в ОАЕ:
– Black Pearl Energy Trading (Халявін був власником та директором цієї компанії) та афілійовані з нею
– OGC Shipping та
– Conmar Maritime
Прогноз уряду росії на 2025 рік передбачає, що нафтогазовий сектор принесе до державного бюджету близько $118 млрд. Водночас, не всі ці кошти потрапляють до бюджету; частина осідає в офшорних зонах та компаніях, контрольованих Кремлем.
Попри це, світ і далі ігнорує тіньовий флот, а росія стабільно отримує нафтодолари, які використовуються для ведення війни.
Вони розуміють своє слабке місце і те, що рано чи пізно будуть санкції. І буде негативний ефект для економіки росії. І тому вже сьогодні планують скорочувати залежність бюджету росії від нафти.
Міністр фінансів росії зазначив, що кілька років тому частка доходів від продажу нафти та газу у бюджеті складала 35-40%, а вже наступного року вона скоротиться до 27%, і до 2027 року планується її зниження до 23%.
У той же час, Міністерство економіки росії прогнозує, що у 2024 році доходи від експорту нафти та газу сягнуть $240 мільярдів, що на $13 мільярдів більше порівняно з попереднім роком. Прогноз на 2025 рік також підвищено до $236,5 мільярдів . Ці дані демонструють, що кожен долар від продажу нафти продовжує фінансувати агресію росії проти України.
Згідно з інформацією Financial Times, з моменту введення перших заходів щодо обмеження експорту російської нафти у грудні 2022 року, росія сформувала флот із 400 суден, які щодня транспортують приблизно 4 мільйони барелів нафти.
У попередніх матеріалах були описані схеми «Роснафти», які, за деякими даними, координуються громадянами Азербайджану, можливо, за підтримки уряду цієї країни.
Однак нове розслідування Financial Times також виявило схеми «Лукойлу». Компанія використала свій судноплавний підрозділ для підкупу 74-річного британського бухгалтера на ім’я Джон Ормерод та придбання не менше 25 б/в танкерів у період з грудня 2022 по серпень 2023 загальною вартістю понад $7 млн. Кожне судно було куплено окремою компанією, зареєстрованою Ормеродом на Маршаллових островах, але дубайська Eiger Shipping DMCC, що належить “Лукойлу”, надала кошти, внісши передоплату за фрахт суден.
У той же час компанії в Дубаї, пов’язані з британським судноплавним магнатом на ім’я Мухаммад Тахір Лакхані, призначили управителями судів, кажуть люди, знайомі із цими структурами.
Хоча “Лукойл” перебуває під санкціями США з 2014 року, Схеми володіння судами, які використовуються для транспортування російської нафти, включають низку фірм-прокладок. Наприклад, компанія Freyana Shipping Ltd, зареєстрована на Маршаллових островах, повністю належить Grand Eagle Maritime Inc, яка, своєю чергою, є власністю ще однієї компанії з тієї ж юрисдикції — Eudora Ltd.
Загалом, як бачимо, схема відома всім залученим сторонам. Всі на цьому заробляють, закриваючи очі на наслідки. Тим часом російська армія безперешкодно отримує нафтодолари, які продовжують фінансувати війну та вбивати українців.
Це ще раз доводить, що економічні інтереси переважають мораль і справедливість, а санкційні прогалини дозволяють росії обходити обмеження, підтримуючи свій військовий потенціал.
Вам також буде цікаво:
Китай на ринку інфраструктури – удар для вітчизняних виробників
Анатолій Амелін: Без стратегічної мети й прагматичного порядку Україна приречена на стагнацію
Давос приніс Україні новину про можливість отримання траншу МВФ
В очікуванні нового воєнного стану
Пресреліз презентації доповіді “Якою має бути зовнішня політика України після війни”
Олександр Чебаненко: Ухвалений законопроєкт №2285-д в останній редакції вкрай негативний для громадян України