У фокусі уваги
На шляху до мирних переговорів: сильні “козирі” та сильні гарантії.
2 січня Президент України Володимир Зеленський заявив, що операція в Курській області Росії є “сильним козирем” для всіх переговорів. За словами президента, особливо важливе значення це має для країн Глобального Півдня, на яких вплинув той факт, що українські сили дають відсіч на території Росії й контролюють значну частину російського регіону, а російські війська “нічого зробити не можуть”. Зеленський також додав, що направлення до Курської області 12 тисяч північнокорейських солдатів, які не змогли змінити ситуацію, “працює проти Росії” і є “сильним аргументом” для України.[1][2].
Також В. Зеленський вкотре заявив, що Київ підтримує розгортання європейських миротворців на своїй території, але така місія не повинна замінювати членство України в НАТО. Президент нагадав, що президент Франції ініціював розміщення французьких військових на території України, проте, за його словами, “однієї Франції недостатньо”: “Ми б не хотіли, щоб це була одна-дві країни, якщо дійде до цієї ініціативи. Це не означає, що розміщені європейські сили унеможливлюють майбутнє України в НАТО”.
На думку українського президента, справедливий мир для України є євроінтеграцією та гарантією безпеки, причому обов’язково за участю США. Він зазначив також, що справедливий мир передбачає сильну Україну, що не дозволить путіну розв’язати нову агресію проти України.[3].
Основні події тижня
Допомога Україні: зміна адміністрації у Вашингтоні не зупинить постачання вже виділених озброєння та обладнання зі США.
30 грудня на сайті міністерства фінансів США було опубліковано заяву про надання Україні $3,4 млрд додаткової прямої бюджетної підтримки, які є остаточним траншем коштів, передбачених Законом про додаткові асигнування на безпеку України у 2024 році. Фінансування є частиною ініціативи G7 на суму $50 млрд для України, профінансованою за рахунок надходжень від заморожених активів Росії[4].
30 грудня США заявили про виділення майже $2,5 млрд на безпеку України. “Сьогодні я з гордістю оголошую майже 2,5 мільярда доларів на допомогу безпеці України, оскільки український народ продовжує захищати свою незалежність та свободу від російської агресії”, — процитував слова президента США Білий дім. Новий пакет допомоги буде включати боєприпаси, зокрема для систем NASAMS та ППО Hawk[5].
Проте, вже 4 січня прессекретар Пентагону Сабріна Сінгх заявила, що доставка цього пакету допомоги, можливо, розтягнеться за часом. За її словами, це пов’язано з тим, що озброєння та обладнання надходять зі складів поступово, тому постачання може тривати навіть після закінчення терміну чинної адміністрації 20 січня поточного року.
Північна Корея — росія: за життя північнокорейських солдатів москва розплачується нафтою.
За інформацією ЗМІ, на кінець 2024 року офіційно заявлені постачання нафтопродуктів до Північної Кореї склали 168 679 барелів або 33,7% від річного ліміту 500 000 барелів. Але ця цифра навряд чи відображає справжні обсяги експорту.
Рада Безпеки ООН (РБ ООН) прийняла рішення обмежити експорт до цієї країни у 2017 році в рамках санкцій проти забороненого міжнародним співтовариством запуску Північною Кореєю міжконтинентальної балістичної ракети на початку того ж року. У зв’язку з цим країни-члени ООН зобов’язані регулярно надавати РБ ООН звіти про експорт нафтопродуктів до Північної Кореї (країни-експортери зобов’язані повідомляти про свої щомісячні поставки до 30 числа наступного місяця). Проте росія з лютого 2024 року не надає в ООН обов’язкових звітів про постачання нафтопродуктів до Північної Кореї. Про це повідомляється на офіційному сайті ООН.
Тому низька цифра 2024 року включає дані Китаю про поставки до Північної Кореї з січня по серпень, а також обсяг російського експорту в січні (згідно з єдиним російським звітом у 2024 році, росія поставила Пхеньяну 15 279 барелів), оскільки Москва перестала повідомляти про постачання у лютому.
При цьому ще в травні 2024 року радник з комунікацій у галузі національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що тільки в березні росія поставила до Північної Кореї понад 165 000 барелів очищеної нафти, що призвело до перевищення річного ліміту.[6].
Нафта і нафтопродукти є одним зі способів оплати москвою допомоги, яку надає Північна Корея Росії. До того ж очевидно, що кремль заздалегідь вжив заходів щодо “задобрювання” одного зі своїх небагатьох союзників. Разом з тим Росія відверто ігнорує прийняті міжнародні зобов’язання, вкотре підтверджуючи свою ненадійність у всіх сферах.
Тому Заходу варто прислухатися до закликів із Києва не довіряти жодним обіцянкам Москви, особливо в рамках переговорного процесу щодо досягнення миру в Україні.
Україна припинила транзит російського газу до Європи: поразка чи перемога?
1 січня, як і було заздалегідь заявлено Україною, припинилося прокачування російського газу на ключовий для Москви європейський ринок. Офіційною причиною є закінчення контракту “Газпрому” на транзит через Україну. Однак це рішення Києва спрямоване також на підрив можливостей Кремля фінансувати війну в Україні та остаточний порятунок Європи від російської газової залежності, що в свою чергу позбавить росію важелів впливу на країни ЄС.
Внаслідок припинення транзиту у Росії залишився лише один дієвий шлях доставки газу до ЄС – через Туреччину, що викликало скорочення частки російського газу на найближчому та найприбутковішому європейському ринку лише до 5%. При цьому ще 2021 року ця частка становила 45% і була основним джерелом доходів «Газпрому» та основним джерелом дешевого газу для Європи.
За оцінками експертів, кремль заробляв на постачанні через Україну близько $5 млрд на рік. Київ отримував за транзит близько $1 млрд, але значну частину цих грошей витрачав на підтримку газопровідної системи у робочому стані[7].
Згідно з власними звітами, ринкова капіталізація “Газпрому” становить близько $28 мільярдів. У 2023 році компанія вперше з 2001 року повідомила про чистий збиток у розмірі не менш як $6 млрд після різкого (на 40%) падіння продажу газу. До цього моменту газовий гігант щорічно отримував мільярди, а 2022 року — десятки мільярдів доларів.
У цьому контексті втрата $5,2 млрд після відмови України від транзиту газу може призвести до подальшого зниження доходів «Газпрому» та Росії на 6,7%.[8].
Європа загалом досить стримано поставилася до рішення України зупинити транзит газу. Єдиною країною, де нервово відреагували на це рішення, стала Словаччина. Прем’єр-міністр Роберт Фіцо 30 грудня опублікував відкритий лист, у якому розкритикував цю позицію Києва. “Одностороннє рішення українського президента завдасть значних збитків нашим європейським зусиллям”, — заявив Фіцо. При цьому він послався на дані словацької компанії SPP, згідно з якими припинення транзиту нібито більше зашкодить ЄС, ніж росії: доходи рф становитимуть лише €2 млрд, тоді як збитки для Європи можуть досягти десятків мільярдів євро.[9]. На думку Фіцо, припинивши транзит російського газу через Україну, В. Зеленський “здійснив саботаж”, який завдасть Словаччині €500 млн збитків на рік.
У відповідь український президент назвав припинення транзиту російського газу через Україну однією з найбільших поразок Москви. “Перетворення енергоносіїв на зброю та цинічний енергетичний шантаж партнерів — це те, що позбавило росію найбільш привабливого для неї та географічно найдоступнішого ринку”, — зазначив Зеленський.[10].
3 січня Фіцо заявив, що уряд цієї країни обговорює заходи у відповідь проти України після того, як Київ перекрив трубопровід, яким до Центральної Європи надходив російський природний газ.
У своєму відеозверненні у якості одного з таких заходів Фіцо пригрозив скоротити фінансову допомогу більш ніж 130 000 українських біженців, які проживають у країні. Також він заявив, що очолювана ним партія Smer розгляне можливість припинення постачання електроенергії в Україну і вимагатиме відновлення транзиту газу або компенсації за фінансові втрати, яких, за його словами, зазнала Словаччина.
На думку експертів, Словаччина завчасно, від початку російської агресії, готувалася до такого розвитку ситуації, тому навряд чи збитки будуть настільки значними.
Проте уряд Фіцо втратить доходи, які Словаччина отримувала від транзитного транспортування російського газу європейським сусідам і які становлять десятки мільйонів євро на рік. У розмові з POLITICO після поїздки Фіцо до Москви депутат Європарламенту від правлячої партії Smer Катаріна Рот Нєвєдялова визнала, що питання газової угоди з Україною має величезне значення для словацького уряду, «оскільки ми є транзитною країною — плата за транзит становить більшу частину державного бюджету, тому ми не хочемо, щоб вона закінчилася»[11].
Загалом навряд чи погрози Фіцо скоротити фінансову допомогу українським біженцям, так само як і його попередні загрози припинити постачання електроенергії в Україну, здатні змінити позицію Києва щодо транзиту російського газу.
Тим більше, що державна компанія SEPS — оператор електричних систем Словаччини — підтвердила продовження постачання через усі високовольтні лінії у стандартному режимі електроенергії в Україну в рамках екстреної допомоги згідно з контрактом з “Укренерго”[12].
Про те, що погрози Фіцо слід розглядати як популістські заяви, може свідчити й неприйняття словаками політики, яку він проводить щодо України. 3 січня близько чотирьох тисяч людей вийшли на протест у Братиславі, висловлюючи незадоволення зовнішньою політикою прем’єра Фіцо. Учасники акції розмахували прапорами ЄС та Словаччини, скандували “Ми не росія”, “Ми не російська ганчірка” та “Фіцо, їдь до Москви”[13].
Не додає ваги заявам Фіцо й останній скандал, пов’язаний із його раптовою поїздкою до В’єтнаму. Після візиту до Москви з 22 грудня прем’єр-міністр Словаччини на два тижні зник з політичного поля, проте регулярно викладав відеоролики на тлі закритих штор. Журналісти словацької газети Dennik N за деталями інтер’єру на відео встановили, що Фіцо був у п’ятизірковому готелі Capella Hanoi у В’єтнамі. Причому, за даними видання, апартаменти, де міг зупинитися прем’єр-міністр, мають площу 194 м², а вартість проживання в них становить €6200 за ніч[14].
[1] https://interfax.com.ua/news/general/1038206-amp.html
[2] https://www.youtube.com/watch?v=JgFTJMbrBvw&ab_channel=%D0%A2%D0%A1%D0%9D
[3] https://tsn.ua/ru/politika/o-trampe-vtorom-prezi-intervyu-zelenskogo-dlya-telemarafona-2736312.html
[4] https://home.treasury.gov/news/press-releases/jy2764
[5] https://www.pravda.com.ua/rus/news/2024/12/30/7491326/
[6] https://www.vesti.az/v-mire/yonhap-rossiya-soobshhat-oon-o-neftyanom-eksporte-v-kndr-534071
[7] https://www.bbc.com/russian/articles/c0kvm86xdx6o
[8] https://www.independent.co.uk/news/world/europe/russian-gas–ukraine-gazprom-b2673631.html
[9] https://epravda.com.ua/rus/svit/fico-napisal-pia-zelenskogo-iz-za-ostanovki-tranzita-gaza-801482/
[10] https://tsn.ua/ru/politika/zelenskiy-zayavil-ob-odnom-iz-samyh–porazheniy-rossii-2735421.html
[11] https://glavnoe.in.ua/ru/novosti/politico-strashylky-fyczo-o-rossyjskom-haze-provalylys
[12] https://www.irozhlas.cz/ekonomika/ukrajina-tamni-provozovatel-prenos-soustavy_2501031312_pj
[13] https://www.unian.net/world/robert-fico-v-bratislave-tysyachina-pza-remera-slovakii-12873099.html
[14] https://dennikn.sk/4387955/slovensko-hlada-premiera-v–apartmane-madam-butterfly/?ref=mwat
Вам також буде цікаво:
Володимир Шульмейстер: 1,5 млрд гривень врятують українців на дорогах
Перезагрузка политики в Штатах: есть ли место Украине в новой версии?
Новий міністр розвитку громад і територій: Чого слід очікувати від призначення Дениса Шмигаля
Притягнення до відповідальності як особливий вид популізму
Чи зможе народ мати право на законодавчу ініціативу?
“Ні” цементним дорогам?