» Новини » Дайджест подій навколо України (26.08.2024 – 01.09.2024)

Дайджест подій навколо України (26.08.2024 – 01.09.2024)

Нездатність російської влади взяти під контроль ситуацію в Курській області, незважаючи на відсутність значної динаміки просування ЗСУ, продовжує впливати на розвиток військово-політичної обстановки навколо України. Проведення минулого тижня таких заходів, як неформальна зустріч глав МЗС ЄС та форум “GLOBSEC” у Празі, сприяло активізації обговорення різних аспектів допомоги Україні: від військової та фінансової до зняття обмежень на застосування отриманої Києвом іноземної зброї.

До питання про події у Курській області

Згідно з офіційними заявами Києва, українська армія продовжує просуватися вперед на Курському напрямку та завдавати російським військам значних втрат у живій силі та техніці. “На сьогодні нами взято під контроль 1294 квадратні кілометри території та 100 населених пунктів на ній. Усього взято в полон у Курській області 594 російських військових” – заявив 27 серпня головнокомандувач ЗСУ О.Сирський. Президент України Володимир Зеленський заявив, що одним із завдань операції в Курській області РФ було завдання “превентивного удару”, який дозволив уникнути оточення українських підрозділів і окупації міста Суми. Крім того, за словами Зеленського, операція не лише допомогла збільшити обмінний фонд, а й показала російському суспільству, що для Путіна важливіше окупація українських територій або захист власного населення.

На думку незалежних спостерігачів та експертів, українська армія, як і раніше, намагається розширити зону контролю, але порівняно з першими днями операції інтенсивність бойових дій помітно знизилася, а поступ сповільнився або звівся до нуля. Попри зроблені раніше офіційним Києвом заяви про те, що Україна не планує окупацію прикордонних районів, на думку видання “Reuters” із посиланням на заступника голови ЦРУ Девіда Коена, ЗСУ будують “оборонні лінії”, що може свідчити про наявність планів зберегти контроль над захопленими територіями протягом “деякого проміжку часу”.

27 серпня російська влада заявила про спроби українських військ розширити плацдарм на території РФ. 28 серпня губернатор Білгородської області Росії В’ячеслав Гладков повідомив про “складну обстановку в регіоні” та евакуацію мешканців чотирьох прикордонних сіл через “напружену оперативну обстановку”. Відселити планують мешканців сіл Пороз та Дронівка Грайворонського округу, села Старий Хутір та хутори Павлівка Валуйського міського округу. Крім того, російська влада закрила в’їзд у село В’язове Краснояружського району, а також обмежила в’їзд у Курчатів, де розташована Курська АЕС, через “режим контртерористичної операції”.

Слід зазначити, що думки експертів про результати наступальної операції ЗСУ все більше набувають полярної оцінки. Деякі з них пишуть, що найголовнішого, на їхню думку, результату на Курському напрямку — відвернути російську армію від наступу на Донбасі — не досягнуто. Більше того, на думку видання “Deutsche Welle”, ЗС РФ продовжує активний поступ у напрямку Покровська, попри ситуацію в Курській області. На думку видання “Forbes”, Москва залишила більшу частину своїх східних військ на місці, а натомість посилила Курськ молодими та погано навченими призовниками. У статті наголошується, що надії українських командирів відволікти деякі з найкращих російських полків та бригад від Донбасу наступом під Курськом не виправдалися.

Багато ЗМІ з посиланням на Інститут вивчення війни (ISW) повідомляють про перекидання до Курської області військ з менш пріоритетних ділянок фронту в Україні. Так, за інформацією ISW, підрозділи було переміщено з лінії фронту на півночі Харківської області, з Часового Яру, а також із району Роботино у Запорізькій області. При цьому сили з інших напрямів, таких як Покровське, поки що не перекидаються.

Про те, що РФ може не поспішати витісняти ЗСУ з Курської області навмисно – щоб послабити український опір на інших ділянках фронту, – заявив колишній заступник начальника Генштабу оборони Великобританії генерал Саймон Мейолл у коментарі Sky News.

Водночас багато експертів сходяться на думці, що український наступ у Курській області має важливе політичне значення, оскільки демонструє Заходу рішучість України продовжувати боротьбу та необхідність надання військової допомоги. Захід, у свою чергу, попри раптовість цієї операції ЗСУ, виступає з повною підтримкою таких дій. Так, генеральний секретар НАТО Столтенберг в інтерв’ю газеті “Welt am Sonntag” 31 серпня назвав операцію ЗСУ на Курщині законною і такою, що підпадає під право на самооборону.


Крім того, у внутрішньополітичному плані Москва поставлена перед складним вибором: фактично, прикордонні з Україною регіони кинуті Кремлем, щоб продовжити наступ у східній частині України. Порушення нормальної життєдіяльності регіонів, необхідність масової та термінової евакуації значної кількості жителів неминуче формує у населення недовіру до чинної влади та підриває моральний дух військовослужбовців ЗС РФ, залучених для відображення наступу в Курській області.


Про нові виклики та загрози національній безпеці України

Білоруське військово-політичне керівництво продовжило проведення низки заходів, спрямованих на підвищення градуса напруженості ситуації поблизу кордону з Україною.

Окрім двох батальйонів 120-й омбр (м.Мінськ) та одного артилерійського дивізіону 231-й абр (н.п.Боровка), спрямованих до білорусько-українського кордону в період з 10 по 15 серпня, продовжилося нарощування угруповань ракетних військ та артилерії, а також ВПС та ППО. Станом на 24:00 29 серпня контингент ЗС РБ, зосереджений на кордоні з Україною, ймовірно, нараховував:

  • один механізований та один танковий батальйони, до двох парашутно-десантних батальйонів 103-й вдбр у першому ешелоні сухопутного угруповання на відстані до 50 км від держкордону;
  • до трьох дивізіонів ракетних військ та артилерії (реадн РСЗВ “Полонез”/”Полонез-М”; рдн ОТРК “Іскандер-М”; 152-мм адн 152-мм гаубиць 2А65 “Мста-Б”)
  • до трьох авіаційних ланок (4 Су-25, 4 МіГ-29/Су-30СМ, 4 Мі-8) у складі авіаційного угруповання;
  • до трьох дивізіонів ППО (дивізіон ЗРК С-300ПС, дивізіон ЗРК С-300, дивізіон ЗРК “Бук”).

Також у прикордонних районах діють групи спеціального призначення зі складу 5-ї обр СПН, підрозділів “Альфа” (КДБ РБ) та “Алмаз” (МВС РБ), загонів СПН внутрішніх військ МВС “Буран” та “Шторм”.

Крім того, білоруське військово-політичне керівництво заявило, що для можливого посилення сухопутного угруповання військ на кордоні з Україною створено резерв у складі трьох батальйонів (105-й омб та орб 11-й омбр; 78-й омб 6-й омбр), які знаходяться на полігонах Гродненської області у готовності до виконання завдань із призначення.


Аналіз заходів, що проводяться в Білорусі, дозволяє зробити висновок про те, що публічна заява А.Лукашенка від 18 серпня про виведення на кордон з Україною “третини армії” Білорусі не відповідає дійсності. Варто врахувати, що ця заява була зроблена в інтерв’ю телеканалу «Росія» і відповідно адресувалася російській аудиторії.

Про адресну спрямованість діяльності з нарощування угруповання поблизу держкордону з Україною, що проводяться білоруським керівництвом, свідчать і аналіз розташування районів зосередження військ, що висунулися в прикордонні. Більшість із них зосереджується у Гомельській області, там де сходяться кордони трьох держав: Білорусі, Росії та України. Тим самим Лукашенко намагається продемонструвати Путіну свою союзницьку вірність, створюючи напруженість на ділянці українського кордону, що прилягає до Білорусі та Росії.

Водночас аналіз кількісного та якісного складу утвореного до 31 серпня угруповання білоруських військ поблизу держкордону з Україною не дозволяє говорити у найближчій перспективі про можливе проведення наступальної операції проти України з білоруської території.


Минулого тижня єдиним фактом, що свідчить про перекидання до кордону з Україною додаткових військ, є посилення угруповання сил і засобів всебічного забезпечення коштом медичного загону спеціального призначення (МОСН), що прибув до Гомельської області 432-го головного військового клінічного медичного центру ЗС РБ. Мета розгортання — надання медичної допомоги військовослужбовцям ЗС РБ, які перебувають біля кордону з Україною. За словами начальника МОСН, нинішнє розгортання загону відрізняється тим, що воно відбувалося не десь у лісі чи полі, а в одному з міст області. Раніше з’явилася інформація, що у Калінковичській центральній районній лікарні один із поверхів віддали військовим під госпіталь.


Факт розміщення МОСН у стаціонарному спеціалізованому приміщенні може свідчити про плани тривалого розміщення цього підрозділу поблизу державного кордону, у тому числі з настанням холодів. Саме цим може пояснюватися відмова від розгортання МОСН у звичайному, наметовому варіанті. Відповідно, і плани Мінська щодо збереження напруженості на кордоні з Україною, швидше за все, сягають також кількох місяців уперед.


Одночасно Мінськ активізував діяльність зі створення видимості нарощування значних угруповань військ на південному кордоні Білорусі. У цих інтересах здійснюється спеціальна інформаційно-психологічна операція (ІПСО), головною метою якої є переконати Кремль та російське суспільство у виконанні Білоруссю союзницьких зобов’язань.

На відміну від попередніх перекид військ до кордону з Україною, що проходили під “пологом тиші”, нинішнє загострення обстановки відбувається на тлі численних публікацій як офіційних ЗМІ, так і неофіційних джерел, пов’язаних із білоруськими силовими структурами. При цьому послідовність опублікування матеріалів свідчить про координацію даної діяльності. Нижче наведено кілька прикладів.

1. Тактичне навчання з 6-ї омбр (м.Гродно) провладними ЗМІ, що проходить у Гродненській області, подається як заходи щодо посилення державного кордону. При цьому часто не вказується, яка саме ділянка білоруського кордону мається на увазі. З огляду на те, що основна увага читачів зараз зосереджена на ситуації на білорусько-українському кордоні, тим самим складається враження, що підрозділи 6-ї омбр перекинуті на південний кордон.

2. У Телеграм-каналах, близьких до білоруських силових структур, було опубліковано інформацію про те, що на військовій техніці ЗС РБ у прикордонній зоні (без конкретної географічної прив’язки) нанесені тактичні знаки у вигляді літери “В”. Надалі, у білоруських і російських соцмережах і месенджерах з’явилася велика кількість фотографій білоруської техніки з літерою “В”, у тому числі й марші, що здійснює як самостійно, так і залізничним транспортом. Ці публікації містили інформацію про те, що білоруські війська нібито висуваються до кордону з Україною. Так, російський канал “Військовий оглядач” 31 серпня опублікував наступну посаду: “Продовжується активне перекидання бронетанкових підрозділів ЗС Республіки Білорусь до українського кордону” (див. фото нижче).

Однак, насправді  дані фотографії були зроблені в рамках діяльності військ Західного оперативного командування (ЗОК) в ході тактичного навчання 6-й омбр у Гродненській області і опубліковані 30 серпня пов’язаним з ідеологічним управлінням командування ЗОК Телеграм-каналом “На Західному Рубежі”. Примітно, що вже 31 серпня канал “На Західному Рубежі” переповнив публікацію каналу “Військовий оглядач”, про яку йшлося вище.

Іншим наративом, що просувається в рамках ІПСО, є нібито присутність співробітників колишньої ПВК “Вагнер” на прикордонних з Україною територіях. Близький до командування ССО ЗС РБ канал “ССО/ВДВ/СПЕЦНАЗ БЕЛАРУСЬ” опублікував кілька постів на цю тему. Причому, якщо 28 серпня йшлося про проведення колишніми найманцями занять із військовослужбовцями ЗС РБ , то 31 серпня йшлося про участь “вагнерівців” у спеціальних діях у межах посилення держкордону РБ .

Примітно, що аналіз публікацій дозволяє говорити про відсутність у ЗС РБ достатньої кількості кваліфікованих спеціалістів щодо якісної ІПСО. Так, опублікована у ЗМІ інформація про те, що підрозділи 6-ї омбр Західного оперативного командування спільно з військовослужбовцями територіальної оборони із залученням співробітників органів внутрішніх справ та прикордонної служби несуть службу на блок-постах, супроводжувалося публікацією фотографій, на яких помітно, що автомати військовослужбовців мають спеціальні насадки для холостої стрільби, що виключають застосування бойових патронів.


Факт використання насадок для холостої стрільби при “виконанні завдань щодо посилення кордону”, незаперечно свідчить про навчальний характер дій військ за умов відсутності реальної зовнішньої загрози безпеці білоруської держави, попри гучні заяви військово-політичного керівництва РБ.


На тлі неможливості протистояти наземним діям ЗСУ у Курській області, російське військово-політичне керівництво завдало кількох масованих ударів по території України, обираючи цілями для атак, переважно об’єкти цивільної інфраструктури. 26 серпня було завдано наймасовішого за весь час війни удару по Україні: було запущено 127 ракет і 109 “шахедів”, загинули п’ятеро людей, 20 отримали поранення.

Внаслідок цих ударів завдано значної шкоди енергетичній системі України. Щонайменше 50% мешканців Києва та Дніпропетровської області залишилися без світла у вівторок, 27 серпня. Попри оперативне усунення пошкоджень, у Києві, Київській, Одеській, Дніпропетровській та Донецькій областях застосовувалося стабілізаційне відключення електрики. Очікується, що жорсткі обмеження електроенергії можуть використовуватися протягом найближчих 1-2 тижнів, поки не відновлять розподільні системи, і якщо не буде нових російських масованих ударів. Українська влада вживає всіх зусиль для відновлення енергосистеми. При цьому віцепрем’єр-міністр Свириденко заявив, що США виділять $800 млн на відновлення української енергетики.

Непрямим результатом порушення роботи енергетичної системи також може стати масовий відтік населення з країни напередодні зими. Так, видання Bloomberg з посиланням на оцінки НБУ повідомило, що поточного року через відключення світла та загрозу енергетичній інфраструктурі Україну можуть залишити близько 400 тисяч осіб.

Про військову та фінансову допомогу Україні

Німеччина передала Україні систему ППО IRIS-T у рамках нового пакета військової допомоги, до якого також увійшли:

◾️евакуаційна машина Bergepanzer 2

◾️26 безпілотників-розвідників “Вектор”

◾️6 інженерних екскаваторів

◾️14 тисяч 155 мм-снарядів

◾️ 55 тисяч аптечок

◾️гвинтівки

Бухарест ухвалив рішення найближчим часом передати Україні один із семи закуплених у США комплексів ЗРК Patriot найсучаснішої конфігурації. Відповідний законопроєкт уряд передало до румунського парламенту, голосування за яким очікується на найближчій сесії.

Глава Міноборони Нідерландів Брекельманс заявив про швидку передачу Україні 28 гусеничних машин Viking. Це броньовані амфібійні машини вагою близько 11 тонн, які пересуваються зі швидкістю 65 км/год на суші та до 5 км/год на воді.

США продовжують нарощувати виробництво боєприпасів у рамках оборонної допомоги для України. Завод у Пенсільванії збільшив виробництво артилерійських снарядів на 50% і планує ввести в експлуатацію додаткові потужності. Про це повідомляє Associated Press з посиланням на представника командувача Сухопутних військ США на заводі в Скрентоні (місто в Пенсільванії) Річарда Хансена.

Міністр закордонних справ Чехії Ян Липавський 30 серпня на конференції GLOBSEC заявив, що військові плани Росії не обмежуються захопленням України й дорікнув тим у Європі, хто вважає допустимим “умиротворення РФ” через поступки інтересами Києва. Липавський також зазначив, що Росія веде війну проти Заходу, а не проти України, тому дозволити їй здобути перемогу означатиме, що Європа “фундаментально хитка”. “Якщо ми твердо хочемо захистити свої цінності — нам потрібна сміливість діяти”, – наголосив політик.

Глава Міноборони Естонії Ханно Певкур 31 серпня розкритикував “стратегічну невизначеність” західної допомоги Україні, наголосивши, що через неї “Захід насправді не надає Україні те, чого вона потребує”. Він також фактично звинуватив Захід у небажанні “підтримати перемогу України “, замінивши її “підтримкою війни”, і закликав чітко визначити “ми хочемо, щоб Україна воювала, або щоб Україна перемогла”. На думку Певкура, якщо Захід вирішить, що метою є перемога України, то стане можливим ухвалення стратегії перемоги. Міністр також підкреслив, що Естонія вже ухвалила її, виділяючи 0,25% ВВП на допомогу Києву.

29 серпня глава європейської дипломатії Жозеп Боррель назвав наступальну операцію ЗСУ в Курській області Росії “стратегічною мужністю” та закликав дати Києву більше ППО, а також зняти всі обмеження на удари по Росії західною зброєю. Про це він заявив після прибуття на неформальну зустріч глав МЗС ЄС, куди вирушив разом із головою МЗС України Дмитром Кулебою. Боррель також звинуватив Росію у ударах у відповідь по цивільній інфраструктурі України, які, на його думку, занурять Україну в темряву. “Системи ППО потрібні Україні сьогодні більше, ніж будь-коли, і це буде перший пункт нашого порядку денного”, – додав він .

Проте, за підсумками неформальної зустрічі глав МЗС ЄС, Боррель заявив, що країни Євросоюзу не дійшли єдиної позиції щодо зняття обмежень для України на удари європейськими озброєннями територією РФ. За його словами, кожна держава прийматиме рішення на національному рівні.

Крім цього, Боррель заявив, що понад 6 млрд євро військової допомоги Україні по лінії Європейського фонду миру залишаються замороженими через угорське вето та пообіцяв продовжити пошук шляхів подолання цього вето.

Президент України Володимир Зеленський 31 серпня звернувся до США, Великої Британії, Франції та Німеччини з проханням надати Україні дозвіл на удари вглиб території Росії західною зброєю, а також самі далекобійні снаряди та ракети. “Українські представники надали всю необхідну інформацію, всі необхідні деталі нашим партнерам, – сказав президент України. — І я звертаюся до Сполучених Штатів, Великої Британії, Франції та Німеччини: нам потрібні можливості реально та повністю захищати Україну та українців. Нам потрібні й дозволи на далекобійність, і ваші далекобійні снаряди та ракети. Не можна відкладати життєво важливі рішення — саме те, що може найбільше правильно вплинути на події”. Володимир Зеленський підкреслив, що військову агресію РФ можна зупинити лише одним способом — “ударами по російських військових аеродромах, їх базах, логістиці російського терору“.

Білий дім, як і раніше, приймає половинчасті рішення щодо допомоги Україні. З одного боку, за інформацією видання “Defence Express”, передані Україні F-16 отримали від США новітню версію РЕБ, яка робить літаки малопомітними для російських радарів. За інформацією видання, такий РЕБ немає навіть у союзників НАТО. Зазначається, що досвід використання оновлених систем РЕБ в Україні в реальній бойовій обстановці передбачається проаналізувати та використовувати для їхньої подальшої модернізації та покращення можливостей. З іншого боку, адміністрація Байдена відмовляється надсилати в Україну людей для обслуговування F-16. Про це з посиланням на американських чиновників повідомляє видання “WSJ”. Адміністрація Байдена відхилила пропозицію військових направити американських підрядників в Україну для обслуговування західної військової техніки, включаючи винищувачі F-16 через побоювання щодо безпеки. При цьому Білий дім не виключає можливості виправляння американських підрядників до України в майбутньому, але найближчим часом цього не очікується. Прессекретар Ради національної безпеки Шон Саветт заявив, що “це питання розглядається, але рішення поки що не прийняті”.

В той самий час командувач Збройних сил Нідерландів генерал Онно Ейхельсхайм заявив виданню NYT, що Нідерланди сплатять приватний контракт між цивільною компанією з технічного обслуговування та ЗС ЗСУ для підтримки літаків F-16.

Президент Фінляндії Стубб заявив, що Україна може використовувати передану цією країною зброю для ударів по території Росії й додав, що Фінляндія не встановлювала обмежень щодо того, що Київ робитиме з одержаною зброєю, якщо вона використовується з метою оборони, і якщо це відповідає міжнародному праву. .

Про те, що Нідерланди не обмежують застосування переданих Україні F-16 у просторі над РФ за умови дотримання законів війни, в інтерв’ю телеканалу NOS 29 серпня заявив командувач Збройних сил Нідерландів Онно Ейхельсхайм.

А ось Пентагон, як і раніше, не дозволяє Україні завдавати ударів углиб російської території. Відповідаючи 27 серпня на запитання журналістів, спікер Міноборони США Пет Райдер сказав, що політика Вашингтона щодо цього не змінилася: “Українці можуть використовувати американську допомогу для самооборони від атак з-за кордону. Іншими словами — вести вогонь у відповідь. Але щодо далекобійних ударів у глибину російської території, наша політика не змінилася“.

Глава польського Міноборони Владислав Косиняк-Камиш у відповідь на відповідне прохання президента України Зеленського заявив, що передача Києву польських МіГ-29 може відбутися лише після посилення власних Повітряних сил. “Лише після отримання нових літаків можна буде по-іншому розпоряджатися старими літаками, такими як МіГ-29, які наразі все ще використовуються, зокрема, для виконання місій із захисту польського повітряного простору”, – додав міністр. Польща замовила Сполучені Штати Америки F-35, проте отримає перші винищувачі не раніше 2026 року.

Виступаючи 28 серпня на спільній пресконференції в Берліні прем’єр Великобританії Кір Стармер та німецький канцлер Олаф Шольц заявили, що підтримка України буде “непохитною”. За словами Стармера, Україна бореться не лише за свій захист від російської агресії, а й “за всіх людей у всій Європі”. Шольц у свою чергу пообіцяв, що обидві країни продовжать надавати “фінансову, економічну, політичну та військову підтримку доти, доки це буде необхідно”.

Однак обидва політики заявили, що ні Великобританія, ні Німеччина не ухвалили “ніяких нових рішень” щодо використання Україною зброї, наданої обома країнами.


На Заході все частіше звучать заклики відмовитися від “політики подвійних стандартів” щодо російсько-українського конфлікту та надати рішучу допомогу Києву для перемоги над Москвою. На жаль, в основному до цього закликають країни, які не є “важкоатлетами” західної політики. Чехія, Румунія, Польща, країни Балтії та Фінляндії усвідомлюють реальну загрозу від агресивних імперських устремлінь Кремля, але не можуть подолати інерцію США, рішення в якій не буде ухвалено щонайменше до листопада поточного року – до завершення президентських виборів. Від результатів цих виборів залежатиме і позиція таких країн як Великобританія, Франція та Німеччина, вимушених у цьому питанні слідувати у фарватері Вашингтона.


До питання про переговори

Володимир Зеленський запропонував прем’єр-міністру Індії Моді провести в цій країні конференцію з українського врегулювання до виборів у США, які відбудуться у листопаді, повідомляє агентство Bloomberg.При цьому Моді поки не погодився провести саміт щодо України: Індія скептично ставиться до ініціатив через виключення Росії із процесу врегулювання.

Водночас Моді продовжує брати активну участь в обговоренні можливих переговорів. 26 серпня він телефоном обговорив з Байденом свою поїздку в Україну. 27 серпня Моді у телефонній розмові з Путіним поділився своїми висновками за підсумком візиту до Києва.

Інші події навколо України

Український дайвер Володимир Журавльов, підозрюваний у причетності до вибухів на “Північних потоках”, залишив Польщу та територію Євросоюзу на автомобілі з дипломатичними номерами посольства України у Варшаві. Про це повідомив журнал “Der Spiegel” із посиланням на джерела в німецьких слідчих органах . За інформацією журналу, польські правоохоронні органи відмовилися заарештовувати українця, ордер на арешт якого було видано на початку червня, і приватно навіть заявляли німецьким колегам, що будь-які потенційні підозрювані, які могли зіграти роль у руйнуванні газопроводу, “мають бути нагороджені медалями, а не заарештовано”.

У Польщі спалахнув скандал через слова глави МЗС Кулеби, який назвав частину польських земель “українськими територіями” у відповідь на питання, коли Україна дозволить ексгумацію жертв Волинської трагедії. Польське видання “Rzeczpospolita” повідомило, що заява Кулеби викликала бурю гніву серед політичної еліти Польщі: критичний коментар опублікували колишній прем’єр-міністр Беата Шидло, а депутат Ковальський із “ПіС” розкритикував міністра Радослава Сікорського за те, що він не відреагував на заяви українського міністра . Пізніше прем’єр-міністр Польщі Туск негативно оцінив цю заяву глави українського МЗС і додав, що Україна не стане членом ЄС без згоди Варшави: “Україна не буде членом Європейського Союзу без згоди Польщі. Україна має відповідати стандартам, а вони різноманітні – це не лише питання межі, торгівлі, правових та економічних стандартів. Це також питання, я б сказав, культурно-політичних стандартів”.

Володимир Зеленський 30 серпня відправив у відставку командувача Повітряних сил Збройних Сил України Олещука. Багато ЗМІ поспішили заявити, що причиною цього рішення стала нещодавня катастрофа з F-16. Однак міністр Умеров спростував ці чутки і назвав відставку Олещука ротацією.

З 1 січня 2025 року Україна припиняє транзит газу з РФ до Європи, проте продовжить виконання своїх контрактних зобов’язань щодо транзиту російської нафти до ЄС до дати їх завершення, тобто до кінця 2029-го. “Ми підтримуємо Єврокомісію у прагненні диверсифікувати постачання нафти для деяких країн регіону, щоб знизити або повністю прибрати присутність російської нафти, – заявив радник керівника офісу Президента України Подоляк”. При цьому, за його словами, “Україна виконувала і виконуватиме свої контрактні зобов’язання у повному обсязі до передбаченої дати завершення таких контрактів Це стосується наших двосторонніх відносин з європейськими країнами. Раніше, 27 серпня, під час прес-конференції Володимир Зеленський заявив, що Україна не продовжуватиме договір з Росією щодо транзиту газу.

Автор: Володимир Шолух