Під час заходу «Закон про національний спротив: 5 речей, без яких тероборона не відбудеться», заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко висловив підтримку Президенту Зеленському, який ініціював ухвалення закону про теоборону (далі – ТрО) України та зазначив, що у зв’язку з підготовкою Росії до поповнення військових підрозділів на кордоні з Україною, це питання є особливо актуальним.
«Вчора міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив дуже важливі для безпеки України речі: російським керівництвом прийняте рішення розмістити у європейській частині РФ, нібито для супротиву НАТО, ще 20 військових підрозділів. Тобто фактично Росія буде зараз легалізувати збільшення кількості військового контингенту на кордоні з Україною. Для того, щоб ворог (РФ) не бажав нападати на нас, ми повинні розуміти, що втрати від такого нападу значно перевищать будь-які політичні і економічні бонуси, які вони хотіли б отримати», – розповів Антон Геращенко.
Відтак, за його словами, ми повинні зробити усе можливе, аби надавати можливість захищати Україну тим, хто не є військовими, але бажає протистояти ворогу.
«Ще у 2014 році, щоб зупинити російську навалу МВС України було прийняте рішення формувати добровольчі батальйони з тих громадян, які часто навіть не мали військового досвіду («Азов», «Донбас», «Миротворець» тощо). Таким чином, вдалось зупинити розповсюдження «руської весни» на території України. Тому потрібно зробити так, як робиться у цивілізованих країнах – Швейцарії, Фінляндії, країнах Прибалтики, де діє законодавство, яке дозволяє громадянам, незалежно від того є вони військовими чи ні, бути організованими у загони та допомагати своїй країні захищатися від ворога», – зазначив він.
Тож заступник міністра внутрішніх справ України підкреслив, що буде підтримувати прийняття цього законопроєкту та виділення коштів на навчання громадян.
Під час заходу Андрій Загороднюк, Голова правління Центру оборонних стратегій, міністр оборони України 2019-2020 років та Віктор Кевлюк, експерт Центру оборонних стратегій також зазначили, що проєкт закону про ТрО є необхідним та вчасним, проте є 5 критичних моментів, які необхідно виправити.
- У законопроєкті невідокремлена територіальна оборона, як комплекс заходів, від сил ТрО як складової Збройних Сил України. Це окремий рід сил в системі ЗСУ, тому потрібно чітко зазначити це.
- Використання цивільних адміністрацій, як елементу системи управляння ТрО. Голова держадміністрації у воєнний час має зосередитись на виконанні функції державної влади та турбуватись про населення і підтримання інфраструктури, яка може зазнати втрат в разі агресії. Тому потрібна чітка ієрархія військового управління.
- Надмірно складний механізм початку практичного виконання заходів ТрО.
- Законопроект не встановлює статусу добровольця та не створює правового поля для нормального функціонування добровольців. А окремі його положення взагалі руйнують принцип добровольчості.
- Наступним аспектом є те, що сили ТрО можуть стати чудовим майданчиком для реформування системи військової служби. Нинішня система потребує великих вкладень, але на виході ми отримуємо досить примарні результати, хоча вважаємо, що солдат строкової служби набув потрібних навичок, хоча це не так.
Своєю чергою Іван Ступак, асоційований експерт програми реформування правоохоронної та судової систем UIF також вказав на деякі принципові зміни, яких потребує зазначений проєкт закону.
«У проєкті Закону «Про основи національного спротиву» передбачається можливість фінансування сил ТрО з боку місцевих органів влади. Такий підхід є неправильним, оскільки це призведе до суттєвого дисбалансу у фінансуванні сил ТрО та в подальшому просто зруйнує систему. Наприклад, у Київській області є райони, щорічні бюджетні надходження яких дозволяють без значних проблем виділити на діяльність ТрО 50-90 млн на рік для закупівлі найсучаснішого оснащення. В той же час, у Київській області існують райони, для яких питання виділення 20 тис. грн з місцевого бюджету являється дуже проблематичним.
Крім того, у проєкті Закону зазначена можливість використання бійцями ТрО власної мисливської зброї. Це своєю чергою призведе до «махновщини», адже зброя у всіх різна і у власному зберіганні знаходиться у середньому 20-50 набоїв, а цього явно не достатньо для того, щоб чинити опір збройній агресії», – проаналізував експерт.
Вам також буде цікаво:
Антон Геращенко: Надзавдання держави – вибудувати правоохоронну судову систему для захисту національних інтересів громадян
Why has Putin lost?
Майбутнє університетів
Політолог назвав причини “непереконливості” інформації про перенесення дати виборів президента
Відставка Уряду та Голови Верховної Ради особливо не хвилюють українців
Жахливий кінець або жах без кінця