» Військово - політичні, Дайджести, Новини » Аналіз ситуації у воєнній сфері в період з 27 січня по 01 лютого 2025 року та протягом січня місяця в цілому

Аналіз ситуації у воєнній сфері в період з 27 січня по 01 лютого 2025 року та протягом січня місяця в цілому

1. Ситуація у воєнній сфері (резюме):

Ситуація у воєнній сфері протягом січня 2025 року зазнала незначних змін та переважно характеризується:

  • наступальними діями наземних угруповань військ РФ зі східного напрямку (продовжували мати успіх в просуванні);
  • активними бойовими діями ЗС РФ та ЗСУ в Курській області;
  • оборонними та стримуючими/стабілізаційними діями обох сторін на інших напрямках;
  • нанесенням Силами оборони України (далі – СОУ) ударів по об’єктах на території РФ та тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ);
  • нанесенням агресором ракетно-авіаційних ударівпо об’єктах на всій території України.

Стосовно наземної складової воєнних дій  – без принципових змін, противник силами об’єднаного угруповання військ (сил) продовжував стратегічну наступальну операцію на території північно-східних, східних та південно-східних областей України з основним завданнями щодо виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей, розширення зони окупації (буферної зони) в Харківській області та на півдні з одночасними діями щодо відсічі ЗСУ в Курській області.

Обстановка в смузі угруповання військ для оборони м. Київ змін не зазнала та залишається контрольованою. Продовжують мати вплив чинники активності ЗС РФ на територіях, які прилягають до Чернігівської та Сумської областей, а також практично щодобового застосування БпЛА по об’єктам регіону, загрози масованих та/або комплексних ударів високоточними засобами великої дальності.

Січень 2025 року характеризувався активними консультаціями та публічним обговоренням з боку зацікавлених сторін (Україна, РФ, США/ «колективний» Захід, інші геополітичні гравці) перспектив та умов закінчення війни (припинення воєнних дій).

Загалом відсутні підстави вважати про досягнення у звітному періоді агресором своїх стратегічних цілей у війні проти України. Противник володіє певною ініціативою на оперативному та/або тактичному рівні на окремих напрямках, які супроводжуються його просуванням на нашій території.

2. Деталізований виклад інформації стосовно поточної ситуації у воєнній сфері

2.1. Загальна обстановка

В рамках наведеногоагресор продовжував бойові дії на 12 напрямках, з яких 9 є більш активними (включно з напрямком в Курській області).

Сили оборони України вели оборонні операції та бойові дії, проводячи у випадку сприятливих умов локальні контратаки.

Загалом поточна обстановка залишається складною, має тенденцію до загострення.

Через поступове, але постійне просування противника на основних напрямках, захоплення ним населених пунктів, втрати серед наших військ залишаються без змін попередні оцінки/прогнози про загрози утримання СОУ лінії фронту на східному напрямку (зокрема, як один з чинників примушення України до переговорів з РФ).

Продовжувалася активність Сил оборони України щодо ураження цілей в глибині території противника (мала тенденцію до поступового зростання щодо дальності та інтенсивності) та тимчасово окупованих територіях, відповідних діях ССпО, ГУР, СБУ, проведення кібератак та заходів інформаційного впливу, що надали українській стороні можливості зменшення воєнного та економічного потенціалу держави-агресора та досягти деморалізуючих ефектів впливу на її населення. Наведене набуває все більшого рівня стратегічних ефектів.

Тривало активне нарощування потенціалу ЗС РФ, зусиль російського ВПК, перекидання з території РФ до районів проведення т.зв. «СВО» військ, озброєння, військової та спеціальної техніки, маневр військами між операційними напрямками, нарощування оборонних спроможностей на тимчасово окупованих українських територіях.

2.2. Дії засобів повітряного нападу противника, основні удари та обстріли

Агресор протягом тижня продовжував авіаційні та ракетні удари по об’єктах на території нашої держави. Узагальнені відомості стосовно ударів та обстрілів:

Примітка: Деталізовану інформацію щодо дій ЗПН противника по дням тижня наведено у додатку.

Протягом тижня агресор застосовував наземний (ОТРК «Іскандер») та повітряний компоненти (ракети Х-101, Х-22/-32, Х-59/69, Х-31П, КАБ, БпЛА «Shahed» та інші, баражуючі боєприпаси типу «Ланцет», FPV-дрони.

Загалом об’єктами ударів були більшість регіонів держави. Впродовж місяцяартилерійські обстріли, удари ракетами, тактичної авіації, БпЛА наносилися по населеним пунктам вздовж державного кордону з РФ та лінії фронту на тактичну глибину.

Чисельність авіаційного угруповання противника на тимчасово окупованих територіях і довкола України залишається на попередньому рівні. Безпосередньо до ударів може залучатися близько 300 літаків оперативної/тактичної авіації та приблизно аналогічна кількість вертольотів, хоча їх інтенсивність через погодні умови та передислокацію була меншою у порівнянні з попередніми місяцями. Протягом тижня добова кількість авіаударів не перевищувала 55.

У бойовому складі ВПС та військ ППО ЗС РБ перебувало 29 бойових літаків та 33 вертольоти (ударних – 19).

Особливості застосування засобів повітряного нападу та ведення ППО:

  • продовжується щоденний ракетно-бомбовий терор по цивільним об’єктам адміністративних центрів (в першу чергу м. Києва, Харкова, Сум, Полтави, Одеси, Дніпра, Запоріжжя), критичній та військовій інфраструктурі, зокрема з метою розхитування суспільно-політичної обстановки, деморалізуючого інформаційного тиску на цивільне населення, посилення капітулянтських настроїв;
  • протягом тижня ЗС РФ застосували майже 50 ракет, близько 660 ударних дронів та більш ніж 760 КАБ;
  • зберігається попередня інтенсивність застосування тактичної та армійської авіації противника в районах наземних бойових дій. Частково наведене пов’язано з зимовими погодними умовами, передислокацією авіації в глибину території РФ, покладанням завдань ударів по наземним цілям на БпЛА різних типів;
  • триває щодобово активне застосування БпЛА типу «Шахед» та дронів – хибних цілей, зокрема протягом значної частини доби по цілям в глибині території держави, що через постійні повітряні тривоги значно впливає на життєдіяльність населення та роботу економіки;
  • Росія почала використовувати «Шахеди» зі збільшеною до 90 кг бойовою частиною та металевими елементами (шрапнель), аби збільшити кількість жертв серед цивільних;
  • Командування Сил безпілотних систем повідомило, що для далекобійних ударів по Росії Україна застосовує БпЛА, які здатні нести 250-кілограмові авіабомби, долати відстань до 2000 кілометрів та мають можливість повертатися назад. Зазначається, що 14 окремий полк безпілотних авіаційних комплексів понад рік завдають ними ударів у тилу ворога.

Всього протягом січня 2025 року протиповітряною обороною ПС ЗСУ було збито понад 2300 засобів повітряного нападу противника:

31 крилату ракету Х-101, «Калібр», «Іскандер-К»;

2 балістичні ракети «Іскандер-М»;

12 керованих авіаційних ракет Х-59/69;

1595 ударних БпЛА типу «Shahed»;

388 розвідувальних БпЛА;

236 БпЛА інших типів.

За січень тактична авіація Повітряних Сил здійснила понад 220 літако-вильотів на повітряну розвідку, винищувальне прикриття, вогневе ураження та авіаційну підтримку наземних підрозділів. Із них 77 – на вогневе ураження, 79 – на винищувальне авіаційне прикриття. У січні 2025 авіацією знищено 215 повітряних цілей, уражено, командні пункти, пункти управління БпЛА, райони зосередження техніки та живої сили.

Загальна статистика з відкритих джерел збитих/запущених повітряних засобів за січень 2025 року (має незначні відмінності від офіційної інформації):

БпЛА типу «Шахед» та БпЛА-імітатори  – 2527/2629 (96%);

Х-101/Х-55СМ – 23/27 (85%);

«Калібр» – 3/4 (75%);

«Іскандер-К» – 3/3 (100%);

Х-59/Х-69 – 9/9 (100%);

Х-31П – 2/2 (100%);

«Іскандер-М/KN-23» – 2/20 (10%);

Х-22/Х-32 – 0/7 (0%);

С-300/С-400 – 0/5 (0%)

Загалом у січні РФ збільшила кількість запущених БпЛА до 2,6 тис од. (на 8% більше попереднього «рекорду»). В січні був один комбінований ракетний удар, але відносно незначний щодо кількості ракет (біля 40 крилатих ракет). Загальна ефективність ППО – 2569/2706 (95%).

Статистика застосування БпЛА «Shahed-136»/»Герань-2»/»Гербера» за оцінками ресурсу https://t.me/oko_gora. Підсумки січня:

усього БпЛА – 2557 од.:

збито – 1571 од., або 61,4%;

посаджено РЕБ/хибні БПЛА – 879 од., або 34,4%;

досягли цілі – 92 од., або 3,6%;

полетіли в інші країни – 15 од., або 0,6%.

близько 35% від усіх запущених БПЛА припадає на «Shahed-136», решта – хибні цілі.

Статистика застосування БпЛА «Shahed-136»/»Герань-2»/»Гербера» за оцінками проєкту «Shahed Tracker», яка дещо відрізняється від наведеної вище, але в цілому відображає схожі тенденції. Січень цього року став найактивнішим місяцем війни із застосування цих дронів – 2599, дещо обійшовши листопад минулого року. Медіана кількість запусків – по 77 БпЛА на день. Відсоток збиття – 61%, придушення за допомогою РЕБ – 35%, півтора десятки безпілотників були перенаправлені назад до РФ чи Білорусі. Таким чином, загальна успішність перехоплень – близько 96%.

2.3. Наземне угруповання противника

У зв’язку з проведенням перегрупування сил та засобів підрозділів РФ, які приймають участь у бойових діях на території України та змінами у резервах об’єднаного угруповання військ (сил) станом на кінець січня 2025 року кількість особового складу противника складає 619,2 тис. військовослужбовців. Поповнення надходить переважно на покриття поточних втрат. На окупованих територія також розгорнуто угруповання військ «Росгвардії» чисельністю до 35 тисяч військовослужбовців.

2.4. Оперативна обстановка у районах ведення наземних бойових дій та в морських операційних зонах

Загалом оперативна обстановка у районах ведення наземних бойових дій та морських операційних зонах для українських військ залишалася складною.

Станом на кінець січня поточного року противник не зміг досягти стратегічних цілей в рамках проточної наступальної операції проти СОУ Водночас зберігається складна обстановка майже на всіх тактичних напрямках Донецького операційного району та характеризується поступовим просуванням наземних сил противника у ключових для них секторах/напрямках. На окремих ділянках Покровського та Торецького напрямків ворог має тактичні успіхи. Противник продовжує тримати ініціативу наступальних (штурмових) дій на Куп’янському, Лиманському, Сіверському та Краматорському тактичному напрямках. У Таврійському операційному районі ворог намагається відновити втрачені позиції на Оріхівському тактичному напрямку, встановити контроль над островами у гирлі річки Дніпро та не допустити висадки десантів СОУ, зокрема на Тендрівську та Кінбурнську коси. Командування російських окупаційних військ (далі ‒ РОВ) у зв’язку із великими втратами у живій силі та техніці постійно проводить перегрупування війсь на пріоритетні напрямки та для відновлення втрат штурмових підрозділів.

Деталізовані дії противника та Сил оборони на кінець звітного періоду (станом на 08.00 02.02.2025) згідно оцінок ГШ ЗСУ:

на території Курської області противник продовжив наступальні дії в районі н.п. Любимівка, Дар’їно, Нижній Клин, Новоіванівка, Кругленьке, Погребки, Нова Сорочина, Руське Поречне, Черкаське Поречне, Куриловка та Бондарівка з метою розгрому угруповання ЗСУ та звільнення територій. Фіксуються значні людські втрати з обох сторін. В свою чергу, СОУ утримують території Курської області на південь від н.п. Глушково та н.п. Новий Путь;

на Харківському напрямку командування ЗС РФ намагається утримувати буферну зону та максимально відтягнути СОУ від інших ділянок фронту. Також противник намагався продовжувати наступальні дії в районі н.п. Вовчанськ;

на Куп’янському напрямку Сили оборони відбивали штурмові дії противника в районі Тополі, Дворічна, Петропавлівка, Степова Новосілка, Глушківка, Загризове та Лозова;

на Лиманському напрямку ворог намагався просунутись поблизу населених пунктів Новоєгорівки, Тернів, Ямполівки, Колодязів, Торського та в напрямку Новомихайлівки;

на Сіверському напрямку противник атакував позиції наших військ в районі Верхньокам’янського та Білогорівки;

на Краматорському напрямку противник атакував позиції наших військ в районі населених пунктів Часів Яр, Ступочки та Біла Гора;

на Торецькому напрямку бойові дії тривали в районі в районі Торецька та Кримського;

на Покровському напрямку ворог намагався просунутись в районі Зеленого Поля, Єлизаветівки, Променя, Звірового, Удачного, Успенівки, Новоолександрівки, Срібного та Дачного;

на Новопавлівському напрямку противник намагався просунутись в напрямку Костянтинополя та Розливу;

на Гуляйпільському напрямку агресор здійснив дві спроби потіснити наших захисників із займаних позицій в районі Новосілки;

на Оріхівському напрямку відбулися боєзіткнення в районі Щербаків та Нестерянки;

на Придніпровському напрямку станом на кінець звітного періоду мали місце окремі випадки штурмів наших позицій;

на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено. У прикордонних з Україною районах продовжують перебувати підрозділи ЗС Білорусі. У звітному періоді фіксувалося перебування орієнтовно 4-5 підрозділів батальйонного рівня. В українському прикордонні продовжували виконувати завдання підрозділи Сил спеціальних операцій. На даний час переміщення бойових підрозділів ЗС Росії на територію Білорусі не відмічено.

Довідково: У Брестській області на бойове чергування заступив радіолокаційний комплекс (РЛК) виявлення маловисотних цілей «Роса-РБ». Комплекс був розгорнутий в одному з підрозділів 2284 окремого радіотехнічного батальйону (в/ч 48684), який входить до складу 8 радіотехнічної бригади та дислокується в н.п. Скоки (Брестський район). До складу батальйону також входять два радіотехнічні центри у Кам’янецькому та Березівському районах. Зазначається, що «Роса-РБ» значно підвищує бойові можливості радіотехнічних військ щодо виявлення низьколітаючих та маловисотних цілей, включаючи безпілотники та FPV-дрони. Головна перевага комплексу – здатність виявляти цілі на висоті 1 метр від поверхні землі.

на кордоні України з РФ (в межах Чернігівської та Сумської областей, поза межами території, яка прилягає до  району дій  ЗСУ в Курській області) противник зберігає військову присутність, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території РФ, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. В Брянській області продовжувались заходи по формуванню добровольчого загону «БАРС-Брянськ». Станом на 20.01.2025 було підібрано 1188 військовослужбовців (25% від штатної чисельності). Вказаним підрозділом в поточному році отримано 10 к-ктів ударних дронів, 5 розвідувальних БпЛА, 5 модулів радіоперешкод та 6 БРДМ. В 2025 році відмічається збільшення кількості особового складу, залучених до несення служби на ВОП, охорони об’єктів критичної інфраструктури, проведення аеророзвідки в інтересах УВ «Брянськ».

Довідково: Загалом на Сумщині у січні поточного року використання ворогом FPV-дронів збільшилось у 2 рази, скидання вибухових пристроїв з БпЛА – у 4 рази. Загалом окупанти здійснили 2112 обстрілів області. Всього протягом січня 2025 року російські війська здійснили 2112 обстрілів по території Сумської області, серед яких: 13 – ракетних ударів; 210 – авіаударів (157 – КАБ та 53 – НАР); 43 – безпілотними літальними апаратами типу «Шахед»/»Ланцет» (39/4); 287 – мінометних та 99 – артилерійських обстрілів, 682  використання FPV-дронів (в середньому 23 на добу, у 2024 році – 13 в середньому на добу); 746 – скидання вибухових пристроїв з безпілотних літальних апаратів (в середньому 25 на добу, у 2024 році – 6 в середньому на добу).

Загалом в Сіверському та Слобожанському операційних районах ворог утримує угруповання військ «Сєвєр» для проведення диверсійно-розвідувальної діяльності у Чернігівській, Сумській та Харківській областях та протидії підрозділам СОУ, які продовжують бойові дії у прикордонних районах Курської та Бєлгородської областях РФ.

у Чорноморській та Азовській операційних зонах оперативна обстановка суттєвих змін не зазнала. Ворог здійснює контроль надводної та повітряної обстановки, насамперед у районах пунктів базування Чорноморського флоту та об’єктів державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз». Противник утримує в готовності кораблі і підводні човни для завдавання ракетних ударів по території України та перешкоджає морській економічній діяльності нашій державі в регіоні. Водночас ворог вдосконалює систему охорони та оборони Керченського мостового переходу.

Загалом у Кримському операційному районі обстановка без суттєвих змін. Силами та засобами підрозділів противника продовжуються заходи з інженерного облаштування оборонних позицій, розташованих уздовж західного узбережжя Кримського півострова для запобігання можливих дій СОУ.

У розвідувальному звіті Міністерства оборони Великої Британії зазначається, що ЗС РФ вдалося розширили плацдарм на західному березі річки Оскіл в північній частині області Харківської області. Метою загарбників є місто Куп’янськ.

Британські фахівці наголошують, що плацдарм був спочатку створений наприкінці листопада 2024-го. Від того часу російські сили домоглися тактичних успіхів у цьому районі. Наразі основний фокус Росії зосереджений на селищі Дворічна, наголошують у звіті. Наразі на цій ділянці фронту тривають інтенсивні бої між українськими та російськими військами. Крім того, бойові дії йдуть в районі н.п. Западне, що розташоване за чотири кілометри на захід від річки Оскіл.

«Росія майже напевно намагається чинити тиск на логістичний центр Куп’янськ, також розташований на річці Оскіл, приблизно за 12 км на південь від плацдарму. Російські сили вже контролюють лінії постачання на схід і південь від міста і, ймовірно, намагаються взяти під контроль північні шляхи постачання до міста», – зазначають британському Міноборони.

Щодобова кількість бойових зіткнень протягом тижня:

26.01.2025: 166

27.01.2025: 159

28.01.2025: 193

29.01.2025: 158

30.01.2025: 150

31.01.2025: 134

01.02.2025: 110

Моніторингові джерела (зокрема, «DeepStatе», ISW тощо) свідчать, що станом на:

26.01.2025: ворог просунувся в Торецьку, біля Андріївки та Новоєлизаветівки (орієнтовна втрата території – 2 км² за день);

27.01.2025: ворог просунувся біля Дачного, Андріївки, Слов’янки та Новоандріївки (орієнтовна втрата території – 10,8 км² за день);

28.01.2025: ворог окупував Велику Новосілку, а також просунувся біля Піщаного, Надіївки, Андріївки та Баранівки (орієнтовна втрата території – 4,3 км² за день);

29.01.2025: ворог просунувся біля Новоандріївки, Нововасилівки, Дачного, Розливу, Янтарного та в Андріївці (орієнтовна втрата території – 18,5 км² за день);

30.01.2025: СОУ відновили позиції біля Удачного. Ворог окупував Новоандріївку, а також просунувся в Неліпівці, Котлиному та біля Шевченко (орієнтовна втрата території – 4,1 км² за день);

31.01.2025: ворог окупував Новомлинськ, а також просунувся біля Рівнополя, Роздольного, Янтарного, Петропавлівки, Баранівки та в Удачному. (орієнтовна втрата території – 11,6 км² за день);

01.02.2025: ворог просунувся біля Воздвиженки, Котлиного та Андріївки. (орієнтовна втрата території – 2,5 км² за день);

Щотижнева статистика змін по фронту:

16.12-22.12 – 114 км², або 16 км² на день.

23.12-29.12 – 106 км², або 15 км² на день.

30.12-06.01 – бл. 40 км², або 6 км² на день.

06.01-12.01 – 79 км², або 11 км² на день.

13.01-19.01 – бл. 80 км², або 11 км² на день.

За оцінками «DeepState» (https://t.me/DeepStateUA/21192) за січень було окуповано 325 км, це мінімальний показник за останні 6 місяців:

січень 2024 – 40 км²;

лютий – 118 км²;

березень – 39 км²;

квітень – 121 км ²;

май – 317 км²;

червень – 115 км²;

липень – 181 км ²;

серпень – 363 км²;

вересень – 397 км²;

жовтень – 503 км²;

листопад – 730 км²;

грудень – 394 км²;

січень 2025 – 325 км².

По областях:

Донецька обл.: -276 км²

Харківська обл.: -42 км²

Луганська обл.: -8 км²

Запорізька обл.: -0 км²

Курська обл.: -54 км²

Триває продовження диверсійних дій РФ в глибині території України, включно з залученням українських громадян: спалення автомобілів Сил оборони, напади на працівників та об’єкти ТЦК та СП, поліції, диверсії на об’єктах залізниці тощо. Найбільш резонансним подіями минулого тижня стали:

диверсія 01.02.2025 у приміщенні ТЦК та СП у місті Рівне;

збройний напад 01.02.2025 на військовослужбовця ТЦК та СП під час супроводження мобілізованих у Полтавській області на АЗС;

у Павлограді 02.02.2025 пролунав вибух біля будівлі ТЦК та СП;

СБУ затримано двох російських агентів, які спробували виявляти дислокацію авіації на Полтавській області та агента при спробі виявлення об’єктів ВМС та ППО в Одеській області; 

СБУ нейтралізувала підривну діяльність прокремлівської організації «Робітничий фронт України», яка на замовлення РФ намагалася створити протестні рухи у нашій державі.

2.5. Удари/спеціальні заходи по об’єктах противника в глибині території АРК, інших ТОТ та його власної території

Протягом тижня продовжувалися українські удари/спеціальні заходи по об’єктах противника в глибині території АРК, інших ТОТ та його власної території, які досягли успіху. Основні результати:

26.01.2025: СОУ завдали удару по складах зберігання ударних БпЛА російських окупантів в Орловській області РФ. Уражено бетоновані споруди, де зберігались термобаричні бойові частини, якими споряджаються дрони, що спричинило вторинну детонацію.

Попередньо відомо про знищення понад 200 «шахедів».

28.01.2025: СОУ у ніч з 28 на 29 січня 2025 року уразили Нижегородський нафтопереробний завод (Кстово, Нижегородська область РФ). Зафіксовано пожежу на території об’єкту.

29.01.2025: СБУ та ССпО атакували БпЛА нафтоперекачувальну станцію «Андреаполь» і ракетний арсенал у Тверській області. «Андреаполь» є важливою складовою «Балтійської трубопровідної системи-2». Внаслідок атаки на станції пошкоджено фільтраційний насосний майданчик, цистерни з присадками, стався розлив нафтопродуктів і пожежа.

Росіянам довелося зупиняти магістральний трубопровід, яким нафта постачається до терміналу «Усть-Луга» в Ленінградській області.

Ще однією ціллю став 23-й ракетний арсенал Міноборони РФ у Тверській області. Дрони уразили сам склад і три будівлі військової частини.

30.01.2025: Підрозділи Сил безпілотних систем Збройних Сил України та Головного управління розвідки Міністерства оборони України, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, у ніч з 30 на 31 січня 2025 року завдали ураження по ТОВ «ЛУКОЙЛ-Волгограднафтопереробка» у Волгоградській області РФ.

Цей НПЗ за проєктною потужністю входить у десятку найбільших нафтопереробних заводів Росії.

31.01.2025: Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони України завдали вогневого ураження по командному пункту угруповання військ  «Курськ» збройних сил РФ у місті Рильськ Курської області.

Ресурс «DroneBomber» оприлюднив  карту з приблизними маршрутами українських БпЛА для ударів по цілям в РФ:

Всього з 24 по 29 січня було нанесено удари по 3 НПЗ РФ:

Рязанський нафтопереробний завод – потужність переробки: 17,1 млн.тонн.

Новошахтинський завод нафтопродуктів – потужність переробки: 5 млн.тонн.

Лукойл-Нижегороднефтеоргсинтез – потужність переробки: 17 млн.тонн.

Рязанський завод та завод Лукойл-Нижегороднефтеоргсинтез – є 3 і 4 за потужностями НПЗ у Росії. У разі серйозних пошкоджень НПЗ, Росія може втратити можливість переробляти майже 40 млн.тонн нафти, що складає майже 15% від загального об’єму переробки нафти.

Загалом за оцінками ресурсу https://t.me/oko_gora протягом січня зафіксовано 24 удари українських БпЛА/ракет по цілям на території РФ, з них:

8 заводів/складів пов’язаних з ВПК;

6 нафтобаз;

4 НПЗ;

2 склади БпЛА;

1 нафтопровід;

1 нафто-перекачувальна станція;

1 арсенал ГРАУ;

1 спирт.завод.

Інфографіка від OSINT ресурсу «Око Гора» стосовно кількості зафіксованих атак БПЛА і ракет на нафтобази/НПЗ за 2024 рік та січень 2025 року (по місяцях):

За останній рік (+ січень 2025) дрони і ракети здійснили близько 76 атак. З них:

40 атак по нафтобазах;

36 атак по НПЗ.

Також у січні 2025 року мали місце успішні удари по системі управління військами ЗС РФ:

02 січня – ЗСУ здійснили високоточний удар по командному пункту окупаційної армії РФ у населеному пункті Мар’їне, Курська область.

07 січня – ЗСУ завдали високоточного удару по командному пункту 810 окремої бригади морської піхоти збройних сил РФ у районі населеного пункту Біла, Курська область.

31 січня – підрозділи ракетних військ і артилерії СОУ завдали вогневого ураження по командному пункту угруповання військ  «Курськ» збройних сил РФ у місті Рильськ Курської області.

Метою зазначених ударів (спеціальних дій) СОУ є підрив потенціалу російських окупантів.

Розвідка Великої Британії проаналізувала українські удари по нафтобазі в російському Енгельсі у січня 2025 року і заявила, що такі удари свідчать про зростання здатності України атакувати інфраструктуру РФ. «8 січня українські безпілотники завдали удару по нафтобазі «Кристал» у Росії, за вісім кілометрів від авіабази «Енгельс-2». Удар спричинив масштабну пожежу, на гасіння якої, як повідомляється, знадобилося кілька днів. У ніч на 14 січня, за повідомленнями, був здійснений наступний удар, який знову був спрямований на нафтобазу «Кристал», що призвело до повторного спалаху пожежі й подальшого пошкодження інфраструктури об’єкта. Аналіз зображень від 21 січня засвідчив, що чотири цистерни нафтобази знищені, 10 – пошкоджені», – йдеться в повідомленні. «Повторні удари свідчать про збільшення здатності України атакувати російську інфраструктуру», – додали в розвідці Британії.

Наведене спричиняє підготовку противником ударів у відповідь та пошуку ним рішень щодо мінімізації спроможностей дій ЗСУ по території РФ в прикордонних районах та на великі відстані.

3. Загальний прогноз обстановки на короткострокову перспективу

3.1. Загальний прогноз

Керівництво РФ залишає свої стратегічні цілі щодо нашої держави незмінними та продовжує війну на виснаження, розраховуючи на поступове зменшення оборонного потенціалу України (особливо людського потенціалу та його мотивації до опору агресору) та надання безпекової підтримки нашої держави зі сторони США/НАТО/ЄС на рівні, який виключає досягнення переваг України на фронтах.

3.2. Прогноз щодо воєнних дій в операційних зонах та районах

Що стосується наземних дій, то противник силами об’єднаного угруповання військ (сил) продовжить стратегічну наступальну операцію на території України, зокрема щодо виконання пріоритетного завдання з виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей з одночасними аналогічними діями на південно-східному напрямку. Також продовжаться активні дії з північно-східного напрямку. Одночасно будуть продовжуватися заходи з відбиття українського наступу в Курській області та загального посилення угруповань військ РФ.

В найближчій перспективі:

1. Прогнозується продовження спроб РФ нанести удари по адміністративним центрам і критичній інфраструктурі України, ймовірно в форматі комбінованих/групових ударів (ракети, БпЛА) з акцентом на енергетику, ОПК та транспортну інфраструктуру, а також на аеродроми та визначені міста (в першу чергу м. Київ, Дніпро, Одеса, Харків, Дніпро, Запоріжжя, Суми). Противник набув готовності до чергового масованого/комбінованого ракетно-авіаційного удару, його нанесення залежить від прийняття відповідного політичного рішення.

2. ЗС РФ продовжать попередні наступальні дії по ключовим напрямкам на лінії бойового зіткнення (зазначені вище). На окремих ділянках Покровського та Торецького напрямків ворог ймовірно матиме тактичні успіхи. Противник продовжить тримати ініціативу стосовно наступальних (штурмових) дій на Куп’янському, Лиманському, Сіверському та Краматорському напрямках. Командування ЗС РФ для компенсації великих втрат у живій силі та техніці продовжить перегрупування військ (сил) між напрямками, в першу чергу для відновлення штурмових підрозділів.

3. В Курській області – продовжаться спроби противника посилити свій контрнаступ та створити умови для розгрому ЗСУ і відновлення положення щонайменше по державному кордону. ЗСУ продовжать спроби вести активні дії щодо нанесення максимального ураження угрупованню ЗС РФ на даному напрямку.

Загалом, за оцінками в публікації у виданні «Newsweek», російське військове командування планує операції, які можуть тривати до дев’яти місяців, що свідчить про відсутність наміру глави РФ Володимира Путіна припиняти війну найближчим часом. Автори матеріалу вказують на спробу оточення Куп’янська у Харківській області як приклад відносно довгострокового стратегічного планування Кремля. Подібний підхід росіяни застосовували під час взяття Авдіївки у лютому 2024 року, а також у наступі на Вугледар і Велику Новосілку. Видання цитує військового аналітика OSINT-групи «Black Bird Group» Еміля Кастехельмі, який вважає що росіянам складно просуватися через рельєф місцевості, зокрема річки та відкриті поля, а бій за Торецьк триває повільно. Своєю чергою, в «ISW» наголосили, що масштабніші оточення, зокрема біля Покровська та Куп’янська, стануть випробуванням для російської армії. Однак саме планування операцій на півроку та більше свідчить, що Кремль не розглядає можливість припинення війни, попри заяви нової адміністрації Дональда Трампа щодо необхідності швидкого врегулювання.

Також російська армія почала розширення свого виступу на північ від Куп’янська в межах довгострокової наступальної кампанії. Після відносного тривалого затишшя у вересні 2024 року РФ почала завдавати ударів на цьому напрямку, що свідчить про те, що він стає для росіян пріоритетним. Такого висновку дійшли аналітики американського Інституту вивчення війни у звіті від 31 січня. «Російські війська розширюють свій виступ на північ від Куп’янська в межах довгострокових оперативних зусиль з відтиснення українських військ зі східного (лівого) берега річки Оскіл», – йдеться у зведенні. Про зміну пріоритетів російського командування також свідчить те, що воно виділило велику кількість бронетехніки, яку спрямували на головні напрямки на фронті. Такої техніки на Куп’янському напрямку стало більше, що  дозволяє росіянам посилювати атаки.

3.3. Прогнози застосування засобів повітряного нападу, стан готовності носіїв високоточної зброї великої дальності:

Рівень загрози:

Зберігається безпосередня загроза продовження ракетних/авіаційних ударів високоточними засобами, включно з балістичними ракетами, БпЛА та керованими авіаційними бомбами по адміністративних та промислових центрах, ОПК, транспортній та енергетичній інфраструктурі держави, місцях зосередження авіації, резервів військ та запасів боєприпасів і пального – по всій території держави (з одночасною постійною зміною їх тактики нанесення). Противник набув операційної готовності до чергового масованого/комбінованого ракетно-авіаційного удару.

На початок лютого поточного року стратегічна/дальня авіація РФ, яка залучається для ударів по цілях в Україні, розосереджена по аеродромах в глибині російської території. Ворог відновлює носії крилатих ракет у готовність до застосування. Продовжується спорядження носіїв крилатих ракет та проведення екіпажами літаків тренувань з відпрацюванням виходу у райони пусків ракет. Дислокація літаків на аеродромах та рівень їх операційної готовності постійно змінюється. Очікується продовження польотів літаків МіГ-31К/І, включно з виходом у район застосування авіаційних засобів ураження.

Під час комбінованого удару у ніч на 01.02.2025 противник використав лише частину літаків, які були споряджені крилатими ракетами.

Довідково: На аеродромі «Оленья» були споряджені/готові до застосування 9 літаків Ту-95 (36 КРПБ Х-101) та 8 Ту-22М3 (щонайменше 7 КРПБ Х-22), На аеродромі «Енгельс» перебувало  2 Ту-160 та 1 Ту-95, які ймовірно також були спорядженні КРПБ.

На підставі наведеного та з огляду на іншу релевантну інформацію, триває безпосередня підготовка до чергової ракетної атаки.

Стосовно морської компоненти:

Ситуація в ПБ «Новоросійськ» – без суттєвих змін. Загалом з акваторії Чорного моря до застосування КРМБ потенційно можуть бути залучені – 2 фрегати проекту 11356Р “Адмирал Макаров”, “Адмирал Эссен” (по 8 КР), 3 малих ракетних кораблі пр. 21631 “Ингушетия”, “Грайворон”  (по 8 КР) та  “Вышний Волочек” (7 КР), 3 підводних човна проекту 636.3 (по 4 КР). Для бойового застосування «Калібрів» кораблі в основному виходять в море за кілька годин до пуску КР.

Станом на ранок 02.02.2025 на виході у Чорному морі перебував 1 носій крилатих ракет «Калібр» з загальним залпом 4 ракети.

Стосовно загрози ударів балістичними ракетами середньої дальності:

Рівень загрози – без змін.

Висновки:

Загалом передумов для зменшення ракетних та повітряних атак проти України не спостерігається. Вичерпання РФ запасів ракетного озброєння найближчим часом не очікується, з огляду на кількість та інтенсивність поточних ракетних і авіаційних ударів, утримання частини ракет в резерві та підтримання існуючих темпів їхнього виробництва.

Ефективні удари СОУ у січні поточного року по об’єктам на території РФ, бажання керівництва держави-агресора примусити Україну до переговорів на умовах Кремля та прогноз пониження температури об’єктивно збільшують ймовірність нових масованих/комплексних ударів та активізації систематичних дій ПКС ЗС РФ.

Залишаються ризики ураження наземних об’єктів на території України до м. Київ та обласних центрів північних і західних областей включно. Очікується продовження існуючої інтенсивності практично щодобових ударів керованими авіабомбами (включно з КАБ), ракетами ОТРК «Іскандер», Х-59/69 та БпЛА типу «Шахед» з спробами охопити максимально більшу територію України.

Прогнозуються нові заходи противника щодо ураження системи ППО держави, активного впливу на авіацію ЗСУ на землі та в повітрі, аеродромну мережу загалом і використання створеного дефіциту потенціалу ЗСУ для подальших масованих (зосереджених) ударів по ключових об’єктах.

4. Питання оборони України, продовження/закінчення війни, середньо- та довгострокові оцінки та прогнози

4.1. Ситуація в Російській Федерації в контексті агресії проти України

Держава-агресор продовжить курс на затягування війни та спроби розширення і утримання тимчасово окупованих територій України, для чого продовжить активні наземні дії, перекидання з глибини території РФ до районів оперативного призначення військ (сил) та інших ресурсів, інтенсивні ракетно-авіаційні удари з одночасним накопиченням крилатих і балістичних ракет та ударних БпЛА. Для забезпечення цих заходів у довгостроковій перспективі в РФ:

збільшують фінансування воєнних витрат;

продовжують формування нових з’єднань і військових частин з метою подальшого застосування у бойових діях на території нашої держави;

нарощують постачання ОВТ;

намагаються розширити партнерські відносини з союзниками;

вживають заходів забезпечення військ (сил) поповненням та мотивації до військової служби загалом. Зокрема, Держдума РФ планує розглянути законопроєкт щодо індексації військових пенсій на 9,5%.

РФ у поточному році  розраховує залучити щонайменше 126 тисяч солдатів із так званого «спецконтингенту» – росіян, які відбувають покарання у тюрмах, перебувають під слідством, мають заборгованості за кредитами та інші проблеми. Про це повідломила прес-служба ГУР МОУ. Як зазначається, у середньому для покриття втрат окупаційної армії Москва планує мобілізовувати по 10 тисяч осіб «спецконтингенту» щомісяця. Загалом для заміщення втрат існуючих військових частин та зʼєднань у війні держава-агресор у 2025 році має намір мобілізувати мінімум 280 тисяч окупантів.

Держсекретар Ради безпеки і оборони РБ Олександр Вольфович та секретар російської Ради Безпеки Сергій Шойгу повідомили про розвиток концепції безпеки т.зв. «союзної держави». В інтерв’ю ТАРС Сергій Шойгу зазначив, що концепція суттєво зміцнює «основи для формування узгодженої політики Росії та Білорусі у сфері забезпечення безпеки т.зв. «союзної держави». У ній прописано принципи, на яких будується ця політика. Вони включають «координацію діяльності щодо забезпечення міжнародної безпеки, більш тісне співробітництво у військовій сфері, спільну діяльність у сфері громадської безпеки, забезпечення реалізації прав громадян у соціальній сфері, розвиток економічної та науково-технічної інтеграції, забезпечення інформаційної, екологічної та біологічної безпеки, захист традиційних цінностей, культурної спадщини та єдиного історичного простору». За його словами, концепція не підлягає ратифікації. Шойгу також звинуватив США, НАТО та країни Заходу загалом у боротьбі проти Росії та її союзників. Він наголосив на нарощуванні активності біля кордонів білорусі та Росії. Секретар російського Радбезу зазначив, що в концепції закладено і спільне протистояння «ціннісній агресії».

У своїй статті в журналі «Національна оборона» Олександр Вольфович наголосив, що «колективний Захід не влаштовує сильна союзна держава». За його словами, концепцію було розроблено для адекватного реагування на виклики та загрози. У статті також йдеться про те, що в концепції відображено підхід «безпека через розвиток».

Посол з особливих доручень МЗС РФ Родіон Мирошник у звітному періоді заявив, що будь-який «мирний контингент», який увійде на територію України без згоди та дозволу російської сторони, буде вважатися військовою мішенню. Таким чином дипломат прокоментував заяву голови Військового комітету ЄС генерала Роберта Брігера, який допустив розміщення в майбутньому «місії з мандатом ООН» в Україні.

Білоруський розслідувальний центр опублікував розслідування, присвячене постачанню вироблених на білоруському підприємстві «Інтеграл» мікросхем для потреб російської військової промисловості. Мікросхеми використовуються для створення ракет та високоточного озброєння, якими Росія атакує українські міста. При цьому, розслідувачі зазначають, що «Інтеграл» виробляє мікросхеми на західному устаткуванні, що передбачає регулярне постачання західної сировини та комплектуючих. Їх продаж Білорусі заборонений, проте схеми обходу санкцій дозволяють підприємству отримувати їх у необхідній кількості. Експерти БРЦ наводять перелік найбільших російських компаній – покупців мікросхем «Інтеграла» і стверджують, що практично всі вони пов’язані із ВПК РФ. З березня 2022 по червень 2024 року «Інтеграл» поставив до Росії більше 6 мільйонів мікросхем на суму понад 130 млн доларів. Забезпечивши цим 80% від загального обсягу поставок білоруських мікросхем у РФ цей період.

В. Путін закликав комплексно формувати довгострокове держзамовлення у сфері БПЛА. РФ повинна комплексно підходити до оформлення пакету довгострокового державного замовлення у сфері безпілотної авіації, заявив президент Росії. На зустрічі в московському індустріально-технологічному парку «Руднєво» детально обговорили питання щодо довгострокового замовлення з боку держави і бізнесу, як ключового стимулу для формування галузі безпілотної авіації.

В РФ у технополісі «ЕРА» під керівництвом першого заступника голови уряду РФ Дениса Мантурова пройшла стратегічна сесія із застосування штучного інтелекту для нарощування бойових можливостей озброєння та систем управління.

Для учасників стратегічної сесії було розгорнуто виставку нових зразків і технологій, розроблених резидентами інноваційних науково-технологічних центрів та фондів інноваційного розвитку Російської Федерації. Ряд зразків з використанням технологій ШІ було відібрано Головним управлінням інноваційного розвитку Міноборони Росії спільно з «Народним фронтом» для застосування у зоні спецоперації.

ВМФ Росії активно  оснащується безекіпажними катерами. Голова Морської колегії РФ Микола Патрушев: «Їхнє виробництво значно збільшено з урахуванням досвіду спеціальної військової операції».

Російське КБ «Гермес» представило новий НРК «Муравєй». Керування відбувається з наземної станції. Він призначений для перевезення вантажів вагою до 25 кг при власній масі 27 кг, але може використовуватися як «портативний аеродром» для запуску розвідувальних БПЛА з важкодоступних місць. До місця запуску вони доставляються в режимі «сну». Заявляється, що він вже активно використовується на фронті.

OSINT-дослідник Річард Верекер визначив, що в січні 2025 року росіяни втратили тільки 45 танків, при цьому не втратили жодного танка Т-90. Верекер вважає, що такі дані говорять нам про те, що російське «виробництво» нових Т-90М було здебільшого не виробництвом «з нуля», а модернізацією Т-90А, проте їх запаси на базах зберігання закінчилися. Дослідник припускає, що росіяни тримають деяке невелике танки цього типу в резерві, можливо навіть на випадок необхідності придушення бунтів всередині армії та держави. Так чи інакше, резерви боєготових танків цього типу, на його думку, дуже незначні.

У звітному періоді Служба зовнішньої розвідки України оприлюднила матеріал з посиланням на аналітиків європейських країн  про поглиблення системних проблем в російській економіці. Зокрема, західні аналітики прогнозують погіршення фінансово-економічної ситуації в Росії в 2025 році та наголошують на ризиках стагфляції.  Виокремлюють п’ять викликів для російської економіки у 2025 році за умови продовження російсько-української війни:

Пришвидшення темпів інфляції. За підсумками 2024 року річна інфляція в РОСІЇ становила 9,5 % проти 7,4 % у 2023 році.

Висока облікова ставка. Наразі облікова ставка ЦБ РФ зберігається на рівні 21 %. Прогнозується можливе зниження облікової ставки не раніше середини 2025 року – до 17–18 % за підсумками 2025 року. У разі збереження інфляції ЦБ РФ може не ухвалити рішення про зниження ставки у 2025 році.

Сповільнення темпів економічного росту. Уряд РФ прогнозує, що темпи економічного зростання сповільняться з 4 % в 2024 році до 2,5 % у 2025 році. При цьому за прогнозами міжнародних організацій, у 2025 році ріст ВВП становитиме від 1,4 % (МВФ) до 1,6 % (Світовий банк) з огляду на «перегрів» економіки через великі військові витрати. Одним із головних ризик-факторів для російської економіки залишається кадровий голод, який зберігатиметься у довгостроковій перспективі. За оцінками ЦБ РФ, у 2024 році рівень безробіття становитиме 2,4 %,  у 2025 році – 2,6 %, у 2026 році – 2,8 %, у 2027 році – 3,0 %.

Бюджетний дефіцит. За попередніми оцінками міністерства фінансів РФ, у 2024 році дефіцит федерального бюджету становив 35,6 млрд дол. США (1,7 % ВВП). Ліквідна частина Фонду національного добробуту скоротилася з 55,9 млрд дол. США на початку 2024 року до 37,5 млрд дол. США на початку 2025 року.

Волатильність рубля. За умови зниження цін на нафту, подальшого скорочення експорту та високого рівня інфляції у 2025 році курс долара США може зрости до 113–118 рублів. У 2024 році російський рубль подешевшав до всіх основних світових валют: на 13,4 % до долара США, майже на 7 % до євро і на 6,8 % до юаня.

Незважаючи на риторику Кремля щодо стійкості економіки та закритість російської державної статистики, західні експерти визнають існування в економіці РФ системних проблем, що лише поглиблюються та мають вплив на умови закінчення російсько-української війни.

В даному контексті заслуговують уваги результати дослідження «Економіка агресора. Глибинне дослідження економіки Росії. Де ворог бере ресурси для ведення війни проти України?», яке підготовлено фахівцями «Міжнародного інституту свободи» та оприлюднено у звітному періоді.

Загалом Російська Федерація демонструє готовність до подальшої ескалації війни проти України, публічно відкидаючи можливість компромісів, таких як заморожування лінії фронту або створення демілітаризованих зон.

4.2. Ситуація та заходи щодо забезпечення обороноздатності держави

28 січня було проведене чергове засідання ставки ВГК ЗСУ. Серед питань порядку денного – створення армійських корпусів.

31 січня було проведене чергове засідання ставки ВГК ЗСУ. Згідно заяви В.Зеленського: «Про постачання у війська – це наша зброя, всі закупівлі, контракти. Забезпечення є. Треба більше темпу в постачанні й треба більше таких систем, такої зброї, яка дасть змогу зберігати більше життів наших воїнів, наших людей. Більше замовлень на дрони. Більше інвестицій у розробки роботизованих систем. І більше постачання базової зброї. Наша промисловість має потенціал. Країни, і зокрема в Європі, готові працювати з Україною для інвестицій у наше збройне виробництво. І наші дипломати мають чіткі завдання. Нам потрібно, щоб кошти від партнерів на українську «оборонку» зростали. І зокрема, це має бути KPI – ключові показники ефективності української дипломатії».

В складі Сил Безпілотних систем з’явилось 2 нових підрозділи та ще один штурмовий батальйон стає полком. Батальйону ударних БпАК «Ахіллес»  розширюється та виходить зі складу 92 ошбр. Тепер він має назву 429 окремий полк БпС «Ахіллес».

Також 9 окремий мотопіхотний батальйон розширюється, виходить зі складу 59-ї омпбр (яка вже є 59-ю ошбр в складі СБС (https://t.me/MiliTJournal/23073 )) та стає 9 окремою бригадою БпС.

225 штурмовий батальйон розширюється до полку.

Головком ЗСО О.Сирський провів нараду з питань підвищення якості підготовки у Збройних Силах України. За результами аналізу рівня підготовки випускників навчальних центрів, які пройшли курс БЗВП тривалістю 1,5 місяці (замість 30 днів, як було раніше) виявлено поліпшення рівня готовності військовослужбовців. Було вирішено збільшити термін підготовки інструкторів – з 1 до 2 місяців та посиленням змісту цієї програми.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України звернулося до військовослужбовців із закликом передавати зразки російських науково-технічних виробів для аналізу та створення новітнього українського озброєння. Спеціалістам ГУР для аналізу необхідні: елементи приладів радіоелектронної розвідки та боротьби (РЕР/РЕБ), зразків ворожих БпЛА, сучасні російські радіостанції, елементи ракет (плати, головки наведення тощо), компоненти електроніки з військової техніки противника та інші сучасні зразки ворожої техніки та озброєння.

Упродовж січня 2025 року Міноборони кодифікувало і допустило до експлуатації у Силах оборони близько 130 нових зразків озброєння і військової техніки. З них приблизно 100 – вироблені українськими зброярами. За січень 2024 року було кодифіковано менше півсотні зразків ОВТ, з яких близько 20 – українського виробництва.

«З огляду на високу інтенсивність бойових дій на фронті наші воїни потребують більше зброї за широкою номенклатурою. Нам потрібно більше саме інноваційних засобів ураження, щоб збільшити можливості наших воїнів на полі бою. Вітчизняні зброярі швидко реагують на потреби сьогодення, збільшують обсяги виробництва, розробляють новітні зразки зброї. Особливо помітний прогрес у розробці безпілотних комплексів різних типів та призначення: повітряних, наземних, морських та засобів РЕБ», – зазначив заступник міністра оборони України бригадний генерал Анатолій Клочко.

Серед кодифікованих з початку 2025 року зразків ОВТ найбільше безпілотних авіаційних комплексів – майже чотири десятки зразків. Зокрема, є безпілотники з оптоволоконним каналом управління. 

У переліку кодифікованих зразків ОВТ у першому місяці 2025 року  також понад 20 зразків військової автотехніки різних типів та призначення. Крім того – боєприпаси, техніка тилу, наземні роботизовані комплекси. Допущено до використання у ЗСУ також окремі зразки обладнання для інженерних та РХБЗ підрозділів.

Серед кодифікованого для потреб Сил оборони іноземного озброєння – низка зразків стрілецької зброї різних типів від відомих зброярських концернів Європи, США, гранатомети, спецавтомобілі тощо. 

Міністерство оборони України розпочало ліцензоване виробництво FPV-дронів на базі одного із державних підприємств. У рамках пілотного проєкту, що стартував у грудні минулого року під загальною координацією Головного управління оборонних інновацій МОУ, держава отримала можливість виробляти кодифіковані FPV-дрони. В рамках тристоронньої угоди приватний розробник надав ліцензійний дозвіл на виробництво БПЛА на базі одного з держпідприємств, що належать до сфери управління Міноборони. Після відпрацювання технології виробництва та її масштабування ДП зможе самостійно брати участь в тендерах Агентства оборонних закупівель та інших потенційних замовників.

Перший заступник міністра оборони України генерал-лейтенант Іван Гаврилюк: «Досвід позитивний. Завдяки інтеграції держави у виробничі ланцюжки ми отримали чітке розуміння собівартості виробництва дронів та наших конкурентних переваг на цьому ринку. Це дозволить підвищити якість готової продукції за рахунок сталої конкуренції». Фахівці головного управління оборонних інновацій МОУ відпрацювали дорожню карту з організації аналогічних виробництв разом із іншими розробниками безпілотних авіаційних комплексів (БПАК). Завдяки цьому можна суттєво збільшити виробничі потужності для масштабування виробництва БпЛА

Начальник Головного управління оборонних інновацій Юрій Таранюк. «Готові розширювати співпрацю з приватними компаніями. Маємо пакет шаблонних документів та покрокову інструкцію запуску аналогічних ліній з виробництва БПАК на інших державних підприємствах».

Модуль «Mission Control» тепер доступний для всіх користувачів системи «DELTA».  «Mission Control» дозволяє планувати місії екіпажів БпЛА: 

розподіляти зони відповідальності

координувати завдання у реальному часі 

забезпечувати ефективну взаємодію підрозділів. 

Також модуль збирає та аналізує дані з місій, зменшує ризики «дружнього вогню» і допомагає налагодити більш точну взаємодію між підрозділами. До цього моменту «Mission Control» користувалися понад 300 підрозділів. Щодня завдяки модулю виконувалося 900 місій, а за весь час — понад 200 000 місій.

414 ОБрУБАС «Птахи Мадяра» опраьовує рішення щодо боротьби з російськими дронами на оптоволокні. Командування підрозділу повідомило, що вже є перші розробки мобільної РЛС, яка здатна виявляти дрони на оптоволокні в радіусі 3-4 км.

У січні 2025 року Міноборони передало бойовим бригадам повнопривідні вантажні автомобілі від українського виробника. Їх будуть використовувати для виконання спеціальних та бойових завдань. «Державний контракт було укладено в грудні 2024 року. А вже в січні 2025 року ми отримали близько 80 одиниць вантажної техніки з колісною формулою 4х4 та 6х6. В них можна перевозити особовий склад та вантажі військового призначення», – повідомив керівник Департаменту політики закупівель Міністерства оборони України. Локалізація виробництва цих автомобілів в Україні перевищує 50%.

Оборонне відомство кодифікувало та допустило до експлуатації у підрозділах Збройних Сил України безпілотний авіаційний комплекс «Громило» українського виробництва. Про це повідомили у Головному управлінні забезпечення супроводження життєвого циклу озброєння та військової техніки.

Комплекс може застосовуватись, зокрема, для ураження живої сили, бойової техніки та польових укриттів ворога. Конструкційно FPV-дрони комплексу «Громило» оснащуються рамою з композитних матеріалів. Коптери мають відносно потужні двигуни, які дозволяють нести бойовий заряд чималу відстань. Комплекс можна застосовувати удень та вночі. Також літальні апарати комплексу маловразливі до впливу ворожих засобів радіоелектронної боротьби.

Міністерство оборони України офіційно кодифікувало та допустило до експлуатації вітчизняну роботизовану броньовану платформу «Змій Логістичний». Її розробкою займалася компанія Rovertech. Ця роботизована машина створена для доставки боєприпасів та евакуації поранених у зонах бойових дій. Вона має протимінний захист і завдяки невеликим габаритам залишається малопомітною на полі бою.

Українська компанія «Ukrspecsystems» представила новий розвідувальний БпЛА SHARK-M. БпЛА має дальність зв’язку до 180км, дальність польоту до 420км та може знаходитись у повітрі до 7 годин.

Також він може виконувати функції ретранслятору, щоб збільшити дальність інших розвідувальних БПЛА або щоб наводити ударні БПЛА-камікадзе.

Компанія «Kvertus», яка спеціалізується на розробці антидронових рішень, презентувала проект «Атлас». Він передбачає створення в Україні екосистеми захисту від дронів довжиною 1 300 кілометрів.  До основних переваг «Атласу» відносяться великий радіус дії, непомітність для ворожих засобів РЕР, відсутність китайських технологій, тривалий час роботи та захист від злому. Проект «Атлас» передбачає об’єднання працюючих на фронті систем «Kvertus», які забезпечують безпеку на ділянках довжиною від 25 до 50 кілометрів, в єдину екосистему з централізованим управлінням. Маються на увазі системи РЕБ «Mirage» та станції виявлення літальних апаратів «Azimuth». Орієнтовна вартість проекту складає 5,2 млрд. грн. Зараз компанія працює над залученням інвестицій, уже за кілька місяців представить розробку в Лондоні міжнародним інвесторам. Завдяки Brave1 компанія отримала доступ до військової експертизи, демонстрацій, тестування розробки, а також оборонний кластер допоміг «Kvertus» зробити всі необхідні кроки, щоб отримати кодифікацію. Із червня розпочнеться впровадження «Атласу» для захисту Сил оборони.

Станом на зараз відсутні перепони щодо своєчасного постачання того чи іншого озброєння та військової техніки на фронт. Про це заявив начальник головного управління контролю оборонних закупівель Сергій Булавко під час брифінгу від Міноборони щодо зміни керівництва Агенції оборонних закупівель.

«Сьогодні у нас зривів з постачанням зброї немає. Контрактування у нас проводиться. Фінансовий ресурс, щоби дозволити це робити, є. У нас немає ніяких перепон щодо належного ритмічного своєчасного постачання того чи іншого озброєння та військової техніки», – сказав він.

Булавко додав, що 55% озброєння та військової техніки, які були законтрактовані у 2024 році, постачатимуть цьогоріч.

«У відсотковому відношенні, той фінансовий ресурс, доведений на сьогодні в агенцію (ДП “Агенція оборонних закупівель”, – ред.) по перехідних контрактах із 2024 року на 2025 рік, от 55% – це те озброєння та військова техніка, що були законтрактовані у 2024 році, які постачатимуть 2025 році. І на це піде фінансовий ресурс, передбачений на 2025 рік», – сказав він.

Міністерство оборони України заявило, що у п’ятницю, 31 січня, звільнило з посади директора державного підприємства «Агенція оборонних закупівель» Марину Безрукову і призначило тимчасовим виконувачем обов’язки директора Арсена Жумаділова.

Водночас «Національна асоціація оборонної промисловості України» (NAUDI) закликала президента України невідкладно втрутитися для відновлення роботи АОЗ. Попри виділення Мінфіном 03 січня 2025 року 19 млрд грн на закупівлю озброєння та боєприпасів, Агенція досі не профінансувала жодного контракту. Це ставить під загрозу своєчасне постачання критично важливих боєприпасів і техніки для СОУ.

Така ситуація вже почала впливати на оборонну промисловість: понад 80 підприємств ОПК, що торік забезпечили більше 30% потреб армії, не можуть отримати оплату за виконані замовлення та укладати нові контракти. Останні події, пов’язані з керівництвом ДП «АОЗ», фактично паралізували роботу агенції, що загрожує зривом постачання озброєння щонайменше на два місяці.

«NAUDI» закликала Президента України вжити невідкладних заходів для нормалізації роботи «Агенції оборонних закупівель» та гарантувати стабільне фінансування контрактів, адже від цього залежить забезпечення наших воїнів зброєю на передовій.

ДОТ МОУ уклав договір з ТОВ «ЮТ Компані» щодо впровадження нової моделі постачання харчування ЗСУ у 2025 році . Пілотний проєкт стартує в Києві та Київській області й передбачає чітке розмежування функцій закупівель та логістики. Зокрема, за новим контрактом логістичний оператор відповідатиме за:

транспортування продуктів до військових частин

зберігання на власних складах

координацію відвантаження товарів

Мета проєкту – оптимізувати взаємодію всіх учасників ланцюга постачання та посилити контроль якості продукції.

Продовжує залишатися гострим питання комплектування СОУ особовим складом.

Термін проходження ВЛК для обмежено придатних  можуть подовжити до 5 червня: комітет нацбезпеки та оборони ВРУ зареєстрував відповідний законопроєкт.

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про встановлення кримінальної відповідальності для членів ТЦК і ВЛК за порушення порядку призову. Пропонується доповнити Кримінальний кодекс новими статтями 337-1 «Порушення порядку проведення медичного огляду (військово-лікарської експертизи) для визначення придатності за станом здоров’я до військової служби» та 426-2 «Порушення військовою службовою особою порядку призову (прийняття) громадян на військову службу». За цими статтями пропонується встановити покарання у вигляді позбавлення волі строком від 3 до 8 років та позбавленням права обіймати певні посади строком до 3 років.

ТЦК почали штрафувати мерів населених пунктів за невиконання планів мобілізації. Водночас в оперативному командуванні Захід назвали законним рішення про штрафи для кількох міських голів Львівщини через невиконання мобілізаційних планів. У коментарі BBC News Україна в ОК Захід заявили, що органи місцевого самоврядування відповідають за ведення військового обліку військовозобов’язаних і резервістів, а також за їх прибуття до пунктів збору. Також військові заявили, що начальник Дрогобицького РТЦК та СП Львівської області діяв «в межах наданих йому владних повноважень та компетенцій». В ОК Захід наголошують, що всі без винятку РТЦК та СП західного регіону працюють «у дусі відкритості та взаємного діалогу з органами місцевого самоврядування і влади». Адміністративні стягнення наклали також на очільників Трускавця, Східниці, Борислава та Меденич. Їх звинуватили у невиконанні мобілізаційних завдань та зриві мобілізаційних заходів. За це передбачено штраф у розмірі близько 36 тисяч гривень.

До 1 березня 2025 року військовослужбовці, які вперше самовільно залишили частину, можуть повернутися на службу за спрощеним алгоритмом без кримінальної відповідальності. Однак це не стосується тих, хто здійснив СЗЧ після 29 листопада 2024 року. Для цієї категорії військових діє загальна процедура, що вимагає:

письмової згоди командира частини

проведення кримінального розслідування

рішення суду за клопотанням прокурора

Поновлення на службі та відновлення грошового забезпечення можливе лише після судового рішення. Процес може тривати кілька місяців.

4.3. Залишається актуальним питання ресурсного забезпечення Сил оборони України від країн-партнерів.

За даними «Axios» у звітному періоді американські військові перевезли біля 90 ракет з Ізраїлю в Польщу, щоб потім передати їх Україні. Ці ракети зберігались в Ізраїлі для потреб системи «Patriot», проте Ізраїль в квітні відмовився від користування нею та перейшов на свої системи ППО.

Кабінет Міністрів України схвалив проєкт закону, який дозволить отримати 2 млрд фунтів стерлінгів відповідно до Рамкової угоди, підписаної з урядом Великої Британії 19 липня 2024 року у Лондоні. Фінансування спрямують на зміцнення протиповітряної оборони, а також на ремонт і виробництво сучасної зброї та військової техніки. Для забезпечення прозорості та ефективного використання коштів буде створена спільна комісія з представників урядів обох країн, яка здійснюватиме контроль за цільовим використанням кредиту.

Міністр оборони України Рустем Умєров провів переговори з міністром оборони Нідерландів Рубеном Брекельмансом. Головні теми зустрічі – програма військової підтримки на 2025 рік, розвиток авіаційних спроможностей та посилення співпраці у сфері оборонних технологій.

Центральною темою переговорів стала програма F-16. Україна отримає чергову партію літаків у 2025 році, а також продовжиться навчання українських пілотів, інженерного та технічного персоналу.

Другим ключовим напрямком співпраці стала безпілотна авіація. Під час переговорів сторони узгодили розподіл раніше анонсованих 400 млн євро на розширення дронових спроможностей, зокрема розробку та виробництво далекобійних систем.

Крім цього, обговорювалися питання постачання артилерійських боєприпасів, систем протиповітряної оборони та ракет-перехоплювачів. Окремо сторони розглянули перспективи розвитку спільних оборонних підприємств, що сприятиме зміцненню обороноздатності обох країн.

Данія розширить фінансування українського ОПК у 2025 році. Міністр оборони України Рустем Умєров та очільник оборонного відомства Данії Троельс Лунд Поульсен обговорили подальший розвиток «данської моделі» прямого фінансування українського оборонно-промислового комплексу. Данія підтвердила намір збільшити підтримку цієї ініціативи у 2025 році та залучити нових партнерів.

«Ця ініціатива, започаткована Данією, вже довела свою ефективність: у 2024 році вона забезпечила Збройні сили України озброєнням на 588 млн євро. Ми прагнемо ще більшого», – наголосив Рустем Умєров.

Довідково: До «данської моделі» фінансування українського ОПК вже приєдналися Швеція, Норвегія, Ісландія та Канада. Крім того, у 2024 році Європейський Союз ухвалив рішення спрямувати частину прибутків від заморожених російських активів на підтримку української оборонної промисловості за цим механізмом.

Одним із ключових напрямів співпраці визначено виробництво радарів, дронів та засобів радіоелектронної боротьби. Також сторони обговорили постачання запчастин для броньованої техніки, що дозволить значно пришвидшити її ремонт і повернення у стрій.

Уряд Швеції передасть Україні найбільший з початку повномасштабної війни пакет військової допомоги у розмірі 13,5 млрд шведських крон (1,23 млрд доларів).

До пакету допомоги увійде, зокрема, закуплене у шведських та іноземних оборонних компаній обладнання для ЗСУ на суму близько 5,9 млрд шведських крон. Передбачені і фінансові внески до різних фондів для закупівлі військової техніки та боєприпасів на суму близько 2,8 млрд шведських крон. Крім того, Швеція має намір виділити 1 млрд шведських крон на українське виробництво ракет дальнього радіусу дії та БПЛА великої дальності. Україна також отримає зі складів Збройних сил Швеції матеріальних засобів на суму близько 3,3 млрд шведських крон. Це включає, зокрема, 146 вантажівок; 16 бойових катерів 90-х років; 23 бойові модулі морського призначення; 1 мільйон боєприпасів калібру 12,7 мм; 1 500 протитанкових ракет TOW; 200 одиниць протитанкової зброї, спорядження для солдатів і підрозділів; засоби індивідуального захисту. Також передбачено фінансування Збройними силами Швеції низки навчальних ініціатив протягом 2025 року, таких як «Interflex», що проводить базову підготовку українських солдатів. Крім того, Шведському університету оборони доручено впровадити освітню програму в Україні, вартість навчання становить 650 млн шведських крон. Цей пакет допомоги є 18 від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Загалом Швеція надала Україні військової підтримки на суму 61,9 млрд шведських крон, зазначили у відомстві. У грудні минулого року уряд Швеції виділив Україні 720 млн шведських крон (63 млн євро) підтримки у рамках попередніх пакетів військової допомоги.

Прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович оголосив про передачу пакета «військово-технічної» допомоги Україні. Про це було заявлено під час зустрічі із прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем

Фінська компанія представила безпілотник «Steel Eagle» збільшеного радіуса дії, який було розроблено для України спільно з українськими фахівцями. Компанія «Insta» на заході «SecD Day» 29 січня, в Гельсінкі, презентувала новий безпілотник. Дрон Steel «Eagle ER» розширеного радіуса дії знаходиться на стадії підготовки серійного виробництва, і поки що літали лише тестові версії.

Журнал «Aeromag» оприлюднив інформацію,  що польська компанія «Mista Sp. z o.o.» провела ремонт та модернізацію понад 150 одиниць бронетранспортерів БТР-70 для України. Модернізація бронетранспортерів включає встановлення західних дизельного двигуна та трансмісії, переробку бортових люків за зразком БТР-80, встановлення нових приладів спостереження, супутникової системи навігації, а також тепловізійного прицілу та тепловізійного приладу механіка-водія. Заявлено, що машини також обладнуються для встановлення засобів РЕБ та захисних сіток та екранів.

5. Оцінки ситуації та прогнози щодо перспектив ведення та закінчення війни з боку стейк-холдерів та експертного середовища

Національний банк України оцінив ймовірність швидкого завершення активних бойових дій, визначивши її на рівні менше ніж 15% Оцінка представлена вперше в Інфляційному звіті НБУ на тлі збереження воєнних ризиків.

У звіті зазначається, що «Воєнні ризики для України зберігаються на тлі геополітичної напруженості у світі. Водночас є ймовірність того, що зусилля міжнародної спільноти, спрямовані на досягнення домовленостей щодо справедливого та тривалого миру для України, реалізуються в близькій перспективі».

Інформаційне агентство ASPI поширило публікацію «The Independent» про плани Д. Трампа щодо завершення війни в Україні. Основні тези:

Д. Трамп нібито збирається домогтися завершення російсько-української війни до весни. Побоювання, що Дональд Трамп може бути готовий відмовитися від підтримки України та президента Володимира Зеленського з боку Америки, є помилковими. Люди, які працюють з новопризначеною адміністрацією Білого дому, вказують на присутність одного з ключових союзників Зеленського на почесному місці під час інавгурації президента Трампа в понеділок. Давид Арахамія, лідер української парламентської групи партії Зеленського «Слуга народу», отримав місце в ротонді Капітолію, щоб стати свідком інавгурації. Після цього він повідомив українським ЗМІ, що тепер очікує, що наступного місяця офіційна українська делегація зустрінеться з президентом США.

Видання також наголошує на тому, що останніми днями Трамп зробив кілька гучних заяв щодо російсько-української війни та її завершення. Серед них – попередження, адресоване російському диктатору Володимиру Путіну. Американський президент застеріг останнього від продовження нападів на Україну і заявив, що готовий продовжувати надавати військову допомогу країні, поки триває війна. Однак він не оминув «увагою» й Зеленського, заявивши, що він теж «не янгол»: цю фразу журналісти потрактували як «попереджувальний постріл» Зеленському. «Схоже, такий підхід відображає розбіжності в його власній адміністрації щодо війни та того, на яку підтримку заслуговує Україна. Втім серед багатьох його сміливих заяв на світову арену Трамп прагне покласти край війні до весни», – резюмує «The Independent».

Держсекретар США Марко Рубіо в інтерв’ю журналістці Мегін Келлі висловив свою досить неоднозначну позицію, згідно якою Україна нібито не здатна виграти поточну війну і повернути всі захоплені Росією території, проте досі їй вселяли протилежне. Він заявив. «По-перше, ми засуджуємо дії президента РФ Путіна, його вторгнення в Україну та звірства, які він вчиняє, жахливі. Але нечесність ситуації полягає в тому, що людям вселяли помилкові очікування, що Україна зможе не просто перемогти Росію, а знищити її, відкинути назад — до того, як виглядав світ у 2012 чи 2014 роках, до анексії Криму».

За словами Рубіо, в результаті війна зайшла в глухий кут, і останні півтора року США змушені фінансувати цю безвихідну ситуацію замість того, щоб припинити людські страждання. Він зазначив, що «Україна відкинута на 100 років назад», її енергосистема повністю зруйнована і комусь доведеться платити, щоб все це відновити. Крім того, ЗСУ втрачають все більше територій, а значна частина населення виїхала і може не повернутися, тому майбутнє країни під загрозою і війну потрібно терміново припинити. При цьому Рубіо підкреслив, що Росії також не слід розраховувати на «перемогу», а доведеться піти на поступки. На які саме, з’ясується в ході переговорів.

Загалом звітний період продовжив тенденцію попередніх тижнів та характеризується появою низки діаметральних оцінок поточної ситуації в Україні та її перспектив, а також дій провідних геополітичних «гравців» стосовно наведеного. Наведене значним чином було обумовлене першими кроками на посаді президента США Д.Трампа та членів його команди. Основні відмінності полягають в сценаріях, термінах їх реалізації, формату залучення/участі західних країн, в першу чергу США тощо. Особливістю також є збільшення в оцінках питомої ваги чинника непередбачуваності.

6. Загрози поширення та застосування зброї масового ураження, ядерна безпека, радіаційна обстановка та ситуація навколо ЗАЕС

Ймовірність застосування ядерної та хімічної зброї по території України залишається загалом на попередньому рівні.

Ризик ядерної ескалації Росією залишається низьким.

Стратегічні ядерні сили (СЯС) ЗС РФ визначеним складом знаходяться на бойовому чергуванні, зміни в характері їх дій не спостерігаються (згідно відкритих оцінок розвідувальних органів, аналізу супутникових знімків, інформації від профільних ОSINT-спільнот та власного моніторингу УІМ).

Частина носіїв ядерної зброї стратегічного призначення залучена до ударів по території України ракетами в звичайному (неядерному) спорядженні.

«Ядерна ескалація» потенційно можлива у разі загрози втрати РФ значної частини власної території та тимчасово окупованих територій України, які вона незаконно включила до свого складу.

Щодо питань поширення зброї масового ураження та засобів її доставки

Сполучені Штати збираються провести тестовий підземний підрив невеликої кількості плутонію на полігоні в Неваді з метою перевірки ефективності та модифікації існуючої ядерної зброї. Випробування пройде в рамках проекту під назвою «Cygnus», який вважається одним із найтаємніших наукових проектів уряду США.

Вибух буде здійснено за допомогою хімічної вибухівки, повідомили представники американського Національного агентства з ядерної безпеки. Наголошується, що вибух буде крихітним, з неймовірно малою часткою справжньої потужності ядерної зброї та жодної неконтрольованої ядерної реакції, навіть невеликий, не буде. Плутонієві сердечники є основою для підриву ядерних боєголовок. Однак згодом вони радіоактивно розпадаються і потребують заміни. Випробування необхідні перевірки терміну придатності старих стрижнів.

Іран веде ядерні розробки під виглядом космічної програми, повідомляє базована в Парижі «Національна рада опору Ірану» (National Council of Resistance of Iran, NCRI). В опублікованій доповіді стверджується, що секретне агентство в міністерстві оборони Ірану – т.зв. «Організація оборонних інновацій та досліджень Ірану», яке займається космічними розробками, активізувало роботу над створенням ядерних боєголовок на об’єктах в Шахруді і Семнані. У звіті стверджується, що ракета-носій «Qaem-100», яку 14 вересня 2024 року іранці використовували для запуску дослідницького супутника «Chamran-1», здатна нести ядерну боєголовку. Офіційно Тегеран тоді заявив, що запуск супутника масою 60 кг був експериментальним, з метою тестування апаратних і програмних систем, призначених для орбітального маневрування. Також у звіті згадується космодром у Семнані, де випробовуються ракети «Simorgh», що працюють на рідинному двигуні і здатні виводити важкі супутники на навколоземну орбіту. У NCRI звертають увагу на те, що ці ракети можна адаптувати для доставки ядерних зарядів.

Іран представив нову балістичну ракету «Атмад» дальністю пуску до 1700 км.

Радіаційна ситуація на території України

Радіаційна ситуація на території України за показниками, які отримуються Національною гідрометеорологічною службою (НГМС) ДСНС України на радіометричній мережі спостережень, а також за доступними даними автоматизованих систем радіаційного моніторингу АЕС України – відокремлених підрозділів ДП “НАЕК “Енергоатом” та ДСП “Екоцентр”, залишалася стабільною. Радіаційний фон складає від 0.08 до 0.13 мкЗв/год (допустимий рівень радіаційного фону становить до 0.30 мкЗв/год згідно Норм радіаційної безпеки України).

Залишається актуальною можливість руйнувань об’єктів атомної та хімічної промисловості, що є загрозою регіонального/місцевого масштабу.

Запорізька АЕС (м. Енергодар) працює з ризиками порушення норм радіаційної та пожежної безпеки. Радіаційний фон складає 0.10-0.11 мкЗв/год. Викиди радіоактивних речовин у навколишнє середовище не перевищують встановлених допустимих значень. Реактори №1-6 станції перебувають в режимі холодної зупинки. Стан енергоблоків – стабільний. Станція отримує живлення від основної зовнішньої повітряної лінії електропередачі ПЛ-750 кВ “Дніпровська” та резервної ПЛ-330 кВ “Феросплавна-1”. Рівень води у ставку-охолоджувачі становить 14,12 м. Цього достатньо для забезпечення потреб станції. Територія ЗАЕС використовується окупаційними військами для розміщення військ. Ймовірним  сценарієм радіаційної катастрофи на Запорізькій АЕС продовжує вважатися аварія з втратою живлення циркуляційних насосів, що призведе до припинення охолодження активної зони реактора.

Аварій та обстрілів хімічно небезпечних об’єктів не зафіксовано.

Продовжується застосування ЗС РФ хімічних боєприпасів в районах ведення бойових дій.

7. Примітки:

Структура та загальні тенденції в огляді можуть повторювати окрему інформацію/висновки з попередніх звітів у випадку, якщо вони не зазнали принципових/значних змін.

Питання, пов’язані з економічними, політичними, зовнішньополітичними, інформаційними тощо аспектами російсько-української війни, які загалом є складовими сфери оборони, в даному документі, як правило, не розглядаються, оскільки вони відображені в інших тижневих оглядах, дайджестах УІМ;

В огляді використані виключно відкриті джерела та інформація, яка була оприлюднена протягом звітного періоду (тижня). В деяких випадках може мати місце використання та цитування інформації, яка була оприлюднена раніше та не була включена до попередніх оглядів, але зберігає свою актуальність у звітному періоді.

Команда УІМ по замовчуванню не ставить під сумнів достовірність інформації від офіційних джерел (державних органів) України. В будь-якому випадку відповідальність за достовірність інформації лежить на першоджерелах її походження;

Відповідальність за достовірність інформації з власних джерел та оцінки експертів УІМ несе УІМ.

Кількісно-якісні та інші характеристики тих чи інших подій можуть відрізнятися від інформації з інших джерел, різниця обумовлена якістю вхідної інформації, методами збору, обробки та експертного оцінювання.

В огляді використані усталені словосполучення, скорочення та абревіатури, наприклад, ЗСУ, ОПК, ОВТ, КАБ тощо.

Додаток

Деталізована інформація щодо дій засобів повітряного нападу противника по дням тижня

Основні удари засобів повітряного нападу противника:

Основні удари засобів повітряного нападу противника :

26.01.2025: У ніч з 26 на 27 січня 2025 року (із 20.00 26 січня) противник атакував 104-ма ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Курськ, Міллєрово, Приморсько-Ахтарськ — РФ., Чауда — Крим. Заявлено про збиття 57-ми ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Київській, Миколаївській, Харківській, Полтавській, Сумській, Дніпропетровській, Хмельницькій, Житомирській, Вінницькій та Івано-Франківській областях. 39 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені (без негативних наслідків). Внаслідок атаки російських БпЛА постраждали Дніпропетровська, Сумська, Івано-Франківська та Київська області. Уражено інфраструктурні об’єкти.

27.01.2025: У ніч з 27 на 28 січня 2025 року (із 20.00 27 січня) противник атакував 100-ма ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Брянськ, Курськ, Міллєрово, Приморсько-Ахтарськ — РФ, Чауда — Крим. Заявлено про збиття 65-ми ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Київській, Харківській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Черкаській, Кіровоградській, Житомирській, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській та Херсонській областях. 28 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені  (без негативних наслідків), 2 із них вилетіли у напрямку Росії та Білорусі. Внаслідок атаки російських БпЛА пошкоджено будівлі приватних підприємств, інфраструктурних об’єктів, багатоквартирні та приватні будинки, автотранспорт у Одеській, Київській, Сумській, Полтавській, Черкаській, Чернігівській та Харківській областях.28.01.2025: У ніч з 28 на 29 січня 2025 року (із 19.30 28 січня) противник атакував 57-ма ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Курськ, Міллєрово, Приморсько-Ахтарськ — РФ, Чауда — Крим, а також балістичною ракетою «Іскандер-М» із Криму. Заявлено про збиття 29-ти ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Чернігівській, Кіровоградській, Хмельницькій, Дніпропетровській та Одеській областях. 14 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені  (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Миколаївщина, Одещина, Харківщина, Київщина та Сумщина.

29.01.2025: У ніч з 29 на 30 січня 2025 року (із 19.00 29 січня) противник атакував 81-м ударним БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Курськ, Орел, Міллєрово, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 37-ми ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Київській, Черкаській, Кіровоградській, Житомирській, Хмельницькій, Дніпропетровській, Херсонській та Одеській областях. 39 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені  (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Чернігівщина, Сумщина, Одещина та Полтавщина. Уражено промислові підприємства, приватні та багатоквартирні будинки, автотранспорт.

30.01.2025: У ніч з 30 на 31 січня 2025 року (із 21.00 30 січня) противник атакував 102-ма ударним БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Курськ, Брянськ, Міллєрово, Приморсько-Ахтарськ — РФ, Чауда — Крим. Заявлено про збиття 59-х ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Кіровоградській, Житомирській, Хмельницькій, Дніпропетровській, Миколаївській та Одеській областях. 37 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені  (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Сумщина, Одещина та Черкащина.

31.01.2025: У ніч з 31 січня на 01 лютого 2025 року російські окупанти здійснили комбінований удар по Україні ракетами різних типів повітряного та наземного базування, а також ударними БпЛА типу «Shahed» та дронами-імітаторами інших типів. Загалом радіотехнічними військами Повітряних Сил ЗС України виявлено та здійснено супровід 165  повітряних цілей противника:

7 балістичних ракет “Іскандер-М”/KN-23 (райони пусків – ТОТ АР Крим, Воронезька обл., РФ.);

7 крилатих ракет “Іскандер-К” (райони пусків – ТОТ АР Крим, ТОТ Донецької обл.);

8 крилатих ракет Х-22/32 із літаків Ту-22М3;

8 крилатих ракет Х-101/Х-55СМ із стратегічних бомбардувальників Ту-95МС;

10 керованих авіаційних ракет Х-59/Х-69 із літаків тактичної авіації (район пусків — Воронезька обл., РФ);

2 керовані авіаційні ракети Х-31П (із акваторії Чорного моря);

23 ударних БпЛА «Shahed»/дронів-імітаторів різних типів (райони пусків – Курськ, Орел, Міллєрово, Брянськ, Приморсько-Ахтарськ, РФ, Чауда ТОТ АР Крим).

Заявлено про збиття 56 ударних БпЛА «Shahed»/дрони-імітатори різних типів, ще 61 БпЛА не досяг цілей (локаційно втрачені). Частину ворожих крилатих ракет було знищено протиповітряною обороною. Значна частина ракет, через активну протидію Сил оборони — не досягла своїх цілей. Однак є і ураження, зокрема ракетами, які заходять на ціль по балістичній траєкторії. Противник атакував українські підприємства та об’єкти української енергетичної інфраструктури у Запорізькій, Одеській, Сумській, Харківській, Хмельницькій, Київській областях. Внаслідок російського удару ракетами та ударними БпЛА уражено цивільні об’єкти та об’єкти критичної інфраструктури, зокрема влучання ракети Х-22 у житловий будинок в Полтаві, обстріл «балістикою» історичного центру Одеси.

Моніторинговий ресурс «Tracking» оприлюднив свою оцінку російського удару в ніч на 01.02.2025. Згідно оцінок фахівців ресурсу усього в атаці було задіяно щонайменше 8 КРПБ Х-101/555, 14 ракет «Іскандер-М/К»,  123 БпЛА «Shahed». Силами ППО знищено  56 БпЛА «Shahed».

До ракетної атаки були залучені:

2 Ту-95МС. Пуски здійснені з Волгоградської області (по 4 ракети на борт).

4 Ту-22М3. Пуски здійснені з району Орловської області (по 2 ракети на борт).

01.02.2025: У ніч з 01 на 02 лютого 2025 року (із 21.00 01 лютого) противник атакував 55-ма ударним БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Курськ, Орел, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 40 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Дніпропетровській, Миколаївській, Херсонській та Одеській областях. 13 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені  (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Харківщина та Сумщина.