Игорь Тышкевич, аналитик Украинского Института Будущего, для “Хвиля”
Міністр соцполітики Рева заявив, що за кордоном постійно працює близько 3,2 млн українців, а у трудовій міграції беруть участь до 9 млн. осіб. Дана оцінка «одна з» – є більш неприємні дані. 3,2 млн за кордоном – мінімум і цифра буде збільшуватися тим більше, що Польща має намір спростити легалізацію сімей для іноземних працівників. Тобто трудові мігранти почнуть вивозити дружин, чоловіків, дітей. З точки зору ринку праці про проблему писали багато. Але я вирішив поглянути з іншого боку. Працівник – це повнолітній громадянин, виборець. Якщо він за кордоном, то не голосує, вибирають ті громадяни, які залишилися вдома. І, далеко не факт, що результати такого вибору не змусять працівника думати, як осісти назовсім в іншій державі.
Кейс Польщі
Приклад Польщі. Країна після 1989 року зробила колосальний ривок в економіці і відбудові політичної системи. Поляки були одним із драйверів зближення Східної Європи з ЄС. Здавалося б – ось він, приклад того, як з постсовка можна відносно швидко відбудувати демократичну державу з вільною і успішною економікою. І раптом населення голосує за PIS.
Дивно? На перший погляд, так. Але, якщо подивитися на процеси у комплексі, все стає на свої місця. Одним із «побічних ефектів» євроінтеграції Польщі та успішності її нової системи освіти стало те, що кваліфіковані розумні і сучасні поляки з легкістю знаходять собі високооплачувану роботу у країнах з великим рівнем достатку. До проблеми природної депопуляції додалася проблема міграції, причому останні 10 років процес торкнувся тих груп населення, які були схильні тверезо дивитися на світ і не вірити простим рецептам популістів. На цьому повертаємося до феномену популярності «Права і Справедливості». Їх електорат не виник на порожньому місці – ці люди були завжди, вони голосували, праві і популістські партії завжди були присутні у парламенті, але були у меншості, оскільки велика частина населення вибирала модель світської ліберальної держави. Проблема у тому, що кістяк електорату «лібералів» – той самий середній клас, утворений легкими на підйом поляками, частина з яких сьогодні … просто живе в інших країнах. Перемога PIS стала для них шоком, у Польщі регулярно проходять масові акції протесту. Одночасно з тим, політика нинішньої польської влади схиляє ще більшу кількість опонентів до думки про переїзд в іншу країну. Їм на зміну залучаються мігранти (у тому числі українці), в яких електорат «Права і Справедливості», вкрай правих готовий бачити загрозу, тому стрункими рядами йде на вибори і віддає голоси «захисникам традиційних цінностей».
Міграція як чинник української політики
Тепер повернемося в Україну. У нас відбуваються схожі процеси. 10 років тому типовий «український заробітчанин» – це людина, яка працює на низькооплачуваній (за мірками країни перебування) роботі, часто нелегально. Більш ніж половина – у РФ. Сьогодні сусідні країни залучають у значній мірі кваліфікованих працівників, українські студенти вже кілька років є найбільш масовою «національною групою» у польських вишах. Але, найголовніше, люди їдуть працювати офіційно, там налагоджують побут. Тільки у Польщі понад 300 тисяч наших співгромадян платять пенсійні внески – вони збирають на пенсію у сусідній країні, значить не збираються повертатися. Студенти в іноземних ВНЗ так само шукають можливість працевлаштуватися у країні перебування. Але ж легкі на підйом, освічені та кваліфіковані українці були і залишаються кістяком електорату «проєвропейських» партій, вони менш ласі на популізм. Зрештою, саме ця група стала ядром Революції гідності. Сьогодні значна їхня частина за кордоном. А значить голосувати не буде. А ось ті, хто готовий продати свій голос, хто не читає програми тих, за кого голосує, хто вибирає політика за критеріями «зірки телевізора», нікуди не подівся. Ось і отримуємо похмурі перспективи виборів 2019 року і наступних електоральних кампаній.
Давайте разом займемося арифметикою. За даними міністра Реви, за кордоном постійно працює 3,2 млн українців. Всього, з урахуванням сезонних робіт і короткострокових контрактів, за кордон виїжджає близько 9 млн наших співгромадян. З-поміж них 1-2 млн припадає на Росію, у більшості своїй на тимчасові роботи. Довгострокові контракти – це скоріше типово для працівників у країнах ЄС. Припустимо, що з урахуванням сезонних робіт одномоментно за кордоном буде близько 5 млн, з яких 1 млн у РФ (тут розрахунки Ігоря, на мій погляд, дещо помилкові, тому що у Росії знаходиться від 2,5 до 4,5 млн осіб, глава МЗС України Павло Клімкін називав цифру у 3 млн чоловік, але загальна постановка проблеми правильна, тому що Польща однозначно є країною міграції номер один навіть на сході України. Це показують останні дані соціології Українського інституту майбутнього – прим. Юрія Романенка). Тепер подивимося на результати виборів 2014 року – максимальне число голосів за партійними списками отримав «Народний Фронт» – 3,49 млн., БПП – 3,44 млн., «Самопоміч» – 1,73 млн. У парламентських виборах 2014 року прийняло участь 15,96 млн осіб. Тобто, станом на сьогодні за кордон України виїхали (за кількісними показниками) виборці, здатні провести у парламент фракцію у 80-100 депутатів. Причому це ті люди, для більшості яких реформи, європейський вибір не є «казкою з телевізора» і порожнім звуком – вони мобільні, освічені, бачать своїми очима як може існувати успішна держава. А ось ті, хто готовий продати свій голос за 400-800 гривень (смішні гроші навіть для некваліфікованого українського працівника у тій же Польщі) залишаються (насправді, складно говорити, тому що міграція зі сходу також набирає обертів, тому можна точно сказати, що серед трудових мігрантів немає 100% прихильників прозахідного вектора, швидше за співвідношення 50 на 50 або 60 на 40. Немає точної статистики, жителі яких регіонів в якому напрямку виїхали – прим. Юрія Романенка). Залишаються пенсіонери, залишаються ті, хто жодного разу за останні 10 років не виїжджав за межі свого міста / області, а таких більше ніж 40% від населення. Це неоране поле для різного роду популістів.
Знову звернімося до історії Верховної Ради цього скликання. Максимальна кількість депутатів у коаліції «Європейський вибір» за станом на початок 2015 становить 302 депутати. Припустимо, що 3 млн голосів українців, які сьогодні знаходяться в Європі дали мінімальний результат – фракцію у 80 чоловік. 302-80 = 222. Більшості немає. (І тут я не згоден з Ігорем, тому що він виходить з припущення у 100% прихильників євроінтеграції серед мігрантів, що, як ви розумієте, не вірно. Крім того, проросійські партії втратили близько 5 млн голосів через окупацію, тому навіть якщо припустити, що всі мігранти, що виїхали, за умовні проєвропейські партії, то паритет між Заходом і Росією у політичному спектрі буде складно відновити, але з урахуванням зазначених тенденцій, однозначно, ситуація буде більш складна, ніж у 2014 році – прим. Юрія Романенка). Приблизно це (з точки зору програм партій, а не їх назв) на чекає на майбутніх виборах. Надії на те, що наші співвітчизники за кордоном масово побіжать голосувати, м’яко кажучи, безпідставні. Наприклад, у 2014 році з-поміж тих, хто стоять на консульському обліку, а це 461 тисяча українців, до урни для голосування дісталися менше ніж 10% – 40 730 осіб.
Природно, не можна припускати, що всі, хто виїхали на заробітки, були активними виборцями, оскільки молодь і, найчастіше, представники міського середнього класу якраз відрізняються меншою, у порівнянні, наприклад, з пенсіонерами, явкою. Тому будь-які політичні кампанії в Україні мають як мінімум наліт популізму. Якщо 55,8% населення країни (за даними дослідження «Політична культура» Центру Разумкова) ніколи у житті не читали політичних програм партій, за які голосують, менше ніж 20% здатні самі сформувати власну позицію з політичних питань, а 12,3% «з розумінням» відносяться до проблеми «скупки голосів» – апелювати до мислездатного електорату просто немає сенсу – популістське гасло, засівання округу простіше, зрозуміліше і, можливо, дешевше.
Однак є і зворотна сторона медалі. Уже 33% (мало, але 10 років тому цифра була у межах 10%) населення вважає, що для розвитку країни необхідна їхня особисту участь. Це не більшість, але така категорія громадян задає тон дискусії про розвиток країни, вона ж може бути жорстким критиком, здатним «відняти» з рейтингу тієї чи іншої партії пару відсотків. Що, за великим рахунком, і сталося у 2014 році – мова зайшла про трансформацію країни, про корінну перебудову системи держави. Критична маса для популяризації ключових тез набралася, але кількості і, найголовніше, організації цих людей, не вистачило для перехоплення влади. У результаті «старі» політичні сили, взявши хто комбатів, хто журналістів, а хто і Надію, переробили гасло регіоналів з «покращення вже сьогодні» на щось на кшталт «європейський вибір цієї миті» пройшли у парламент.
Далі було два варіанти: ризикувати і ламати систему повністю в умовах війни або намагатися домовитися зі старими ФПГ на утримання ситуації. Влада вибрала «домовитися», тим більше, що ніхто не скасовував присутності у партійних списках груп впливу і звичку вирішувати питання за старою традицією українського парламентаризму. Природно, що про швидкі реформи у такому форматі роботи мови йти не могло – залишалися сфери і цілі галузі економіки, які «не можна чіпати», оскільки з них годувалися ті господарі, чиїх голосів бракує у парламенті, або лояльні певної ФПГ медіа, місцева влада.
Далі трапилася пастка будь-якого реформатора: перетворення у країні, навіть без військових дій, завжди призводять до погіршення якості життя населення. Якщо реформи проходять швидко і влада користується підтримкою лідерів думок, якщо тон дискусії у суспільстві задається виходячи з результату, до якого прагне країна, процеси можна завершити. Природно, що уряд реформаторів втрачає у популярності серед «середньостатистичних» громадян, але ці «громадяни» нездатні до самоорганізації і, вже тим більше, до формулювання власного порядку, вимог, крім «дайте багато пільг і великі зарплати». В Україні процеси пішли своєю чергою – відновлені «договорняки», відверте саботування деяких реформ досить швидко відвернули від владної коаліції значну частину думаючого електорату з тих самих 33%. Багато з тих, хто, користуючись можливостями, що відкрилися, просто поїхали за кордон працювати, вчитися, будувати життя. Таким чином президент, уряд і більшість у парламенті виявилися перед двома проблемами втрати довіри:
- з боку більшості, яка очікувало швидкого настання раю на землі, того самого «європейського майбутнього», але вже сьогодні. Це логічно і така доля всіх реформаторів.
- з боку активної частини населення, яке здатне задавати тон дискусії у суспільстві, яке здатне формулювати (або наблизитися до формулювання) цілей, бачення майбутнього, яке готове брати на себе відповідальність. Це нелогічно для країн, які успішно пройшли період реформ, але логічно для нашої влади, яка у прагненні утримати ситуацію під контролем, пішла на збереження (нехай і видозміненого) олігархічного договорняка в українській політиці.
Першими зміни відчули «молодші партнери» коаліції. «Батьківщина» і «Радикальна партія», які найбільш щедро (з числа «демократів») орали поле популізму на виборах 2014 року та які швидко пішли в «опозицію» до вчорашніх партнерів. Це логічно, оскільки для популіста ідеальний варіант – критика влади, твердження, що можна було б зробити краще. Ще один партнер по коаліції – «Солідарність», яка позиціювала себе як партія міського середнього класу, вирішила скинути токсичність на колишніх партнерів і спробувати зберегти кістяк своїх прихильників, вимагаючи рішучих безкомпромісних реформ.
Новостворена коаліція з «Народного Фронту» і БПП теж була далека від єдності. Епопея з відставкою уряду Яценюка стала класичним прикладом спроби скинути політичну токсичність на партнера. На першому етапі це вийшло чудово – проти лідера НФ працювали всі: колишні регіонали, колишні союзники по коаліції і надійні партнери в особі блоку імені Президента. Рейтинг фронтовиків, який і без того падає, пішов у категорію «частки відсотка». На їх фоні популярність БПП залишалася відносно стабільною, але недовго: уряд Гройсмана, попри збільшення кількості міністрів «від Народного фронту», сприймався як президентська команда. Таким чином Петро Порошенко зміг відтягнути падіння своїх рейтингів лише на кілька місяців – до вересня-жовтня 2016 року.
Тим часом люди, які задавали тон дискусії у 2014 і які голосували за партії, що отримала більшість у парламенті, продовжували їхати. Половинчастий хід реформ позбавляв БПП і НФ підтримки, на Батьківщині залишилася частина даної групи (активних і готових брати відповідальність) громадян. Падіння рівня життя, природно, налаштовувало «проти влади» пасивну більшість.
У результаті, вже до жовтня-грудня 2016 року представники БПП у прагненні збільшити рівень громадської підтримки, самі пішли по шляху популізму. Рішення про підвищення мінімальних заробітних плат, гра з пільгами, роздача субсидій практично всім бажаючим на короткий момент вибило аргументи у популістів. Примітним було мовчання Юлії Тимошенко після заяв уряду «мінімалка 3200». І, дійсно, до кінця 2017 рейтинги Петра Порошенка підросли на пару процентних пунктів у порівнянні з груднем 2016 року (16,9% проти 12,5% за даними КМІС, 15,6% і 13,5% за даними групи «Рейтинг», 16,9% – 14,7% відповідно до результатів SOCIS). Однак, різкого ривка якості життя не відбулося, а опоненти вдало продовжували грали на рівні життя, стверджуючи, що зростання доходів може бути стрімким, а соціальні виплати набагато більше. БПП поступився позицією найбільш популярної партії, Порошенко з фаворита перейшов у категорію «мають шанси» у рейтингу кандидатів на президентські вибори 2019 року.
Контури кампанії 2019 року
Президентська і парламентська кампанії 2019 роки вже почалися. І то, з чим виходять партії до свого виборця прекрасно вкладається у логіку описаних вище процесів, коли у результаті від’їзду за кордон частини активного і готового брати на себе відповідальність населення, зростає частка тих, хто хоче отримати прості відповіді на складні питання.
Диспозиція така:
активна меншість, середній клас (назвемо так ті 33%, згодних з тим, що особиста участь є обов’язковою умовою для позитивних змін у країні):
- не організовано,
- зменшується у числі – значна частина виїхала або виїде у найближчому майбутньому – таким чином вони ризикнуть, візьмуть на себе відповідальність за поліпшення власного життя,
- ті, хто залишився, не мають явних переваг серед політичних сил – БПП і Народний фронт втратили довіру довгою історією «повільних українських реформ», а популізм їх опонентів викликає неприйняття.
Пасивна більшість (55%, які не читали політичних програм і готових продати свій голос):
- не мають явних лідерів, що виражають їх інтереси;
- розчаровані у більшості політичних сил – негативні рейтинги партій зашкалюють;
- стверджують, що не готові терпіти далі, але при цьому не готові до практичних дій щодо поліпшення свого рівня життя;
- очікують «допомоги» від держави або політиків, які «ако ангели небесні» наведуть порядок і дадуть всім і кожному багато і смачно поїсти.
Таким чином, майбутня компанія стане практичною ілюстрацією фрази, яка вже набила оскому – «важливий кожен голос». Політтехнологи вже кілька місяців говорять про майбутню «гру на мізер». Значної твердої підтримки не буде швидше за все ні у кого, і головним завданням буде не втратити голоси і хоч трохи забрати у конкурента.
Загальних тем, які здатні згуртувати значну частину суспільства, як це було у 2014-му, буде вкрай мало. Жодна з політичних сил поки не може похвалитися достатньою кількістю прихильників з «активної частини», здатної створити такі і / або зробити їх популярними.
Тому логічним виглядає гра на полі популізму, використанні адміністративного та медіа ресурсу. З першим пунктом зрозуміло – обіцяють золоті гори всі, але у кожного гравця своя специфіка – про це трохи нижче. Адмінресурс, на перший погляд, прерогатива влади, але з огляду на специфіку регіональних еліт, реальність буде іншою:
- більшість ФПГ і частина політичних сил мають «своїх» людей на місцях,
- у ряді регіонів України сформувалися свої мікроеліти, стійкі до зміни влади у Києві – їх лояльність владі, що йде, сумнівна.
Таким чином, з місцевими елітами торг ще тільки починається. Питання успіху політичних сил багато у чому буде залежати від того, з ким на місцях вони встигнуть домовитися.
Аналогічна ситуація у медіа-просторі. Сьогодні ми бачимо консолідацію ЗМІ по групах. З одного боку, зближення 112 каналу, NewsOne, ZIK, що формують потужний «антипрезидентський» пул. На протилежному боці грають Прямий і 5 канал, до яких по ряду питань примикає ТРК «Україна». «Плюси» Коломойського і «Старлайтмедіа» Пінчука поки не зайняли однозначну позицію, тим більше, що не всі проекти на вибори 2019 стартували у повну силу.
Підходи гравців
Вплив стартових умов явно помітно в активності політичних сил, які встигли активно включитися у кампанію. Я свідомо не буду розділяти президентські та парламентські вибори, оскільки для багатьох кандидатів на роль «гаранта конституції» перегони за президентським кріслом є підготовчим етапом до формування власної фракції у Раді і отриманий навесні відсоток буде візитною карткою для розмов з потенційними спонсорами і союзниками на осінню кампанію. Для найбільшої наочності, специфіку звернення до суспільства буду намагатися укласти в уже широко відомі українському виборцю гасла.
БПП і Петро Порошенко: «Покращення вже сьогодні»
Петро Олексійович, природно, найбільшу увагу приділяє президентської кампанії, чого не скажеш про партію імені Петра Олексійовича. У струнких рядах БПП є розуміння того, що теперішнього результату не повернути, тому одні ведуть консультації з конкурентами, інші готують ґрунт для власного політичного проекту, треті – мажоритарні округи. Так, мажоритарка, швидше за все, не буде скасована до 2019 року, оскільки вона і тільки вона дає можливість переобиратися значної частині сьогоднішніх депутатів. Але, крім питань лояльності фракції, у Порошенка виникла ще одна проблема – прем’єр-міністр Гройсман все більш явно грає власну довгу гру, розраховану на парламентські, а не президентські вибори. Відповідно очікувати від нього понад зусиль для демонстрації успішності політики Петра Олексійовича не доводиться.
Але, попри всі розбіжності і президенту, і БПП необхідно показати певний успіх на тлі критичного ставлення (якщо не сказати втрати лояльності) з боку думаючої і активної меншості. Треба звертатися до пасивної меншості, тому значна частина тез укладається у шаблон гасла «покращення вже сьогодні» – кажуть про зростання доходів, обіцяють більше, демонструють нові об’єкти, які щотижня відкриває президент. Мені пощастило бути у поїздці по Дніпропетровській області, у рамках якої ОДА показувала свої досягнення. Дивуватися є чому – це нова філософія роботи частини медустанов, сільські школи, які за рівнем забезпеченості, підходу до освітнього процесу знаходяться на хорошому, як модно казати, європейському, рівні. Але якщо дивитися на репортажі по ТБ, повідомлення прес-служби президента – про те, що «всередині» не говориться нічого, глядачеві пропонують картинку «відкриття красивого будиночка». Дивно? Ні в якому разі – ті, кого цікавить «що всередині», які б оцінили котельню на місцевих видах палива для лікарні, не підтримують президента або просто поїхали (згадуємо кількість українців за кордоном). Тому подача свідомо примітивізується заради того, щоб картинку сприйняли пасивні маси, а не активна меншість.
Президент виявився у складній ситуації – він змушений (у тому числі і під зовнішнім тиском) проводити реформи, які можуть на певний період зменшити рівень життя частини громадян, але при цьому демонструвати, що «жити стало краще, жити стало веселіше». Порошенко вкрай потрібні масштабні події, які можуть збільшити його рейтинг. Серед таких розглядається:
- Отримання автокефалії для української церкві. До побудови успішної динамічної держави це має віддалене відношення, але значна частина населення релігійна і «президент, який приніс помісну церкву» – хороша теза. Особливо, якщо вона підкріплена заздоровницями у церквах, передзвоном і можливою агітацією під час проповідей.
- Можливі домовленості по миротворцях ООН на Донбасі. Тут від нас залежить мало, але вже сьогодні очевидно, що у кращому випадку можлива місія тільки почне розгортатися до президентських виборів. Значить можна робити упор на самому факті введення миротворців, припинення вогню, залишаючи за дужками можливі політичні компроміси – це вже буде турбота «нової» влади.
- Збільшення доходів громадян. Це може бути підняття мінімальної заробітної плати, ініціатива по пенсіях, покриття частини боргу за соціальними виплатами, кроки на зустріч тим, хто потребує «більше турботи» від держави. У даному випадку також не все залежить від президента – за економіку відповідає прем’єр. Але Гройсман зацікавлений у тому ж, розбіжності лише у термінах, коли люди повинні відчути пік «покращення»: у логіці прем’єра це літо 2019, у логіці президента – зима-початок весни того ж року.
- Початок роботи антикорупційного суду (швидше за все весна-літо 2019) не створить проблем президенту і його політсилі, оскільки справи до суду мають передавати слідство (у тому числі ГПУ). Правильна черговість передачі справ може збити на зльоті партії – конкуренти. Ще б пак – новина, що відносно того чи іншого політика почалися слухання в антикорупційному суді є прекрасним приводом для піару. Всі три напрямки мало пов’язані з реформуванням країни, а значить робота за таким порядком ризикує позбавити президента останніх прихильників серед активної меншості. Сценарій практично неминучий, оскільки нові обіцянки щось змінити у своїй політиці наштовхнуться на логічне запитання «а що тобі сьогодні це робити заважає, дорогий?» Складно. Певні зрушення, на зразок податку на виведений капітал, можливо будуть, але їх візьмуть так, щоб тимчасове падіння доходів бюджету не прийшлося на розпал кампанії. Але такі кроки будуть одиничними: ключовий підхід полягає у сіянні страху, коли всі можливі опоненти представляються ще гіршим вибором. Середній клас будуть підштовхувати до вилки «або підтримайте нас, не ідеальних, або настане кінець світу».
Батьківщина. «Почую кожного»
Юлія Володимирівна Тимошенко останні роки витратила на відновлення партійної структури на місцях. Ветеран української політики прекрасно відчуває настрої суспільства і відіграє на хворих темах. Основа кампанії, природно, популізм. Батьківщина вимагає і вимагатиме захисту простого народу, збільшення заробітних плат, зменшення комунальних платежів, турботу про кожного громадянина, здатність вникнути навіть у самі незначні проблеми і вирішити їх. Позиція опозиції, але демократичної, європейської зрозуміла і вигідна для «Батьківщини»:
- успіхи реформ можна записувати собі в актив і це вже відбувається – за даними фонду Демократичні ініціативи 11,3% населення вірять, що двигуном реформ є партії, які вийшли з коаліції (РПЛ, Батьківщина, Самопоміч).
- негативні наслідки реформ (навіть об’єктивні) можна сміливо списувати на злочинну владу, яка доводить народ до злиднів.
- будь-які ідеї конкурентів, які знаходять підтримку у суспільстві, можна сміливо переймати, кажучи, що таке пропонували вже давно.
- народу, природно, можна обіцяти золоті гори вже на наступний день після виборів, тим більше, що серед тих же бабусь свіжа казка про «юліну тисячу».
Ставка на пасивну більшість очевидна, але Юлія Володимирівна – навчений досвідом десятиліть політичний гравець і вона вчиться на своїх помилках. Ігнорування активної меншості коштувало їй президентського крісла у 2009 році й у результаті став відносно масовим явищем «проти всіх». Середній клас, політично активні громадяни і сьогодні можуть їй пригадати старі помилки, серед яких зрив визнання агресії РФ проти Грузії у 2008 році, газові угоди і навіть позицію у питанні про ринок землі. У тому ж 2008 саме кабінет Тимошенко вніс до Ради законопроект 2143, який дозволяв не просто продавати землі, а визнавав як суб’єкт ринку … іноземні держави.
Для таких громадян розкручується тема з «Новим курсом України». Юлія Тимошенко активно слухає, чує і переймає риторику лідерів думок, намагається загравати з аналітичними центрами, візіонерами. У наявності реалізація гасла 2010 «Почую кожного». Це дозволяє сподіватися на досягнення двох цілей:
- створити вже під брендом своєї політичної сили дискусію про розвиток країни, що дозволить задовольнити запит суспільства на зміни, дати пасивної більшості картинку «реформатора з людським обличчям», який і Україну перебудує, і доходи збільшить.
- не допустити об’єднання проти себе лідерів думок. Якщо вже не вийде зробити активну меншість своїми союзниками, то можна зробити так, щоб її представники не топили рейтинги Батьківщини своєю критикою.
Громадянська позиція Гриценко: «Не так!»
Агітація Гриценко і його партії «Громадянська позиція» поки не вийшла на пік інтенсивності, що пов’язано з незавершеними переговорами про фінансування. Проте поки очевидно, що політик намагається грати на поле тих, хто відвернувся від правлячої коаліції, насамперед – активної меншості. Основні тези ті ж самі, що звучать у дискусіях Народного Фронту та БПП, але як опозиціонер, Анатолій Степанович може собі дозволити заявити, що він здатний реалізувати запити на реформування країни краще, швидше і з меншими втратами, ніж нинішня влада. Тобто бере вже наявний порядок і каже: «Не так, я зроблю краще». Поки цього вистачає для популярності у 8-9%, але без власного порядку денного колишньому міністру оборони буде складно. Так вже траплялося не раз: ближче до виборів Гриценко просять відповісти на питання «а що пропонуєте ви особисто» і, що вселяє жах опонентам, рейтинг починає стрімко сипатися.
Партія «За життя» та В. Рабинович: «Країні потрібен Літ … ой, Рабинович!»
Цільова аудиторія Вадима Зіновійовича зводиться до критики злочинної влади, яка доводить людей до зубожіння. Програма політичної партії на офіційному сайті партії вражає своєю фундаментальністю – цілих 4700 знаків (2 сторінки тексту) загальних фраз і гасел. Очевидно, що партія «За життя» поки не збирається виходити на активну меншість з більш-менш осудним баченням майбутнього країни – це не їхня аудиторія. Рабинович акцентує увагу на частині пасивної меншості, російськомовної, що живе у центрі, на півдні та сході, яка вважає себе обділеною у результаті зміни влади у 2014 році. Така собі «Партія Регіонів» у легшій і молодій, динамічній версії. В іншому риторика збігається з посиланнями Батьківщини – більше зарплати і пенсії, менше комуналка, красивіше жінки, смачніше горілка. Не можна виключати, що перед виборами Рабинович знову повернеться в Опозиційний блок, щоб не розпорошувати сили на південному сході. У всякому разі, такий сценарій вже з’явився у ЗМІ.
Опозиційний блок: «Вони працюють»
Опозиційний блок, який традиційно спирається на виборця Півдня і Сходу, не збирається навіть думати про тотальний розгром конкурентів – велика частина України ні за яких обставин не проголосує за колишніх регіоналів. Утім у цільових регіонах можна і далі використовувати стару тезу про те, що політики у Києві лаються, воюють з РФ, а представники Оппоблока, як господарі великого бізнесу, рятують країну, надаючи робочі місця і сплачуючи податки. Одним словом, у 2010-му Юлія Тимошенко говорила про себе «Вона працює», сьогодні це гасло підходить її колишнім супротивникам на тих виборах.
Природно, що Оппоблок не буде навіть намагатися виходити на активну меншість, яка задає порядок реформування країни, руху у бік Європи. Козир колишніх регіоналів – соціальна справедливість, стабільність і «відновлення відносин з Росією». З огляду на те, що соціологія показує високу популярність останнього гасла на сході країни, колишні регіонали «візьмуть своє» і матимуть досить сильну фракцію у парламенті. Про президентські амбіції їхнього висуванця, природно, мови йти не може.
Радикальна партія Олега Ляшка: «міліція (Ляшко) з народом»
РПЛ не обтяжує себе довгими роздумами про вибір цільової групи – у партії є базові регіони і є свій виборець – житель невеликого міста або села, типовий представник пасивної меншості, але орієнтований на «жити як в Європі». Тому у риториці РПЛ заявляє про необхідність жорсткого курсу на реформування країни і, одночасно з цим, поліпшення якості життя громадян. Чим ближче до виборів, тим жорсткіша буде риторика Олега Валерійовича щодо олігархів – Ляшко прекрасно відчуває ненависть частини населення до даного типу співгромадян і буде максимально конвертувати це почуття у голоси. Природно, що рецепт поліпшення якості життя під час реформ – ленінська «експропріація експропріаторів». Парадокс таких гасел із впливом Ріната Ахметова на партію не повинен нікого бентежити – у парламенті РПЛ голосує як треба.
Тому відео Олега Валерійовича з коровами, козами, свинями будуть з’являтися все частіше і частіше тим більше, що кожній порі року відповідають свої сезонні сільськогосподарські роботи.
Замість післямови
Кампанія 2018-19 років буде яскравою, такою, що запам’ятовується і щедро приправленою популізмом. Результати поки не ясні, оскільки не всі гравці у неї включилися, не всі спонсори перерахували гроші і, що найважливіше, не всі регіональні «царі» визначилися кого вони будуть підтримувати за партійними списками та кому віддадуть вільні мажоритарні округи.
Але, з огляду на те, що більшість політичних партій має колосальний негативний рейтинг, переможе той, хто зможе домогтися якщо не підтримки, то, принаймні, нейтральної позиції з боку активної меншості. Це дає шанси, що потрібні тези можуть бути використані в агітації та частково навіть реалізовані.
Реальність поки що така.