» Новини » Огляд ситуації у воєнній сфері в період з 17 по 23 лютого 2025 року

Огляд ситуації у воєнній сфері в період з 17 по 23 лютого 2025 року


1. Ситуація у воєнній сфері (резюме):

Ситуація у воєнній сфері протягом звітного періоду принципових змін на зазнала та характеризується:

бойовими зіткненнями ЗС РФ та ЗСУ в Курській області;

наступальними діями наземних угруповань військ РФ з східного напрямку (продовжують мати успіх в просуванні на тактичному рівні);

оборонними та стримуючими/стабілізаційними діями обох сторін на інших напрямках;

нанесенням Силами оборони України (далі – СОУ) ударів по об’єктах на території РФ та тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ);

нанесенням агресором ракетно-авіаційних ударівпо об’єктах на всій території України.

Стосовно наземної складової – без принципових змін, противник силами об’єднаного угруповання військ (сил) продовжує стратегічну наступальну операцію на території північно-східних, східних та південно-східних областей України з основним завданнями щодо виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей, утримання та розширення зони окупації в Харківській області та на півдні з одночасними діями щодо відсічі ЗСУ в Курській області.

Минулий тиждень продовжив тенденцію попереднього щодо потужної риторики з боку зацікавлених сторін (Україна, РФ, США/ «колективний» Захід, інші геополітичні гравці) стосовно перспектив та умов закінчення війни (припинення воєнних дій). Наведене продовжує впливати на характер воєнних дій, оскільки всі сторони конфлікту зацікавлені в створенні максимально сприятливих переговорних позицій у воєнному відношенні.

Підстави стверджувати про більш-менш значні досягнення у звітному періоді агресором воєнної складової своїх стратегічних цілей у війні проти України наразі відсутні. Противник володіє певною ініціативою на оперативному та/або тактичному рівні на окремих напрямках, які супроводжуються його просуванням на нашій території. Водночас відсутність достатніх військових спроможностей досягти перемоги на полі бою мотивує керівництво РФ до пошуку додаткових шляхів впливу на Україну, зокрема, в зовнішньополітичній та інформаційній сфері.

2. Деталізований виклад інформації стосовно поточної ситуації у воєнній сфері

2.1. Загальна обстановка

В рамках наведеногоагресор продовжує наступальні дії на 12 напрямках, з яких на кінець тижня 10 були активними (включно з напрямком в Курській області).

Сили оборони України ведуть оборонні операції та бойові дії, проводячи у випадку сприятливих умов локальні контратаки, зокрема в Курській області.

Обстановка в смузі угруповання військ для оборони м. Київ змін не зазнала та залишається контрольованою.

Продовжують мати вплив чинники активності ЗС РФ на територіях, які прилягають до Чернігівської та Сумської областей, а також практично щодобового застосування БпЛА по об’єктам регіону, загрози масованих та/або комплексних ударів високоточними засобами великої дальності.

Загалом поточна обстановка для обох сторін залишається складною без виникнення об’єктивних передумов для корінного перелому на користь будь-якої сторін.

Продовжується активність Сил оборони України щодо ураження цілей в глибині території противника (підтримується існуюча тенденція щодо дальності та інтенсивності) та тимчасово окупованих територіях, відповідних діях ССпО, ГУР, СБУ, проведення кібератак та заходів інформаційного впливу, що надають українській стороні можливості зменшення воєнного та економічного потенціалу держави-агресора та досягти деморалізуючих ефектів впливу на її населення, які мають потенціал набуття рівня стратегічних ефектів, а також отримати додаткові важелі впливу в майбутніх переговорних процесах

2.2. Дії засобів повітряного нападу противника, основні удари та обстріли

Агресор протягом тижня продовжував авіаційні та ракетні удари по об’єктах на території нашої держави. Узагальнені відомості стосовно ударів та обстрілів:

Примітка: Деталізовану інформацію щодо дій засобів повітряного нападу противника по дням тижня наведено у додатку.

Протягом звітного періоду для зниження оборонного потенціалу України та впливу на цивільну інфраструктуру агресор застосовував наземний (зокрема, ОТРК «Іскандер», С-400), морський (КРМБ «Калібр») та повітряний компоненти, зокрема ракети Х-101, Х-59/69, КАБ, БпЛА типу «Shahed-136/131» та інші, боєприпаси типу «Ланцет», а також FPV-дрони.

Авіація противника 

Чисельність авіаційного угруповання противника на тимчасово окупованих територіях і довкола України залишається на попередньому рівні. Безпосередньо до ударів може залучатися близько 300 літаків оперативної/тактичної авіації та приблизно аналогічна кількість вертольотів. Протягом звітного періоду інтенсивність авіаударів залишалася на попередньому рівні – не перевищила 96 випадків на добу. У бойовому складі ВПС та військ ППО ЗС РБ перебувало 29 бойових літаків та 33 вертольоти (ударних – 19).

Особливості застосування засобів повітряного нападу противника та ведення ППО:

  • продовжується щоденний ракетно-бомбовий терор по цивільним об’єктам адміністративних центрів (в першу чергу м. Києва, Харкова, Сум, Одеси, Дніпра, Запоріжжя), критичній та військовій інфраструктурі, зокрема з метою розхитування суспільно-політичної обстановки, деморалізуючого інформаційного тиску на цивільне населення, посилення капітулянтських настроїв;
  • акцентами ударів попереднього тижня були об’єкти портової інфраструктури (Одеська область), енергетики (зокрема, газодобування та газопереробки в Харківській та Полтавській областях) тощо. Наведені удари в контексті українських дій по території РФ та зниження температури були очікуваними, але певним чином вплинули на питання забезпечення населення та обмеження енергоспоживання для бізнесу;

Довідково: Росія, завдаючи ударів по Україні, намагається знищити газову інфраструктуру, щоб залишити Україну без власного газу та спричинити гуманітарну кризу. Про це під час засідання уряду 21 лютого заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Він вказав, що зараз росіяни цілеспрямовано б’ють по об’єктах видобутку газу. Про наслідки ударів офіційно не повідомляється, але згідно публікації в «Reuters», Україна змушена буде імпортувати до 800 млн кубометрів газу з Європи в лютому і березні, щоб компенсувати втрату близько 40% внутрішнього видобутку газу, спричинену російськими ракетними ударами.

  • протягом тижня ворог загалом застосував близько 1150 ударних безпілотників, понад 1400 керованих авіабомб та 35 ракет різних типів.
  • інтенсивність застосування тактичної та армійської авіації противника в районах наземних бойових дій – на попередньому рівні, протягом тижня інтенсивність авіаційних ударів не перевищила 96, що загалом відповідає попередньому тижню (100 авіаційних ударів);
  • триває щодобово активне застосування БпЛА типу «Шахед» та дронів – хибних цілей по цілям в глибині території держави, що через постійні повітряні тривоги значно впливає на життєдіяльність населення та роботу економіки, загалом інтенсивність застосування БпЛА має тенденцію до зростання;
  • у звітному періоді мала місце наймасштабніша атака БпЛА від початку повномасштабного вторгнення – у ніч з 22 на 23 лютого ЗС РФ випустили 267 ударних дронів;

Довідково: Починаючи із 24 лютого 2022 року, ПС ЗСУ у взаємодії із Силами оборони України, збито 26525 засобів повітряного нападу противника, зокрема:

– 370 – літаків;

– 331 – вертоліт;

– 40 аеробалістичних ракет Х-47М2 «Кинджал»;

– 95 балістичних ракет «Іскандер-М»/KN-23;

– 550  крилатих ракет «Калібр»;

– 95 крилатих ракет «Іскандер-К»;

– 1801 крилатих ракет Х-101/Х-55см/Х-555;

– 460 керованих авіаційних ракет Х-59/Х-69;

– 25 ракет інших типів;

– 14286 ударних БпЛА типу «Shahed»;

– 6 900 розвідувальних БпЛА.

Протягом трьох років тактична авіація Повітряних Сил здійснила понад 20 000 літако-вильотів: близько 10 000 — на вогневе ураження противника та більше 12 000 на винищувальне авіаційне прикриття!

Щодо окремих питань протидії повітряному противнику:

1. Фахівці 414-ї окремої бригади безпілотних авіаційних систем «Птахи Мадяра» розгорнули у Херсоні систему засобів радіоелектронної розвідки та боротьби для захисту міста від ворожих дронів. Проєкт реалізовано за підтримки Херсонської обласної військової адміністрації, СБУ, Національної поліції, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та ОТУ «Херсон». Система знешкоджує ворожі дрони вже протягом місяця. За словами командира 414-ї окремої бригади безпілотних авіаційних систем, лише за одну добу над містом було виявлено 47 дронів, з яких 39 вдалося подавити. В інший день зафіксовано 37 дронів, 25 із них були подавлені. Судячи з оприлюднених кадрів, система перехоплює відеосигнал, що дозволяє визначити напрямок польоту дрона, а також блокує канал зв’язку між оператором і безпілотником.

2. Головне управління розвідки МОУ на порталі War&Sanctions опублікувало інформацію про розвиток в РФ ударних БпЛА та іноземні компоненти у їхньому складі.

Зокрема, з початку 2025 року фахівцями зафіксовано суттєві зміни в конструкції «Shahed-136»/«Герань-2». Дрони отримали нову бойову частину – 90 кг. Польотний контролер, блок розподілу потужності та акумуляторну батарею перенесено з носової частини у хвостову. У конструкцію дрона додано баласт. На завадозахищеній 8-канальній CRP-антені супутникової навігації з круговим розміщенням периферійних патч-антен виявлено стікер із маркуванням китайською та англійською мовами: «Agricultural equipment parts» і номером, що вказує на виробництво у 2024 році. Розвідка повідомляє, що Росія дедалі активніше використовує китайські компоненти замість деталей зі США, ЄС та інших країн. У нових 8-канальних антенах «Shahed-136» росіяни замінили критично важливий чіп XILINX Kintex-7 (виробництва США) на інтегральну схему «Beijing Microelectronics Technology» (КНР). Окрім 8-канальних антен «Комета М8», у російських ударних БПЛА почали використовуватися нові 12-канальні CRP-антени «Комета». Для зйомки та передачі відео ураження цілі росіяни використовують одноразові «Telegram-боти», міні-комп’ютер «Raspberry Pi», веб-камеру та 3G/LTE-модеми.

3. БпЛА «Гербера», які раніше виконували імітаційну функцію, наразі  оснащуються бойовими частинами – ОФБЧ-2,5 (виробництва заводу «Базальт») та інженерними боєприпасами КЗ-6. Активація бойової частини здійснюється через твердотільне реле RUICHI SSR-10DD, підключене до польотного контролера.

4. Росія також налагоджує виробництво аналога «Shahed-238» — «Герань-3». Він оснащений малогабаритним турбореактивним двоконтурним двигуном Tolou-10/13, що забезпечує швидкість польоту до 550-600 км/год і дальність до 2500 км.

2.3. Наземне угруповання противника

У зв’язку з проведенням перегрупування сил та засобів РФ, які приймають участь у бойових діях на території України та змінами у резервах об’єднаного угруповання військ (сил) кількість особового складу противника незначно зросла та складала близько 625,1 тис. військовослужбовців. Поповнення надходить переважно на покриття поточних втрат. На окупованих територія також розгорнуто угруповання військ «Росгвардії» чисельністю до 35 тисяч військовослужбовців.

2.4. Оперативна обстановка у районах ведення наземних бойових дій та в морських операційних зонах

Загалом оперативна обстановка у районах ведення наземних бойових дій та морських операційних зонах для українських військ залишалася складною та характеризується незначним просуванням наземних сил противника у ключових для них секторах/напрямках.

Протягом тижня противник зосереджував основні зусилля на Покровському напрямку, а також вів активні бойові дії на Курському, Харківському, Куп’янський, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському напрямках. Зберігається складна обстановка майже на всіх тактичних напрямках Донецького операційного району.

Деталізовані дії противника та Сил оборони на кінець звітного періоду (станом на 22.00 23.02.2025) згідно оцінок ГШ ЗСУ:

на території Курської області противник проводив наступальні дії з метою розгрому угруповання ЗСУ та звільнення територій. В свою чергу, СОУ утримують раніше захоплені території Курської області та у випадку сприятливих умов контраатакують;

на Харківському напрямку командування ЗС РФ намагається утримувати буферну зону та максимально відтягнути резерви СОУ від інших ділянок фронту. Також противник намагався продовжувати наступальні дії в районі н.п. Вовчанськ та Западне;

на Куп’янському напрямку Сили оборони відбивали штурмові дії противника в районі Загризового та Богуславки;

на Лиманському напрямку ворог намагався просунутись поблизу населених пунктів Новоєгорівка, Новолюбівка, Ямполівка, Кузьмине, Нового, Шийківки, Новоплатонівки, Зеленої Долини, Чернещини;

на Сіверському напрямку противник атакував позиції наших військ в районі населеного пункту Бідогорівка;

на Краматорському напрямку противник атакував позиції наших військ в районі Часового Яру та в напрямку Олександро-Шультиного;

на Торецькому напрямку бойові дії тривали в районі в районі Кримського та Торецька;

на Покровському напрямку ворог намагався просунутись в районі н.п. Промінь, Котлине, Андріївка, Богданівка, Улакли, Новосергіївка, Молодецьке, Леонтовичі, Покровськ, Миролюбівка та Водяне;

на Новопавлівському напрямку противник вів наступальні дії в районі н.п. Костянтинопіль, Бурлацьке;

на Оріхівському напрямку противник вів наступальні дії в Степового;

на Гуляйпільському та Придніпровському напрямках ворог станом на кінець звітного періоду активних наступальних дій не проводив;

на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено. У прикордонних з Україною районах продовжують перебувати підрозділи ЗС Білорусі – орієнтовно 4-5 підрозділів батальйонного рівня. На даний час переміщення бойових підрозділів ЗС Росії на територію Білорусі не відмічено;

на кордоні України з РФ (в межах Чернігівської та Сумської областей, поза межами території, яка прилягає до  району дій  ЗСУ в Курській області) противник зберігає військову присутність, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території РФ;

Загалом на Сіверському та Слобожанському операційних районах ворог утримує угруповання військ «Сєвєр» для проведення диверсійно-розвідувальної діяльності у Чернігівській, Сумській та Харківській областях та протидії підрозділам СОУ, які продовжують бойові дії у прикордонних районах Курської та Бєлгородської областях РФ.

у Чорноморській та Азовській операційних зонах оперативна обстановка суттєвих змін не зазнала. Ворог здійснює контроль надводної та повітряної обстановки, насамперед у районах пунктів базування Чорноморського флоту. Противник утримує в готовності кораблі і підводні човни для завдавання ракетних ударів по території України та перешкоджає морській економічній діяльності нашій державі в регіоні. Водночас ворог вдосконалює систему охорони та оборони Керченського мостового переходу.

Загалом у Кримському операційному районі обстановка без суттєвих змін. Силами та засобами підрозділів противника продовжуються заходи з інженерного облаштування оборонних позицій, розташованих уздовж західного узбережжя Кримського півострова для запобігання можливих дій СОУ.

Щодобова кількість бойових зіткнень протягом тижня:

17.02.2025: 139

18.02.2025: 156

19.02.2025: 122

20.02.2025: 121

21.02.2025: 90

22.02.2025: 112

23.02.2025: 96

Моніторингові джерела (зокрема, «DeepStatе», ISW тощо) свідчать, що станом на:

17.02.2025: ворог просунувся біля Улаклів, Бурлацького та Андріївки. (орієнтовна втрата території – 4,3 км² за день);

18.02.2025: СОУ відкинули ворога біля Малинівки. Ворог окупував Дачне, Зеленівку, а також просунувся біля Костянтинополя, Новосілки, Кліщіївки, Баранівки, в Новоочеретуватому, Андріївці та Піщаному (орієнтовна втрата території – 30,7 км² за день);

19.02.2025: СОУ відновили положення у Лисівці. Ворог просунувся біля Дачного, Зеленого Поля та Бурлацького(орієнтовна втрата території – 24,2 км² за день). Також в Курській області ворог захопив н.п. Свердлікове (-5 км² території);

20.02.2025: ворог просунувся біля Андріївки та Улаклів (орієнтовна втрата території – 8,5 км² за день);

21.02.2025: ворог просунувся біля Бурлацького та в Улаклах. (орієнтовна втрата території – 1,0 км² за день);

22.02.2025: ворог просунувся біля Новоочеретуватого та Бурлацького (орієнтовна втрата території – 6,9 км² за день).

Загалом за  оцінками експертів на основі даних ресурсу «DeepStatе» за тиждень просування противника оцінюється орієнтовно в 88 км² на ТОТ та 5 км²в Курській області.

Основні зміни:

збільшення російського плацдарму на правому березі Оскола на північ від Куп’янська; •

перехід сірої зони біля Клещіївки під контроль армії РФ;

успішні локальні контратаки СОУ біля Покровська;

вихід українських підрозділів із «кишені» на захід від Курахового;

просування російських військ біля Новосілки.

Розвідка Міноборони Великої Британії надала оцінку поточних бойових дій в українській Донецькій області та Курській області РФ. У розвідці зазначили, що 20 лютого В. Путін заявив, що солдати російської 810-ї бригади нібито перейшли на територію Сумської області України з Курської області. Як наголосили у розвідувальному відомстві, ці заяви Путіна не мають під собою жодних підстав і не підтверджені. Наразі українські сили, ймовірно, контролюють приблизно 400-450 квадратних кілометрів у Курській області, йдеться в огляді. На позицій у Курській області повернулись війська КНДР, які відводили на відновлення через те, що більше третини з 11 тисяч військовослужбовців КНДР були вбиті або поранені.

Щодо ситуації у Донецькій області, то розвідка зауважила, що окупаційна армія РФ  продовжує атакувати міські райони, включаючи Покровськ, Часів Яр і Торецьк, а також намагається просунутися в менш урбанізовані райони на південній ділянці фронту на північ і північний захід від Великої Новосілки. Протягом останніх двох тижнів просування російських військ у напрямку Покровська було мінімальним.

Триває продовження диверсійних дій РФ в глибині території України, включно з залученням українських громадян: спалення автомобілів Сил оборони, напади на працівників та об’єкти ТЦК та СП, поліції, диверсії на об’єктах залізниці тощо. В контексті загострення ситуації СБУ попередила про нові спроби спецслужб РФ розхитати суспільно-політичну ситуацію в Україні через активізацію інформаційних диверсій. Наразі Служба безпеки фіксує значну активізацію російських спецслужб у проведенні інформаційно-психологічних та спецоперацій в Україні. За останній час значно зросла кількість інформаційних диверсій, спрямованих на розкол суспільства і штучне поширення протестних настроїв. Для провокацій російські спецслужби задіяли весь потенціал своїх ботоферм і масово застосовують підконтрольні групи та фейкові акаунти в популярних месенджерах і соцмережах, найактивніше – в «ТікТок» та «Телеграм». У деструктивному контенті ворог поширює фейкову інформацію про нібито розповсюдження протестних настроїв серед українців і вуличні заворушення у різних регіонах нашої держави. Одночасно рашисти закликають громадян до масових акцій задля порушення громадського порядку та конституційного ладу, пропонують кошти за участь в мітингах.

2.5. Удари/спеціальні заходи по об’єктах противника в глибині території АРК, інших ТОТ та його власної території

Протягом тижня продовжувалися українські удари/спеціальні заходи по об’єктах противника в глибині території АРК, інших ТОТ та його власної території, які досягли успіху. Основні результати:

17.02.2025: Сили оборони України завдали високоточного удару по стратегічних об’єктах військової та паливно-енергетичної інфраструктури РФ. У результаті уражено Ільський нафтопереробний завод у Краснодарському краї РФ. На об’єкті зафіксовано масштабну пожежу. Також, під удар потрапили нафтоперекачувальні станції «Кропоткинская» та «Андреаполь». Унаслідок ураження вони виведені з ладу, що суттєво ускладнить логістику постачання пального для агресора.

18.02.2025: БпЛА атакували Сизранський НПЗ у Самарській області Росії. Атаку на завод підтвердив місцевий губернатор. Сизранський нафтопереробний завод належить «Роснафті». Його потужність — 8,9 мільйонів тонн нафти на рік.

20.02.2025: БпЛА СОУ атакували нафтоперекачувальну станцію «Нововеличковская» у Краснодарському краї, яка є однією з ключових для транспортування нафти на Кубані.

23.02.2025: Підрозділи Сил безпілотних систем Збройних Сил України уразили нафтобазу – зафіксовано пожежу в районі ФДКУ комбінат «8 марта» у Тульській області РФ. Також СОУ у ніч з 23 на 24 лютого 2025 року завдали ураження по Рязанському нафтопереробному заводу у Рязанській області. Попередньо, виникла пожежа в районі установки первинної переробки нафти ЕЛОУ АТ-6. Також

Загалом з початку 2025 року БпЛА вивели з ладу близько 10% нафтопереробних потужностей Росії. Низка великих підприємств, включно з Рязанським, Волгоградським і Астраханським нафтопереробними заводами (НПЗ), зупинили виробництво палива. За минулий рік Збройні сили України здійснили понад 80 атак по нафтопереробних підприємствах і паливних базах, розташованих на території Росії, в анексованому Криму та на окупованих територіях України. Зокрема атак українських дронів і ракет 2024 року зазнали Новошахтинський НПЗ, Туапсинський НПЗ, магістральний нафтопровід «Дружба» та інші підприємства.

З початку 2025 року ЗСУ атакували щонайменше 27 паливно-енергетичних об’єктів у 16 регіонах Росії. Більша кількість українських ударів припала на НПЗ у Краснодарському краї. Під удари також потрапили об’єкти в Брянській, Бєлгородській, Нижньогородській, Смоленській, Волгоградській, Ростовській, Калузькій, Саратовській, Рязанській, Орловській, Воронезькій, Астраханській, Самарській, Тульській областях і Республіці Татарстан.

Про економічний фактор від ударів по російських об’єктах нафтопереробки заявив президент України Володимир Зеленський: «На кожні два долари, вкладені в нашу далекобійність, ми вже отримуємо майже десять доларів російських збитків. Це потрібна динаміка: Росія повинна відчувати ціну війни, щоб дійсно захотіти миру».

3. Загальний прогноз обстановки на короткострокову перспективу

3.1. Загальний прогноз

Керівництво РФ залишає свої стратегічні цілі щодо нашої держави незмінними та, незважаючи на публічну риторику про нібито готовість до мирних переговорів та припинення воєнних дій,  продовжує війну на виснаження, розраховуючи на поступове зменшення оборонного потенціалу України (особливо людського потенціалу) та надання безпекової підтримки нашої держави зі сторони США/НАТО/ЄС на рівні, який виключає досягнення переваг України на фронтах.

3.2. Прогноз щодо воєнних дій в операційних зонах та районах

Що стосується наземних дій, то противник силами об’єднаного угруповання військ (сил) продовжить стратегічну наступальну операцію на території України, зокрема щодо виконання пріоритетного завдання з виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей з одночасними аналогічними діями на південно-східному та північно-східному напрямках. Одночасно будуть продовжуватися заходи з відбиття українського наступу в Курській області.

Протягом наступного тижня та в найближчій перспективі:

1. Прогнозується продовження спроб РФ нанести удари по адміністративним центрам і критичній інфраструктурі України, ймовірно в форматі комбінованих/групових ударів (ракети, БпЛА) з акцентом на енергетику (зокрема газодобувну та газопереробну інфраструктуру), ОПК та транспортну інфраструктуру (зокрема, портові об’єкти в Одеській області), а також на визначені міста (в першу чергу м. Київ, Дніпро, Одеса, Харків, Дніпро, Запоріжжя, Суми). Противник відновив готовність до чергового масованого/комбінованого ракетно-авіаційного удару, його нанесення залежить від прийняття відповідного політичного рішення.

2. ЗС РФ продовжать попередні наступальні дії по ключовим напрямкам на лінії бойового зіткнення (зазначені вище).

3. В Курській області – продовжаться спроби противника посилити свій контрнаступ та створити умови для розгрому ЗСУ і відновлення положення щонайменше по державному кордону. ЗСУ продовжать спроби вести активні дії щодо нанесення максимального ураження угрупованню ЗС РФ на даному напрямку та утримання російської території, які набули стратегічного значення в контексті ймовірних перговорів.

3.3. Прогнози застосування засобів повітряного нападу, стан готовності носіїв високоточної зброї великої дальності:

Рівень загрози:

Зберігається безпосередня загроза продовження ракетних/авіаційних ударів високоточними засобами, включно з балістичними ракетами, БпЛА та керованими авіаційними бомбами по адміністративних та промислових центрах, ОПК, транспортній та енергетичній інфраструктурі держави, місцях зосередження авіації, резервів військ та запасів боєприпасів і пального – по всій території держави (з одночасною постійною зміною їх тактики нанесення). Противник набув операційної готовності до чергового масованого/комбінованого ракетно-авіаційного удару.

Стосовно повітряної компоненти:

На початок нового тижня стратегічна/дальня авіація РФ, яка залучається для ударів по цілях в Україні, розосереджена по аеродромах в глибині російської території. Ворог відновлює носії крилатих ракет у готовність до застосування, продовжує спорядження носіїв крилатих ракет та проведення екіпажами літаків тренувань з відпрацюванням виходу у райони пусків ракет.

Зокрема, зв інформацією моніторингових ресурсів у звітному періоді:

На супутниковому знімку станом на 22.02.2025 авіабази «Энгельс-2» виявлено 5 Ту-95МС, з яких 2 перебувало на спорядженні ракетами та 1 Ту-160. Після зарядки КРПБ 2 Ту-95МС повернулися назад на авіабазу «Оленья» (Мурманська обл). За період з 18.02. відмічено прибуття на АБ «Энгельс-2» щонайменше 3 рейсів Ил-76 з ракетами. Загалом станом на 22.02.2025 було відомо про мінімум 4 Ту-95МС, які споряджені ракетами Х-101 та перебували на «Оленья» в готовності до застосування.

Загальна кількість Ту-95МС та Ту-160 біля України станом на 22.02.2025 становила 16 одиниць:

«Оленья» – 9 Ту-95МС

«Энгельс-2» – 3 Ту-95МС

«Энгельс-2» – 1 Ту-160

«Дягилево» – 3 Ту-95МС;

дислокація літаків на аеродромах та рівень їх операційної готовності постійно змінюється;

очікується продовження польотів літаків МіГ-31К/І, включно з виходом у район застосування авіаційних засобів ураження.

Стосовно морської компоненти:

Ситуація в ПБ «Новоросійськ» – без суттєвих змін. Загалом з акваторії Чорного моря до застосування КРМБ потенційно можуть бути залучені – 2 фрегати проекту 11356Р “Адмирал Макаров”, “Адмирал Эссен” (по 8 КР), 3 малих ракетних кораблі пр. 21631 “Ингушетия”, “Грайворон”  (по 8 КР) та  “Вышний Волочек” (7 КР), 3 підводних човна проекту 636.3 (по 4 КР).

Для бойового застосування «Калібрів» кораблі в основному виходять за кілька годин до пуску КР.

Станом на ранок 24.02.2025 на виході у Чорному морі перебував 1 носій крилатих ракет «Калібр» з загальним залпом 4 ракети.

Стосовно загрози ударів балістичними ракетами середньої дальності:

Рівень загрози – без змін. Мало місце згадування В.Путіним «визначальних характеристик» БРСД «Орешник» в засобах масової інформації, ймовірно як елемент інформаційного тиску на міжнародну спільноту в контексті низки поточних переговорів.

Висновки:

Загалом передумов для зменшення ракетних та повітряних атак проти України не спостерігається. Вичерпання РФ запасів ракетного озброєння найближчим часом не очікується, з огляду на кількість та інтенсивність поточних ракетних і авіаційних ударів, утримання частини ракет в резерві та підтримання існуючих темпів їхнього виробництва.

Ефективні удари СОУ у січні-лютому поточного року по об’єктам на території РФ, бажання керівництва держави-агресора примусити Україну до переговорів на умовах Кремля та пониження температури об’єктивно збільшують ймовірність нових масованих/комплексних ударів та активізації систематичних дій ПКС ЗС РФ.

Залишаються ризики ураження наземних об’єктів на території України до м. Київ та обласних центрів північних і західних областей включно. Очікується продовження існуючої інтенсивності практично щодобових ударів керованими авіабомбами (включно з КАБ), ракетами ОТРК «Іскандер», Х-59 та особливо Х-69,  БпЛА типу «Шахед» зі збільшенням кількості ударних засобів та намаганнями охопити максимально більшу територію України.

Прогнозуються заходи противника щодо ураження системи ППО держави, активного впливу на авіацію ЗСУ на землі та в повітрі, аеродромну мережу загалом і використання створеного дефіциту потенціалу ЗСУ для подальших масованих (зосереджених) ударів по ключових об’єктах.

4. Питання оборони України, продовження/закінчення війни, середньо- та довгострокові оцінки та прогнози

4.1. Ситуація в Російській Федерації в контексті агресії проти України

Незважаючи на поточну медійну риторику щодо бажання «досягти миру» та спроби налагодити контакти з новим керівництвом США, держава-агресор продовжить курс на продовження війни та спроби розширення і утримання тимчасово окупованих територій України, для чого продовжить активні наземні дії, перекидання з глибини території РФ до районів оперативного призначення військ (сил) та інших ресурсів, інтенсивні ракетно-авіаційні удари з одночасним накопиченням крилатих і балістичних ракет та ударних БпЛА. Водночас зростає вплив чинників, які роблять для російської сторони вигідною настання паузи у воєнних діях в контексті зменшення ресурсів, підтримки населення та внутрішніх фінансово-економічних проблем

З боку керівників розвідувальних органів та спецслужб держави у звітному періоді було оприлюднено низку заяв стосовно спроможності РФ вести війну:

  • темпи нарощення Росією основних видів озброєння такі, як у минулому році або навіть зменшуються;
  • водночас противник потужно нарощує виробництво КАБів та БпЛА;
  • у планах Росії виготовити 3000 ракет великої дальності в 2025 році;
  • ворог планує виготовити 7 млн артилерійських снарядів і мін;
  • 148 балістичних ракет KN-23 буде поставлено Росії з КНДР в цьому році;

починаючи з весни 2024 року Росія зупинила експорт бензину і несе колосальні збитки в інфраструктурі та зменшення надходжень від експортних поставок – включно з недоотриманою вигодою ворог поніс близько 11 млрд дол. збитків.

За оцінками СЗР України, Росії потрібне припинення вогню для перепочинку, щоб відновити економіку, накопичити запаси, підготувати армію.

За оцінками британського аналітичного центру «RUSI», РФ планує виготовити за 2025 рік 560 КРПБ Х-101, тобто в середньому 46 ракет  за місяць. Для порівняння, у 2024 році РФ виготовляла щомісячно до 60 крилатих ракет даного типу, тобто темпи виробництва зменшилися, ймовірно через вплив санкцій. Водночас з початку січня 2025 року ВПК РФ зміг виготовив близько 72 крилатих ракет Х-101. В той же час за 49 днів поточного року РФ застосувала близько 49 КРПБ Х-101.

Згідно оцінки  розвідки МО Великої Британії, після трьох років після повномасштабного вторгнення в Україну російські сухопутні війська зазнали радикальних змін.  «Спроби створити сучасні, професійні сили, здатні проводити складні операції, що здійснювалися до вторгнення, були зведені нанівець значними втратами. Зараз Росія надає перевагу масовості, а не якості у проведенні операцій проти України», – йдеться в оцінці. У британському оборонному відомстві зазначили, що втрати російського особового складу, які склали понад 860 000 вбитими і пораненими, підірвали якість російських збройних сил.

«Більшість військовослужбовців, які зараз служать в російських збройних силах, пройшли мінімальну підготовку, і російські командири використовують базову тактику для досягнення успіху, незважаючи на повʼязані з цим високі показники втрат», – вважають у розвідці.

Британською розвідкою повідомляється, що Росія втратила щонайменше 3750 основних бойових танків і 8400 броньованих машин. Великі запаси танків і бронетехніки, що залишилися у спадок від Радянського союзу, були єдиним засобом, за допомогою якого Росія змогла поповнити ці значні втрати: «Незважаючи на витрати, покладені на її сухопутні війська, російські війська здатні чинити постійний тиск на українську оборону. Російське територіальне просування в Україні прискорилося у 2024 році, хоча й сповільнилося на початку 2025. Продовження атак підкріплюється толерантністю російського керівництва до втрат і кількісною перевагою російських сухопутних військ над Збройними силами України».

Водночас РФ активно поглиблює співпрацю у воєнній сфері з своїми союзниками/партнерами. Зокрема, Росія та Білорусь представлять «Євразійську хартію різноманіття та багатополярності у XXI столітті» на майбутній Мінській конференції з безпеки. Документ закладе «нормативний фундамент нової геополітичної реальності», заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров. У цьому контексті керівництво РФ просуває  «стратегічну ініціативу» Володимира Путіна зі створення так званої «архітектури євразійської безпеки на зміну збанкрутілої євроатлантичної моделі».

Також Білорусь проведе спільні з Росією військові навчання «Захід 2025» у середині вересня п.р., у них візьме участь понад 13 тис. осіб. Про це 20 лютого п.р. поінформувало білоруське державне агентство БелТА. Маневри будуть спрямовані на відпрацювання спільних дій збройних сил та посилення обороноздатності Білорусі за участю Росії.

На тлі війни в Україні Росія цілеспрямовано розвиває свої можливості для протистояння з НАТО, заявило Бюро із захисту конституції Латвії (SAB) в огляді діяльності за 2024 рік. SAB зазначає, що після повномасштабного вторгнення РФ в Україну європейські країни зіткнулися з новою, але дедалі більшою загрозою – диверсіями та фізичними атаками на цілі в Європі, організованими російською розвідкою та іншими російськими спецслужбами. У 2024 році ця тенденція значно посилилася, і російські диверсії стосуються дедалі більшої кількості країн. Нова тенденція російських атак показує, що Росія вже практично перебуває у прямій конфронтації із Заходом, ідеться у звіті.Нинішня мета російських спецслужб – розвивати свій потенціал щодо організації диверсій у Європі в рамках підготовки РФ до можливої військової конфронтації з НАТО у довгостроковій перспективі.

Враховуючи, що наразі військові ресурси Росії зосереджені в Україні, ймовірність прямої військової конфронтації між Росією та НАТО у 2025 році невелика, наголошується у доповіді.

Однак якщо війна в Україні буде «заморожена» і російські збройні сили перестануть зазнавати значних військових втрат в активних бойових діях, вони зможуть здійснити плани нарощування військової присутності на північно-східному фланзі НАТО, включаючи Балтійський регіон, упродовж п’яти років, зазначає SAB.

Естонська служба зовнішньої розвідки (VLA) у звіті «Міжнародна безпека та Естонія 2025» також попереджає, що Росія активно нарощує свої збройні сили, готуючись не лише до продовження війни в Україні, а й до потенційного конфлікту з НАТО. Згідно з щорічним звітом VLA, Росія, незважаючи на значні втрати в Україні, прагне збільшення чисельності своєї армії до 1,5 мільйона осіб до 2026 року. Вздовж кордонів країн НАТО, включаючи Естонію, формуються та реорганізуються військові структури, такі як 44-й армійський корпус та 69-а та 68-а мотострілецькі дивізії.

Звіт також підкреслює зусилля Росії щодо розвитку та централізації виробництва безпілотників, із щорічними інвестиціями та планами створення 48 дослідницьких та виробничих центрів. Росія прагне зниження залежності від західних технологій, покладаючись на поставки компонентів з Китаю, через який, за оцінками VLA, надходить до 80% санкційних західних компонентів. VLA наголошує, що нарощування військової могутності Росії та її прагнення до самодостатнього виробництва озброєнь вказують на стратегічне зрушення, що виходить за межі поточної війни в Україні, та створюють потенційну загрозу для країн НАТО, що межують із Росією.

Росія продовжує мобілізувати ресурси та відновлювати свою масову армію. Якщо війна в Україні закінчиться сприятливо для Росії або якщо бойові дії будуть заморожені, майже напевно російські військові підрозділи будуть постійно дислоковані вздовж кордонів Естонії в більшій кількості, ніж до 24 лютого 2022 року. Росія прагне вдосконалювати технології безпілотників і широко інтегрувати безпілотники у свої збройні сили. Це посилює загрозу для Естонії та НАТО. Виробництво безпілотників у Росії залишається залежним від західних комплектуючих.

Росія малоймовірно застосує ядерну зброю у своїй війні проти України, а натомість прагне максимізувати свій фактор страху, щоб вплинути на ухвалення рішень Заходом. Ядерні погрози Росії не дали бажаних результатів, і це викликає розчарування серед керівництва країни.

Правляча еліта Росії утримує внутрішній контроль за допомогою дедалі жорсткіших репресій. У зв’язку з війною, що триває, розвиток секторів за межами оборонної промисловості зупинився, а внутрішня напруженість зростає. «Бум воєнної економіки”» Росії, ймовірно, закінчиться у 2025 році. Оскільки увага Росії зосереджена на війні в Україні, її здатність запобігати ісламістському екстремізму та запобігати терористичним атакам усередині країни обмежена.

Керівництво Росії цинічно увічнює на міжнародній арені твердження про те, що війна в Україні могла закінчитися вже у 2022 році. Росія виходить з того, що міжнародна спільнота або не знає, або забула про стан переговорів, коли вони зазнали краху у 2022 році. Російські дезінформаційні кампанії набирають обертів серед країн Глобального Півдня. Залежність білоруського режиму від Кремля поглиблюється.

Оскільки офіційні контакти Росії із Заходом ускладнені, російські вчені взяли на себе більшу роль у закулісній дипломатії, слугуючи непомітними каналами для комунікації із західними дипломатами та представниками аналітичних центрів.

Росія розгорнула диверсійну кампанію проти Заходу, щоб підірвати підтримку України. Російські пропагандисти також мають на меті розпалити страхи перед “ядерною зимою” – теорію, яка широко досліджувалася у 1980-х роках – серед американців у 2024-2025 роках.

Китай розглядає Україну як частину сфери впливу Росії, але надає лише вибіркову підтримку Росії в інформаційній війні, керуючись власними стратегічними інтересами. Для Китаю поразка Росії у війні проти України означатиме перемогу її головного суперника – Сполучених Штатів. Комуністична партія Китаю використовує наукове співробітництво як інструмент для придбання західних технологій і зміцнення своїх можливостей.

Висновки:

Незважаючи на загострення внутрішніх проблем, РФ на практиці демонструє готовність до подальшої ескалації війни проти України, публічно відкидаючи можливість компромісів з вимогами/умовами української сторони. Навіть в умовах міжнародного тиску держава-агресор продовжить поточний курс на затягування війни та спроби розширення і утримання тимчасово окупованих територій України (щонайменше до завершення «мирних» переговорів).

Через чинник зміни публічної поведінки керівництва США в РФ спостерігається «ейфорія» стосовно перспектив розвитку ситуації згідно російського сценарію. Ситуація дійсно є несприятливою для України, але вона може мати свої ефекти/вплив переважно в короткостроковій перспективі. На більш тривалі періоди її роль виглядає сумнівною.

Про більш-менш ймовірні варіанти повернення Російською Федерацією в короткостроковій перспективі тимчасово окупованих територій Україні мова наразі не йде, що однозначно визначає спрямування політики та стратегії діяльності нашої держави на середньо- та довгострокову перспективу щодо підвищення обороноздатності до необхідного рівня забезпечення національної безпеки.

4.2. Ситуація та заходи щодо забезпечення обороноздатності держави

Керівництво нашої держави у звітному періоді опинилося в умовах дії нових чинників кризової ситуації у відносинах з США та війни з РФ: одночасно має місце посилений зовнішньополітичний, економічний та інформаційний тиск. Загроза припинення підтримки актуалізувала потребу в пошуку альтернатив, як власних, так і серед партнерів.

У звітному періоді Кабінет Міністрів підтримав пропозицію Міноборони вдосконалити механізм здійснення попередньої оплати за державними контрактами «Агенції оборонних закупівель». Відповідна постанова Уряду про зміни до порядку використання коштів АОЗ була прийнята минулого тижня. 

«Це рішення прискорить постачання критично важливого озброєння та військової техніки для ЗСУ. Минулого року тільки за контрактами Міноборони вітчизняний виробник зброї отримав загалом понад 170 млрд грн», — повідомив перший заступник міністра оборони України генерал-лейтенант Іван Гаврилюк. Виробники зброї можуть розраховувати на аванси від АОЗ терміном до 24 місяців. «Удосконалення системи попередніх оплат дозволить швидко платити кошти по укладеним довгостроковим контрактам із українськими виробниками зокрема з переліку “Зброя Перемоги”. Наразі це 17 діючих контрактів на постачання далекобійних ракет, мінометів, артилерійських установок, броньованих автомобілів тощо», — зазначив директор департаменту політики закупівель Міноборони України Гліб Канєвський. 

Міністерство оборони братиме участь у створенні «інноваційного хабу», який об’єднає зусилля усіх зацікавлених сторін у впровадженні новітніх технологій для розмінування деокупованих територій України. Одним із завдань такого хабу, ініціатором створення якого є Міністерство економіки, стане оцінка сучасних технологій, порівняння світових інновацій, класифікація потенційних рішень відповідно до міжнародних та національних стандартів протимінної діяльності, тестування новітніх розробок. Це дозволить сформувати «банк технологій у сфері протимінної діяльності» та пріоритезувати їх для впровадження та масштабування в державі. Міноборони опрацьовує можливість створення сучасного випробувального полігону для тестування інноваційних технологій, зокрема штучного інтелекту, в процесах розмінування. 

Міністерство оборони України запускає DOT-Chain Defence System – модуль на основі ІТ-системи DOT-Chain, який регулюватиме закупівлі та постачання дронів у ЗСУ. Про це було оголошено під час зустрічі команди Міноборони та Агенції оборонних закупівель (АОЗ) з представниками вітчизняних виробників дронів. На зустрічі були присутні близько 200 компаній, що створюють передові безпілотні технології для Сил оборони України. 

Під час зустрічі було презентовано нову модель забезпечення БПЛА, а також нові правила взаємодії між державою, армією та бізнесом. Основа цих змін – впровадження системи DOT-Chain у процес закупівлі дронів. Ця система вже зарекомендувала себе у нелетальних закупівлях для війська. Відтепер її модуль DOT-Chain Defence System буде забезпечувати:

  • Адресне та швидке забезпечення ЗСУ: підрозділи самостійно обиратимуть ті засоби, які їм справді потрібні. Час доставки скоротиться з місяців до кількох тижнів.
  • Розвиток оборонної галузі: для виробників відкриються можливості масштабування виробничих потужностей на основі верифікованої інформації в системі.
  • Чіткість процесів: зрозумілі правила гри стимулюють конкуренцію та прозорість процесу забезпечення.

Міністерство оборони України представило плани закупівель безпілотних літальних апаратів на 2025 рік. Відповідна презентація відбулася під час зустрічі з представниками спілки «Технологічні сили України» – об’єднання провідних виробників інноваційних зразків озброєння для потреб оборони. Учасники заходу обговорили питання масштабування виробництва та постачання безпілотних систем для Збройних сил України, а також спрощення бюрократичних процедур, що дозволить оперативніше інтегрувати нові моделі дронів у війська.

«Забезпечити технологічну перевагу над ворогом – це одна з ключових задач на 2025 рік. Якщо минулого року основний фінансовий ресурс був спрямований на закупівлю далекобійних deepstrike, то цього року понад 44 млрд грн сплановано на закупівлю FPV, включно з моделями на оптоволокні», – зазначив директор Департаменту політики закупівель Міноборони Гліб Канєвський. Окрему увагу учасники зустрічі приділили скороченню часу доставки дронів від виробництва до бойових підрозділів, а також розширенню кола постачальників і виробників оборонної продукції.

Уряд ухвалив рішення про виділення ще 7,9 млрд грн на закупівлю дронів. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів 21 лютого. Кошти будуть направлені Державній службі  спеціального зв’язку та захисту інформації, яка здійснить необхідні закупівлі.

Згідно його заяви, «У сегменті дронів вітчизняна продукція складає майже 100%. У січні цього року виробництво безпілотників збільшилося в 10 разів порівняно з січнем 2024 року. За 2023 та 2024 роки власне виробництво артилерії збільшилося втричі, бронетранспортерів — у 5 разів, протитанкової зброї — у 2 рази, боєприпасів — у 2,5 раза», — повідомив Прем’єр-міністр. 

Він додав, що Україна виробляє близько третини від необхідної нашій державі зброї. 

«Завдання, яке ставить Уряд перед собою, — це довести власне виробництво зброї щонайменше до половини від наявної нині потреби. Для того, щоб реалізувати цю мету, ми цьогоріч виділили рекордну суму на модернізацію власного ОПК та закупівлю зброї», — підкреслив Денис Шмигаль.

У Києві 18–19 лютого було проведено міжнародний «Defense Tech Innovations Forum 2025» від «Brave1» та Міністерства цифрової трансформації України: понад 3 000 учасників із близько 40 країн світу.

На форумі Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив про основні фактори, які стали геймченджерами війни:

  • Відкриття ринків: Україна відкрила ринок БпЛА, ухваливши революційні постанови для розвитку інновацій. Досвід із дронами масштабували на наземні платформи, РЕБ та боєприпаси — сотні кодифікованих розробок уже працюють на фронті. У 2024 році запустили ракетну програму: Brave1 почав видавати гранти українським виробникам. Незабаром ці ракети знищуватимуть цілі, недосяжні для дронів, і захищатимуть небо.
  • Гейміфікація: запущено бонусну систему розподілу дронів. Учасники системи — підрозділи Сил безпеки і оборони отримують бали за ураження ворожих цілей, за які потім додатково отримуватимуть дрони. Система довела ефективність на полі бою: у січні цього року уражено найбільшу кількість росіян за весь період.

На форумі експерти та лідери думок обговорювали розвиток чотирьох ключових доменів сучасної війни — Повітря, Земля, Вода та Космос.

Повітря: обговорили проблеми сучасних систем ППО, які не здатні ефективно протистояти масовим атакам дронів. Учасники дискусії, серед яких заступник Міністра цифрової трансформації Олександр Борняков, представники Rheinmetall, Mach Industries та КПІ, розповіли про необхідність інтеграції систем ППО і цифровізацію. Також продемонстровано український БпЛА «Булава», який уражає цілі на відстані 35–50 км, як аналог російського «Ланцета».

Земля: представники ЗСУ та Міноборони, а українські виробники й міжнародні експерти з RAND Europe поділилися досвідом розробки автономних і роботизованих систем. Наголошувалося, що найбільша перевага України — це надшвидкий цикл тестування технологій у реальних бойових умовах. У межах проєкту «Анатомія зброї» презентували рішення для управління флотилією дронів різних типів, наприклад система Frontier від Ark Robotics.

Вода: бригадний генерал СБУ Іван Лукашевич розповів про використання морських дронів, за допомогою яких було знищено 30% Чорноморського флоту РФ. Уперше показано кадри знищення російських кораблів за допомогою цих технологій.

Космос: спікери з In Orbit Aerospace, MIT, та RAND Europe обговорювали важливість космічних технологій для розвідки, зв’язку та логістики. Космос залишається стратегічно важливим доменом, тому важливо напрацьовувати нові ефективні рішення.

Також у перший день форуму підписано меморандум із французьким Агентством з питань інновацій у сфері оборони для тестування нових технологій.

Наступного дня Brave1 провів масштабне EXPO оборонних технологій, де були представлені сотні розробок українських та іноземних розробників. Серед останніх — Tekever, Shield.ai, Quantum Systems, ARX Robotics, MyDefence, Vermeer. Зокрема, БпЛА різних типів, РЕБ і РЕР, ракети, наземні роботизовані комплекси, ретранслятори, тренувальні системи, ППО та програми на базі ШІ.

Паралельно з виставкою провели три пітчингові сесії, де 29 українських команд мали змогу запропонувати свої розробки українським та світовим інвесторам. Серед них — інструмент на базі ШІ для аналізу фото з БпЛА, програми для ефективного ураження, військові аеростати для розвідки та зв’язку.

Технологічний кластер Brave1 запустить онлайн майданчик для продажу БпЛА, засобів зв’язку та інших технологічних виробів для військових. Про це заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров на «Defense Tech Innovation Forum 2025». Придбати дрони військові зможуть, зокрема, витрачаючи бали, які будуть нараховуватись підрозділам, за підтверджене знищення російської техніки за допомогою відеофіксації з дронів. Як повідомила очільниця кластеру «Brave1» Наталія Кушнерська, головна задача цього майданчику надати військовим на передовій безпосередній доступ до інновацій: «Ми будуємо закриту безпечну систему. З одного боку верифіковані виробники зможуть туди додавати свої продукти, з іншого боку верифіковані військові. Бійці дивляться пропозиції, що їм потрібно, можуть зв’язатися з виробником напряму, зрозуміти, коли це буде доставлено, замовити це, і отримати».

Дев’ятнадцять українських компаній долучилися до грантової програми «Brave1» щодо розвитку ракетного озброєння. Про це заявив віцепрем’єр-міністр України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. Наразі публічно не повідомляють, про які саме компанії ідеться, а також про те, над якими саме засобами вони працюють. Зі слів Михайла Федорова, виробники розробляють ракети малої та середньої дальності, а також балістичні.

«Насправді вже ідентифіковано кількість: 19 компаній. Це вже не рівень стартапів, а це компанії, які можуть виробляти певний продукт, який буде літати, який можна випробовувати», – сказав Михайло Федоров.

Також він наголосив, що пріоритетом є виробництво крилатих та балістичних ракет, а також зенітних. «Нам потрібні дешеві маленькі ракети, нам потрібні ракети, які будуть збивати “Шахеди”, або дешеві ракети, які будуть збивати крилаті ракети. Тобто цей напрямок цього року залишається нашим фокусом», – зазначив Михайло Федоров.

У «Brave1» з’явиться окрема грантова програма для виробників вибухових речовин та порохів. Про це оголосив віцепрем’єр-міністр України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров під час свого виступу на відкритті «Defense Tech Innovation Forum 2025».

У 2025 році в український «Defense Tech» планують залучити 100 млн доларів інвестицій для розвитку інновацій у сфері оборони. Про це розповіла керівниця Brave1 Наталія Кушнерська під час «Defense Tech Innovations Forum 2025»: «Якщо говорити про інвестиції, то торік це було 40 млн доларів. Це, можливо, не така й велика сума, але порівняно з 2023, коли це було 8 мільйонів доларів, – це досить велике зростання. І цього року ми плануємо, що це буде 100 млн доларів. Ми бачимо, як збільшуються чеки таких компаній: починалися інвестиції від 20, 30, 35 тисяч доларів, зараз це вже декілька мільйонів доларів. Іноді це переходить уже межу 10 млн доларів, і це, знову ж таки, стабільність нашого українського defense tech».

Українські розробники з компанії «Pars» представили на виставці «Defense Tech Innovation Forum 2025» модель крилатої ракети «Трембіта» з дальністю польоту до 150 кілометрів. За рахунок конструктивного підходу розробникам вдалося здешевити базову версію ракети до 4—4,5 тисяч доларів. Однак із додаванням бойової частини та ускладненням авіоніки вартість може зрости до 10-15 тисяч доларів.

«Ми отримали фінансування від Фонду інновацій Brave1. Зараз ми працюємо над завершенням етапу випробувань ракети у версії хибної цілі, після чого одразу почнемо доводити її в ударному виконанні», — кажуть розробники.

Наразі «Трембіта» перебуває на завершальному етапі випробувань. Частина технічної документації на неї вже передана Міністерству оборони для кодифікації та очікується, що остаточні випробування підтвердять фактичні параметри виробу, які увійдуть в документи. За словами розробників, нова ракета в ударній версії оснащуватиметься бойовою частиною масою 20 кілограмів та зможе уражати цілі на глибині 150-160 кілометрів. За таких параметрів ракета може розвивати швидкість до 110 метрів за секунду, що дорівнює майже 400 км/год. Ракета у версії фальш-цілі у відсіку для бойової частини нестиме додатковий паливний бак, що збільшить дальність польоту до 200 кілометрів. Для запуску «Трембіти» розробники створили спеціальний напівпричіп, який здатен одночасно нести до семи ракет незалежно від їх модифікації. Розробники позиціонують свій виріб як фронтовий засіб для ураження цілей, розміщених на великих відстанях, таким чином доповнюючи класичне ракетне та артилерійське озброєння. Обидві версії ракети зможуть одночасно використовуватися для виснаження ворожих засобів протиповітряної оборони та ураження цілей.

Український акселератор оборонних технологій «Defence Builder» розпочав набір команд до другої акселераційної програми. Учасники отримають менторську підтримку, грантове фінансування, можливість верифікувати свої технології разом із військовими, а також презентуватимуть свої розробки інвесторам для залучення фінансування та масштабування. Ініціатива реалізується за участі «Sigma Software Labs», Київської школи економіки та «Buntar Aerospace». Програма орієнтована на стартапи, які розробляють оборонні рішення та мають: робочий прототип, протестований у бойових або польових умовах та зворотний зв’язок від військових. Пріоритет у другому наборі надаватиметься рішенням напрямах РЕБ, дронів, систем зав’язку, перехоплювачів й програмного забезпечення.

Збройні сили України переходять від тимчасових органів управління військами — оперативно-тактичних угруповань і тактичних груп до постійної корпусної системи. Про це на форумі «Україна. Рік 2025» заявив Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

«Ми постійно робимо висновки з досвіду ведення бойових дій. Одне із питань — це підвищення якості управління. І воно полягає також в удосконаленні самої структури органів управління. Угруповання які комплектуються офіцерами з різних органів управління, з навчальних закладів, структур, Міністерства оборони, Генерального штабу тому має свої певні недоліки. Тому ми переходимо на структуру корпусів і цей процес продовжується», — заявив Головнокомандувач ЗСУ.

За його словами, була розроблена концепція реорганізації Збройних Сил України в умовах війни. Було проведено аналіз і вивчення всіх можливих моделей, серед яких корпусна та дивізійна. В умовах України оптимальною та ефективною виявилася саме корпусна модель, тому було ухвалено рішення створити певну кількість корпусів. Як повідомив Головнокомандувач на цей момент вже створено п’ять корпусів, які продемонстрували свою ефективність, і процес їх формування триває. За короткий термін планується забезпечити управління ще кількома корпусами, для чого будуть призначені найбільш підготовлені офіцери. Управління корпусами формуються на основі операційних команд, штабів та окремих бригад шляхом їх масштабування.

Військово-морські сили разом із розробниками морських дронів працють над створенням сил та засобів, які дозволять захистити українські акваторії від загрози морських безпілотників. Про це заявив бригадний генерал СБУ Іван Лукашевич «Хантер» на «Defense Tech Innovation Forum 2025».

 «Росіяни, хоч і з запізненням на рік-два, але намагаються повторювати наші технології, нашу тактику, нашу методику. Наші партнери розуміють, що рано чи пізно росіяни почнуть це використовувати. Відсутність моряків на борту безекіпажних кораблів дозволяє використовувати такі речі для проведення гібридних атак. Тому разом із розробкою нових систем  для знищення великого флоту ми разом із Військово-морськими силами України розробляємо методику, а також сили і засоби для боротьби із подібними речами. Це наступний етап розвитку безпілотних систем на морі, а саме підготовка до оборони України від подібних речей», — заявив Лукашевич.

Українська компанія «PARS» на оборонній виставці представила причіпний 120-мм міномет «Чумак». Як зазначають розробники, міномет виконаний у причіпному варіанті через дедалі більшу активність російських безпілотників та контрбатарейного вогню, тому головна ідея при його розробці полягала у зменшенні часу на розгортання та згортання. Таким чином, заявлений час на розгортання/згортання — менше 1 хвилини, а автоматичний розрахунок параметрів стрільби та наведення — до 30 секунд. Незважаючи на таку високу швидкість прицілювання, підвищена влучність та ефективність використання боєкомплекту стали можливими завдяки високій точності наведення та автоматичному розрахунку з урахуванням метео- та інших поправок балістичним алгоритмом, який був розроблений конструкторським бюро «PARS». Також розробники зазначають, що важливою перевагою мінометної системи є використання стволів від різних виробників шляхом встановлення ствола в направляючі установки через муфти. Окрім вищезгаданих переваг, ММК «Чумак» є значно дешевшим за закордонні зразки, а причіпний варіант дозволяє спростити його експлуатацію без спеціалізованого транспорту.

Міністерство оборони кодифікувало і допустило до експлуатації у Силах оборони України логістичний наземний роботизований комплекс «Тесля». Роботизований комплекс призначений для перевезення різних вантажів на передовій.

Сили безпілотних систем розпочали навчання пілотів на нових американських дронах V-Bat. У Силах зазначили, що борт може нести на собі ударний дрон або ракету. На V-BAT Сили оборони вже проводили свою першу автономну розвідувальну місію на українському фронті.

В Україні V-BAT продемонстрував стійкість до засобів радіоелектронної боротьби, продемонструвавши автономність у найскладніших умовах та виконавши першу успішну місію з розвідки. V-BAT важить 56,5 кг з яких до 11 кг – корисне навантаження. Він здатен перебувати у повітрі до 10 годин. Розвідувальні можливості дрона забезпечуються потужною оптико-електронною станцією. Він оснащений чутливим MWIR-тепловізійним сенсором, а для виявлення та розпізнання цілей використовується штучний інтелект. Головна особливість Shield AI MQ-35A V-BAT у вертикальному злеті та посадці на майданчик площею 4х4 метра. У 2023 році Shield AI оголосила, що V-BAT отримав можливість керування роєм дронів.

Міністерство оборони кодифікувало та допустило до експлуатації у підрозділах Сил оборони України вітчизняні FPV-дрони U13 і U15. Дрони призначені для знищення захищених вогневих позицій, бронетехніки та живої сили супротивника. FPV-дрони U13 і U15 відрізняються розмірами рами та показниками корисного навантаження, яке вони можуть переносити.

Компанія «Українська бронетехніка» збільшила свої виробничі площі вдесятеро за 2024 рік. Про це в інтерв’ю Forbes заявив генеральний директор компанії Владислав Бельбас.

«У мінометах (змінилися виробничі потужності – ред.) — незначно, в бронеавтомобілях — у 3,5 рази, у боєприпасах — у 10 разів. Ми суттєво розширили виробничі майданчикивідкрили завод із спорядження боєприпасів. Загалом виробничі площі зросли у 10 разів», – розповів Бельбас. Генеральний директор «Української бронетехніки» також відзначив, що компанія є одним із лідерів серед спецімпортерів: «Ми справді серед лідерів, але тут питання не в тому, хто кого обійшов, а в ефективності виконання контрактів. Були випадки, коли державні компанії не змогли виконати свої зобов’язання через зриви поставок або неефективне планування. Ми ж працювали стабільно, швидко і ритмічно, тому замовлення концентрувалися у нас».

Компанії, що займаються R&D (дослідженнями та розробками), можуть стати резидентами Дія.City —зміни підтримав Кабінет Міністрів України. Це нові можливості для розвитку технологій і додаткові податкові переваги для бізнесу. Раніше резидентами Дія.City могли бути тільки компанії, що займаються R&D в ІТ та телекомі. Тепер спектр набагато ширший: біотехнології, мікроелектроніка, генна інженерія, оборонні технології тощо. Ці компанії розробляють та тестують продукти у всіх можливих сферах. Також уточнюються умови для вже наявних категорій — наприклад, включення вебаналітики для диджитал-маркетингу та створення акумуляторів для виробників БпЛА.

Кабінет міністрів України унормував використання та списання паливо-мастильних матеріалів та запчастин для автомобілів, отриманих військовими у формі гуманітарної допомоги. Про це повідомляє Міністерство оборони України. Кабінет Міністрів України вніс зміни до пункту 16 Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах. Відтепер військові частини можуть списувати майно, яке було використане для обслуговування автомобілів, отриманих військовослужбовцями як гуманітарна допомога. Нові правила запроваджують правові механізми списання використаних паливно-мастильних матеріалів та запчастин для ремонту чи відновлення транспортних засобів гуманітарної допомоги, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці.

Це стосується автомобілів, які перебувають на тимчасовому державному обліку в територіальних органах МВС та залучені до виконання оборонних завдань згідно з порядком, встановленим Міністерством оборони.

Ухвалене рішення забезпечує належний облік військового майна, використаного для обслуговування транспортних засобів, які військовослужбовці отримали як гуманітарну допомогу.

Прийняті зміни реалізовують норми Закону України від 08.11.2023 р. №3448-IX щодо ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги.

МОУ розробило проєкт Указу Президента України, яким передбачається затвердити нову редакцію Положення про проходження військової служби у ЗСУ та Державній спеціальній службі транспорту.  Зміст проєкту Положення поділено на періоди у часі (мирний час, особливий період та воєнний стан), а також за видами військової служби, визначені Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу». Ключові зміни, що запрацюють після повернення до мирного часу: 

  • Кар’єрне зростання за військовим званням – отримання чергового військового звання за рейтинговою або конкурсною системою з одночасним призначенням на вищу посаду.
  • Переміщення для підвищення кваліфікації та набуття досвіду.
  • Чіткі строки вислуги у званні – мінімальні та максимальні.
  • Граничні строки перебування на офіцерських посадах.
  • Система атестації для прозорої оцінки військовослужбовців.

Кабінет Міністрів схвалив проєкт Указу та вніс його на розгляд Президенту України. Міноборони продовжує здійснювати супроводження цього проєкту.

4.3. Залишається актуальним питання ресурсного забезпечення Сил оборони України від країн-партнерів.

Європейський Союз готує додатковий пакет військової допомоги для України на 20 мільярдів євро. Про це повідомляє видання «Bloomberg».

Новий пакет військової допомоги має бути сформований всупереч прагненню президента Дональда Трампа досягти швидкого мирного врегулювання з Росією.

Основними напрямами допомоги для України у майбутніх передачах мають стати артилерійські боєприпаси, системи протиповітряної оборони, ударні крилаті ракети, безпілотники та інше. Окрім того, планується посилення безпосередньо окремих бригад для їхнього ефективного використання на фронті.

Європейський Союз прагне досягти принципової згоди щодо цієї ініціативи на зустрічі міністрів закордонних справ поточного тижня. Ініціатива передбачає як фінансову допомогу, так і поставки матеріальних ресурсів від країн-членів та союзників. Остаточне рішення щодо вартості та затвердження пакета залишатиметься за лідерами Євросоюзу.

Незважаючи на бажання головних європейських країн, цей процес може затягнутися через позицію Угорщини, яка виступає проти нової військової допомоги Україні, а також у зв’язку з необхідністю Німеччини визначитися з подальшими кроками після виборів.

Зі свого боку, Євросоюз активно шукає шляхи для посилення підтримки України, надання їй гарантій безпеки у разі досягнення мирної угоди з Росією та збільшення власних оборонних витрат після того, як Трамп дав зрозуміти про наміри відновити переговори з Москвою.

Окрім фінансової та військової підтримки, головні європейські держави обговорюють можливість відправки до України миротворчих сил, розгортання яких обговорюється після укладання миру між Україною та Росією.

Німеччина оновила перелік військової допомоги для Сил оборони України, додавши до нього більше бронемашин, зенітних ракет, боєприпасів, бронетехніки та іншого озброєння.

Відповідний список оприлюднено на сайті німецького уряду. До нового пакета допомоги увійшли 56 бронемашин класу MRAP, додаткові боєприпаси для танків Leopard 1 та бойових машин піхоти Marder. Також Німеччина передасть зі складів Бундесверу та закупить 241 тисячу боєприпасів для самохідних зенітних установок Gepard та 282 тисячі боєприпасів для інших зенітних систем. Українська протиповітряна оборона отримає зенітні ракети для комплексів IRIS-T SLS та SLM. Українські артилеристи отримають 4 додаткові 155-мм самохідні артилерійські установки Zuzana 2 та 50 тисяч 155-мм боєприпасів. Окрім цього, Німеччина надасть 2 тисячі 122-мм боєприпасів. Суттєво розширено й перелік безпілотників: Україна отримає 300 ударних дронів HF-1, 51 розвідувальний дрон VECTOR, 245 дронів RQ-35 HEIDRUN, 29 додаткових дронів SONGBIRD та 14 дронів HORNET XR. Для потреб інженерних підрозділів буде передано ще 2 інженерні машини WISENT 1 та 16 мінних тралів. Українські військові також отримають 645 лазерних далекомірів та 8 прикордонних машин. До стрілецького озброєння у межах допомоги увійдуть автомати HK 416, MK 556, CR 308, снайперські гвинтівки HLR 338, кулемети MG5 та обмежена кількість автоматів АК-47.

Швеція закупила системи ППО на суму 112 млн дол. для передачі їх Україні. Йдеться про системи Robot 70 і Tridon Mk2, які будуть закуплені через Шведську адміністрацію оборонних матеріалів. Швеція також передасть у рамках міжнародної співпраці системи протиповітряної оборони, які вже є в Україні, та засоби протиповітряної оборони, які можуть носити окремі військовослужбовці.

Бельгія упродовж цього року не зможе передати свої винищувачі F-16 через перенесення поставок замовлених F-35. Про це повідомив начальник бельгійського Генерального штабу Фредерік Вансіна в інтерв’ю бельгійському виданню «Le Soir». Через затримки із поставками нових літаків на заміну F-16 Бельгія відклала передачу своїх старих винищувачів Україні щонайменше на рік.

5. Оцінки ситуації та прогнози щодо перспектив ведення та закінчення війни з боку стейк-холдерів та експертного середовища

Верховна представниця ЄС із зовнішньої і безпекової політики Кая Каллас презентує нову ініціативу про розширення військової підтримки України з боку ЄС. К. Каллас наголосила, що наразі жодної мирної угоди не існує, і запевнила, що Євросоюз повністю поділяє позицію президента України Володимира Зеленського і не приймає жодних мирних переговорів без участі Києва і Брюсселя. «Аби домогтися миру через силу, ми повинні діяти швидше, робити більше і проявляти єдність», – сказала чиновниця.

Прем’єр Польщі Дональд Туск запропонував план для Європи, що передбачає використання нового джерела фінансування допомоги Україні:

  • фінансувати європейську допомогу Україні із заморожених російських активів;
  • посилити повітряне патрулювання, проєкт «Балтійського вартового» (операція НАТО для захисту підводної інфраструктури Балтійського моря) і захист кордону ЄС з Росією;
  • швидко ухвалити нові фіскальні правила для фінансування безпеки та оборони ЄС.

За європейської підтримки Україна самотужки здатна захищатися від російської агресії до кінця року. Про це заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив в інтерв’ю CNN,  «Україна здатна боротися сама з нашою європейською підтримкою решту цього року і, гадаю, Путін мусить взяти це до уваги»,- сказав дипломат.

На запитання, чи після переговорів з держсекретарем США Марко Рубіо він вважає, що Україна отримає від Сполучених Штатів гарантії безпеки, Сікорський відповів, що найкращою гарантією для України «є її майже мільйонна армія, що чинить опір російській агресії». 

Президент Литви Науседа  запропонував Європі план дій для підтримки України:

  • реальні гарантії безпеки для України – «членство в НАТО має залишатися на столі переговорів»;
  • Росія має бути притягнута до відповідальності за воєнні злочини, а санкції мають залишатися до припинення агресії;
  • невідкладне фінансування озброєнь та 10 млрд євро для української оборонної промисловості.
  • арешт заморожених активів Росії та введення тарифів на російський/білоруський імпорт;
  • прискорений вступ до ЄС – цільова дата до 2030 року.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що запропонує активувати особливу правову норму у фіcкальних правилах Євросоюзу, що стосується зняття обмежень із країн ЄС у питанні оборонних інвестицій. Чинні фіскальні правила Євросоюзу спрямовані на запобігання витрачанню коштів у державах ЄС понад їхні можливості та обмеження дефіциту до 3 % ВВП, а боргу до 60 % ВВП. Запропонований перегляд правил дасть можливість перевищувати тривідсоткову межу дефіциту. Крім того, проти країн-членів не будуть застосовані дисциплінарні заходи, якщо це перевищення пов’язане з витратами на оборону. Єврокомісія має прецедент застосування таких заходів під час пандемії COVID-19. Тоді дію фіскальних правил призупинили, а уряди країн ЄС могли виділяти кошти на подолання кризи у своїх країнах.

До середини березня Єврокомісія має оприлюднити Білу книгу щодо майбутнього європейської оборони, яка стане першою воєнною стратегією ЄС. Ця нова доктрина спрямована на створення Європейського оборонного союзу, що координуватиме уряди країн ЄС в оборонній сфері, заснування єдиного ринку оборонної продукції та послуг, формування «повітряного щита» над Європою, а також запровадження власної системи кібербезпеки. Активізація європейських структур із метою вирішення безпекових питань засвідчує, що Брюссель серйозно ставиться до ролі Євросоюзу в гарантуванні безпеки в Європі.

6. Загрози поширення та застосування зброї масового ураження, ядерна безпека, радіаційна обстановка та ситуація навколо ЗАЕС

Ймовірність застосування ядерної та хімічної зброї по території України залишається загалом на попередньому рівні.

Стратегічні ядерні сили (СЯС) ЗС РФ визначеним складом знаходяться на бойовому чергуванні, зміни в характері їх дій не спостерігаються (згідно відкритих оцінок розвідувальних органів, аналізу супутникових знімків, інформації від профільних ОSINT-спільнот та власного моніторингу УІМ).

Частина носіїв ядерної зброї стратегічного призначення залучена до ударів по території України ракетами в звичайному (неядерному) спорядженні.

«Ядерна ескалація» потенційно можлива у разі загрози втрати РФ значної частини власної території та тимчасово окупованих територій України, які вона незаконно включила до свого складу.

Питання поширення ЗМУ та засобів доставки

Командування глобальних ударів Повітряних сил США (AFGSC) провело успішний випробувальний пуск міжконтинентальної балістичної ракети шахтного базування LGM-30G Minuteman III. Про це у своєму пресрелізі інформували Космічні сили США (USSF). Повідомляється, що пуск був виконаний із випробувальної бази Ванденберг у штаті Каліфорнія. Замість бойової частини на ракету було встановлено телеметричне обладнання.

Радіаційна ситуація на території України

Радіаційна ситуація на території України за показниками, які отримуються Національною гідрометеорологічною службою (НГМС) ДСНС України на радіометричній мережі спостережень, а також за доступними даними автоматизованих систем радіаційного моніторингу АЕС України – відокремлених підрозділів ДП “НАЕК “Енергоатом” та ДСП “Екоцентр”, залишалася стабільною. Радіаційний фон складає від 0.08 до 0.13 мкЗв/год (допустимий рівень радіаційного фону становить до 0.30 мкЗв/год згідно Норм радіаційної безпеки України).

У звітному періоді продовжувалася ліквідація наслідків  ураження БпЛА захисного перекриття над 4-м реактором на Чорнобильській АЕС. Радіаційний фон на об’єкті – без змін.

Залишається актуальною можливість ударів та руйнувань інших об’єктів атомної та хімічної промисловості, що є загрозою регіонального/місцевого масштабу.

Запорізька АЕС (м. Енергодар) працює з ризиками порушення норм радіаційної та пожежної безпеки. Радіаційний фон складає 0.10-0.11 мкЗв/год. Викиди радіоактивних речовин у навколишнє середовище не перевищують встановлених допустимих значень. Реактори №1-6 станції перебувають в режимі холодної зупинки. Стан енергоблоків – стабільний. Станція отримує живлення від основної зовнішньої повітряної лінії електропередачі ПЛ-750 кВ “Дніпровська” та резервної ПЛ-330 кВ “Феросплавна-1”. Рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС становить 14,13 м. Територія ЗАЕС використовується окупаційними військами для розміщення військ . Ймовірним  сценарієм радіаційної катастрофи на Запорізькій АЕС продовжує вважатися аварія з втратою живлення циркуляційних насосів, що призведе до припинення охолодження активної зони реактора. У звітному періоді продовжувала бути знеструмлена одна з ліній живлення тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції.

Ситуація на інших атомних електростанціях: Рівненська, Південноукраїнська та Хмельницька АЕС: ситуація залишається стабільною та контрольованою.

Хмельницька АЕС: ремонтно-відновлювальні роботи на енергоблоці № 3 Хмельницької АЕС наближаються до завершення. На майданчику ХАЕС підготовлена спеціалізована техніка, а для комфортних умов працівників розгорнуто будівельне містечко з усією необхідною інфраструктурою. Загалом проєкт розбудови потужностей Хмельницької АЕС передбачає створення 9 тисяч робочих місць, а сама станція стане найпотужнішою в Європі.

Чорнобильська АЕС: на території Чорнобильської АЕС тривають роботи з ліквідації наслідків влучання російського шахеда. Працівники ДСНС та спеціальні групи продовжують роботи з виявлення осередків тління. У разі виявлення тління рятувальники готові починати гасіння. По всьому периметру об’єкту укриття виконується постійний тепловізійний аеромоніторінг. По обшивці аркового склепіння об’єкту укриття прокладено 4 робочих лінії для гасіння. Рівень радіації на об’єкті нижче контрольних рівнів.

Аварій та обстрілів хімічно небезпечних об’єктів не зафіксовано.

Продовжується застосування ЗС РФ хімічних боєприпасів в районах ведення бойових дій.

Додаток

Деталізована інформація щодо дій засобів повітряного нападу противника по дням тижня

Основні удари засобів повітряного нападу противника :

17.02.2025: У ніч з 17 на 18 лютого 2025 року (із 19.00 17 лютого) противник атакував 176-ма ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із шести напрямків: Орел, Брянськ, Курськ, Міллєрово, Шаталово, Приморсько-Ахтарськ — РФ, ТОТ Криму. Заявлено про збиття 103-х ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у  Харківській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Черкаській, Київській, Кіровоградській, Вінницькій, Житомирській, Дніпропетровській, Херсонській та Миколаївській областях. 67 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені  (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Кіровоградщина, Харківщина, Київщина та Черкащина.

18.02.2025: У ніч з 18 на 19 лютого 2025 року (із 20.00 18 лютого) противник атакував 167-ма ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Брянськ, Курськ, Міллєрово, Шаталово, Приморсько-Ахтарськ — РФ, а також завдав удару двома балістичними ракетами Іскандер-М/KN-23 по Сумщині із Воронезької області. Заявлено про збиття 106-ти ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у  Харківській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Черкаській, Київській, Кіровоградській, Хмельницькій, Житомирській, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Одеській та Миколаївській областях. 56 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені  (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Одещина, Київщина, Сумщина, Черкащина та Запоріжжя.

19.02.2025: У ніч з 19 на 20 лютого 2025 року російські окупанти здійснили комбінований удар ракетами різних типів повітряного, наземного та морського базування по об’єктах критичної інфраструктури на Харківщині. Загалом застосовано до 14 ракет: крилаті — Х-101/Х-55СМ (пуски із Волгоградської обл.), «Калібр»/«Іскандер-К» (із акваторії Чорного моря/Криму); балістичні — «Іскандер-М»/KN-23 (пуски — Воронезька обл.). Інформація щодо результатів бойової роботи та наслідків ракетного удару не оприлюднюється. Крім того, ворог атакував 161-м ударним БпЛА типу «Shahed» та дронами-імітаторами інших типів із напрямків: Міллерово, Орел, Брянськ, Курськ, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 80-ти ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Черкаській, Чернігівській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Херсонській, Миколаївській та Одеській областях. 78 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені  (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Харківщина, Сумщина, Одещина та Київщина.

20.02.2025: У ніч з 20 на 21 лютого 2025 року (із 19.00 20 лютого) противник атакував 160-ма ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Брянськ, Курськ, Міллєрово, Шаталово — РФ, а також завдав удару двома балістичними ракетами «Іскандер-М»/KN-23 по Одещині із Криму. Заявлено про збиття 87-ми ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у  Харківській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Черкаській, Київській, Кіровоградській, Житомирській, Вінницькій, Миколаївській, Херсонській та Дніпропетровській областях. 70 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені  (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Одещина, Київщина, Полтавщина та Харківщина.

21.02.2025: У ніч з 21 на 22 лютого 2025 року (із 19.00 21 лютого) противник атакував 162-ма ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Брянськ, Курськ, Міллєрово, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 82-х ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у  Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Кіровоградській, Житомирській, Вінницькій, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській областях. 75 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені  (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Київщина, Харківщина, Кіровоградщина та Дніпропетровщина.

22.02.2025: У ніч з 22 на 23 лютого 2025 року (із 19.00 22 лютого) противник атакував 267-ма ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Брянськ, Курськ, Шаталово, Міллєрово, Приморсько-Ахтарськ – РФ, Чауда – Крим, а також трьома балістичними ракетами «Іскандер-М»/KN-23 із Криму. Заявлено про збиття 138-х ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у  Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Кіровоградській, Житомирській, Хмельницькій, Рівненській, Миколаївській, Одеській та Дніпропетровській областях. 119 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені  (без негативних наслідків), три із них полетіло у напрямку Білорусі, один — в Росію. Внаслідок ворожої атаки постраждали Дніпропетровщина, Одещина, Полтавщина, Київщина та Запоріжжя.

23.02.2025: У ніч з 23 на 24 лютого 2025 року (із 20.00 23 лютого) противник атакував 185-ма ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Брянськ, Курськ, – РФ, Чауда – Крим. Заявлено про збиття 113-ти ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у  Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Кіровоградській, Хмельницькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській та Дніпропетровській областях. 71 ворожий безпілотник-імітатор локаційно втрачений  (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Дніпропетровщина, Одещина, Київщина та Хмельниччина.