Денис Монастирський для “Цензор.net“
Усі гучно обговорюють спецоперацію різних правоохоронних структур 24 травня, яка, здається, не мала аналогів за розмахом. Точніше, масштабні операції проводились за часів, коли правоохоронна система була більш злагоджена і ієрархізована. Але то було, певне, в минулих життях міліції та прокуратури, про що пам’ятають може кілька десятків із чинних працівників нащадків цих органів.
Але про все почергово.
По-перше, потрібно віддати належне, це чудово спланована операція, яка поєднала часто конфронтуючі між собою правоохоронні відомства. І в цьому унікальність проведеної операції для сучасної України. Вже ніхто не вірив, що таке в принципі можливо, зважаючи на останні пертурбації у традиційних правоохоронних органах. Ця операція довела спроможність правоохоронної системи брати «важку вагу». Варта також уваги та обставина, що загалом вдалось втримати таємницю проведення обшуків. В наших реаліях – це значне досягнення. Тут добре спрацювали і поліція, і військова прокуратура, яка підтвердила звання важковаговика в системі прокуратури, і слідчі судді, які виносили ухвали про дозволи на обшуки. Але чи будуть сили донести цю «важку вагу» до вироків?
По-друге, судді Печерського суду бачили напевне все в своєму професійному житті. А тому не дуже жваво поставились до ініціативи військових прокурорів про обрання найсуворіших видів запобіжних заходів для екс-податківців. Гучних «заїздів» до цього суду вже було не мало. Проте, потім обґрунтованість клопотань прокурора про застосування виняткового запобіжного заходу – тримання від вартою – піддавалась сумнівам. Але в цьому випадку це навіть був не заїзд, а зальот до суду, адже підозрюваних доставляли до Києва на гвинтокрилах.
По-третє, кримінальні правопорушення, які інкримінуються екс-високопосадовцям, були очевидними і не є новиною або відкриттям. Мережа «податкових ям» або «майданчиків», через які відмивали кошти, була поширеною і майже офіційною (хоча і протизаконною) практикою. Звичайно, це не єдина протиправна схема, яка використовувалась свого часу і продовжує використовуватись зараз. Безперечно, добре, що до цієї схеми нарешті дійшли руки. Але збір належних доказів, по фактам, які відбувались 3-5 років тому, складна штука. Для суду потрібна первинна документація «податкових ям», яка буде, зокрема, підтверджувати факти зловживання владою або службовим становищем та створення злочинної організації. Чи є ця документація – питання? Реальним виходом для слідства може бути укладення угоди про визнання винуватості між підозрюваним і прокурором, в якій хтось із 23 затриманих на початку екс-податківців розкриє всю схему з учасниками.
По-четверте, гучність цієї справи невимушено порівнюється зі справою, так званих, діамантових прокурорів, яка розпочалась 2 роки тому. Гучні затримання, окрема народна назва справи, сторінка в Вікіпедії, діючі високопосадовці із числа «недоторканих» – все як на підбір. Результат: майже всі, хто займався цією справою пішли з правоохоронних органів, справа в суді, проте, останнє засідання відбулось в лютому, і оптимізму її продовжувати немає. Яка історія буде в цій справі – покаже час.
П’яте, при всій масштабності операції тут не було ще одного правоохоронного органу – НАБУ. А це, до речі, їхня підслідність. НАБУ на фоні успіхів ГПУ і Нацполіції (в тому числі, у розмірах повернутих державі коштів) починає або продовжує виглядати тихою гаванню.
Але справа, зрештою, за судом. Лише у разі винесення реальних вироків у цих гучних провадженнях можна казати про завершений успіх і перемогу. І тут важливо, щоб зальот на гвинтокрилах не перетворився на звичайний гучний зальот.Источник: http://censor.net.ua/b6100
Вам також буде цікаво:
РИБА ШУКАЄ ДЕ ГЛИБШЕ, ЛЮДИНА – ДЕ КРАЩЕ: ЕКОНОМІЧНИЙ АСПЕКТ ПОДІЙ У ПАРЄ
Громадянин робот
Хто замовив “святковий вихід” Тітушок у Дніпрі
Чергове позачергове засідання ради
Євген Черевиков: Ухвалений Закон України щодо №2300 вб’є ДП Укрспирт до моменту приватизації
7 головних питань і відповідей після підриву Каховської ГЕС