У середу, 8 лютого, міністр внутрішніх справ внесе на розгляд Кабміну кандидатуру на посаду голови Національної поліції України.
Незалежно від того, хто це буде, на нового керівника чекає немало випробувань.
1. Очевидно, що дуже скоро новому Голові Нацполіції потрібно буде вирішувати ряд проблем:
– Низькі заробітні плати та диспропорція у забезпеченні різних підрозділів Нацполіції;
– Значна обмеженість можливостей для запровадження нових технологій забезпечення поліцейської діяльності за рахунок Державного бюджету (таких як запровадження фіксації правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху працюючими в автоматичному режимі спеціальними технічними засобами, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису);
– Надмірне перевантаження слідчих підрозділів (сьогодні середнє навантаження на слідчого складає від 80 до 400 проваджень одночасно, що в середньому в 10 раз перевищує навантаження на слідчого до прийняття нового КПК у 2012 року);
– Руйнування системи наставництва в поліції, яка забезпечувала поступову зміну поколінь професіоналів;
– Поліцейська освітня «прірва»: з одного боку – короткотермінові курси підготовки (перепідготовки) поліцейських, що призвели до низької кваліфікації поліцейських і швидке розчарування нових співробітників в роботі; з іншого боку – відомчі навчальні заклади, які дещо відірвані від викликів Національної поліції;
– Негативний імідж професії поліцейського, слідчого, дільничного та оперативного працівника (крім патрульної поліції);
– Люстрація і переатестація працівників поліції;
– Збільшення рівня злочинності (щороку кількість злочинів зростає на 20-25%).
– Пристосуванці в системі НП (наприклад, поліція охорони);
– Відсутні унормовані алгоритми дій підрозділів НП (не плутати з інструкціями з різних питань);
– Неузгодженість дій між підрозділами НП (до прикладу, низька узгодженість дій підрозділів Патрульної поліції, які виведені з-під управління начальників обласних управлінь НП);
– Проблема забезпечення виконання завдань поліції наявними в чинному кримінально-процесуальному законодавстві інструментами.
2. Які можливості отримає новий керівник Нацполіції?
Призначення нового керівника поліції має покласти край внутрішній боротьбі між керівниками відомства (попередній керівник Хатія Деканоїдзе була в протистоянні з Міністром Арсеном Аваковим, що стримувало ефективні зміни в Національній поліції).
Варто чекати утворення єдиної лінії: Міністр – Голова НП – заступники Голови НП – поліцейські очільники середньої ланки. Це потенційно може сприяти консолідації поліції для вирішення поставлених перед нею завдань. Стане це основою для реформування чи віссю зла покаже час.
Від нового очільника НП не ватро чекати різких рухів і змін в системі НП (наприклад, скорочень підрозділів). Принаймні у 2017 році. Проте, залишається висока ймовірність подій типу «чорного лебедя» (теорія, що розглядає важкопрогнозовані та рідкісні події, котрі мають значні наслідки), які можуть в один момент переформатувати всю правоохоронну систему (наприклад, масові заворушення).
Найбільший потенціал для позитивних змін новому керівнику НП потрібно буде шукати у кадрах (яких зараз і так критично не вистачає):
– Наявність людей з попереднім досвідом роботи в органах МВС, які довели свою спроможність до ефективних змін;
– Керівники підрозділів поліції нової доби української державності (після 2014 року), які до цього не працювали в МВС;
– Нові керівники, які прийшли (або готові прийти) з рядових посад в системі МВС і пройшли зону АТО.
Наразі, можна констатувати значну завищеність очікувань суспільства та самих поліцейських від нового голови НП. А тому реалізувати запити всіх «зацікавлених» сторін, як і поєднати їх, буде малоймовірно.
Вам також буде цікаво:
Russia in details: events and trends in Russia over the last week (16.05.-20.05)
Модель економіки України
Експерт з нацбезпеки Глен Грант приєднався до Українського інституту майбутнього
«Справа про «11 друзів корупціонера»: Головний ризик – якщо буде ухвалено політичне рішення «не виносити сміття з хати»
Київська школа державного управління ім. С. Нижного шукає Керівника HR-підрозділу
Загрози та прогнози створення Державного бюро розслідувань