» Дайджести, Енергетичні, Новини » Перебіг подій в українському енергетичному секторі

Перебіг подій в українському енергетичному секторі

Місячний енергетичний дайджест – листопад

  • Росія відновила кампанію енергетичного терору: у листопаді відбулися дві масштабні атаки на енергетичні об’єкти.
  • “Укренерго” тимчасово призупинило виплати за зеленими облігаціями.
  • Кабінет міністрів затвердив кандидатури незалежних членів наглядової ради НЕК “Укренерго”.
  • Проведено ще два пілотних аукціони з розподілу квот підтримки ВДЕ.
  • “Укрнафта” купує 51% акцій мережі АЗС Shell.
  • Держгеонадра знову призупинила дію спецдозволів Smart Energy.

Міжнародна співпраця

Група G7+ відзначила прогрес України в реформуванні енергетичного сектора.

Члени Координаційної групи з питань енергетики G7+ високо оцінили успіхи України в реформуванні енергетичного сектору та пообіцяли продовжувати підтримку у відбудові енергетичної інфраструктури країни, зосереджуючись на переході до децентралізованої, стійкої енергетичної системи. Спільна заява Енергетичної координаційної групи G7+ та Уряду України, зроблена в рамках Партнерства з чистої енергії та сприяння сталому відновленню енергетичної системи України.

Україна та США розширять співпрацю в сфері малих модульних реакторів.

На кліматичній конференції COP29 у Баку США та Україна оголосили про запуск трьох нових проектів у сфері малих модульних реакторів (SMR) із загальним фінансуванням 30 мільйонів доларів. Партнерство буде реалізовано в рамках програмної інфраструктури для відповідального використання технології малих модульних реакторів FIRST (Fundational Infrastructure for the Responsible Use of Small Modular Reactor Technology – Basic).

Програма передбачає реалізацію трьох взаємопов’язаних проектів:

  • Будівництво пілотної установки з виробництва чистого водню та аміаку (проект «Чисте паливо»).
  • Переведення вугільних електростанцій на SMR (проект «Фенікс»).
  • Розробка дорожньої карти декарбонізації сталеливарної промисловості за допомогою SMR (проект «Чиста сталь»).

Ринок електроенергії

Загальна ситуація в енергосистемі

Станом на 16 листопада українська енергосистема 61 добу працювала без загальнодержавних обмежень електропостачання споживачів.

У неділю, 17 листопада, російські збройні формування здійснили масовий комбінований удар по енергосистемі України. Війська агресора запустили близько 120 крилатих, балістичних і аеробалістичних ракет, а також 90 безпілотників. Удари були спрямовані на тепло-, гідро- та транспортну інфраструктуру призвела до екстрених відключень у деяких регіонах. Найскладніша ситуація з енергопостачанням була в Одеській, Волинській та Рівненській областях.

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомило, що українські атомні електростанції (АЕС) із запобіжних заходів знизили виробництво електроенергії. У день атаки лише два з дев’яти реакторів виробляли електроенергію на повну потужність, а решта блоків працювали на знижених рівнях вироблення від 40% до 90% своєї потужності.

28 листопада Росія здійснила чергову широкомасштабну атаку на енергосистему України. Цього разу всі ракети та безпілотники були націлені на електропідстанції. Це був 11-иймасований обстріл у 2024 році. Під час обстрілу росіяни застосували понад 90 ракет різних типів, у тому числі «Калібри» з касетними боєприпасами.

Атака була спрямована на зупинку атомних електростанцій і відключення їх від енергомережі, щоб викликати системну аварію в енергосистемі (блекаут). АЕС перед атакою знизили робочу потужність (було введено аварійні відключення, щоб зменшити попит, щоб він міг бути покритим виробництвом електроенергії). Наслідки атак ускладнені тим, що зараз росіяни використовують ракети з касетними боєприпасами (принаймні, це була друга атака, коли застосовувалися ракети з касетними боєприпасами).

Експорт та імпорт

Експорт електроенергії (- мінус) та імпорт (+ плюс) протягом місяця

Імпорт електроенергії в листопаді знизився на 9,4%.

Імпорт електроенергії в листопаді 2024 року порівняно з попереднім місяцем скоротився на 9,4% і склав майже 165 тис. МВт∙год.

Імпорт електроенергії , за місяць, 2023-2024, МВт∙год. Дані агентства ExPro

Найбільше скоротився обсяг поставок з угорського та молдовського напрямків – на 44%. Водночас імпорт електроенергії з Польщі зріс вдвічі – до понад 40 тис. МВт-год. Словаччина у листопаді була найбільша частка імпорту – 33%, за нею йшла Польща – 25%.

Найбільший добовий імпорт склав 12 000 МВт∙год 1 листопада, а найменший – 1000 МВт∙год 10 листопада. Середньогодинний імпорт електроенергії під час вечірнього піку в листопаді становив 470 МВт, що становить 27,6% від загальної технічної потужності 1700 МВт.

Кабінет міністрів знизив поріг імпорту електроенергії підприємствами для роботи без відключень.

Кабінет міністрів України знизив рівень імпорту електроенергії підприємствами з 80% до 60%, для яких відключення електроенергії застосовуватися не буде. Якщо будь-яка компанія імпортує або виробляє 60% споживаної електроенергії, вона не підлягатиме плановому відключенню.

Заборгованість і неплатежі

“Укренерго” тимчасово призупинило виплати за зеленими облігаціями.

Укренерго тимчасово призупинило виплати за борговими зобов’язаннями за випущеними у 2021 році зеленими облігаціями під державну гарантію. 9 листопада Укренерго мало розрахуватися за цими «зеленими» облігаціями, які були випущені на суму близько 830 мільйонів доларів для покриття заборгованості за зеленим тарифом перед виробниками ВДЕ.

Відповідно до Закону України «Про особливості здійснення правочинів з державним, гарантованим державою боргом та місцевим боргом і державними деривативами», постанов Кабінету Міністрів України (прийнятих наприкінці серпня) та відповідного уповноваженого органу управління —Міненерго України, — прийнятих на виконання цього Закону, Укренерго була змушена провести переговори про реструктуризацію.

Урядова постанова дозволяє здійснювати виплату інвесторам, які погодилися на українські умови реструктуризації боргу. Таким чином, законодавство тимчасово призупиняє виплати за облігаціями до завершення процесу реструктуризації. Укренерго та Кабінет міністрів України вживають необхідних заходів для досягнення згоди з власниками облігацій у найближчі місяці.

Борг Укренерго перед “Гарантованим покупцем” за послугу підтримки виробників ВДЕ перевищив 30 млрд грн.

Станом на 1 жовтня заборгованість Укренерго перед Гарантованим покупцем за підтримку ВДЕ (для сплати «зеленого» тарифу) перевищила 30 млрд грн. Розрахунки з виробниками ВДЕ за зеленим тарифом у 2024 році склали 60,8 % (61,6 % на 1 вересня). Загалом рівень остаточної виплати за попередні роки склав 91,5 % за 2023 рік, 61,3 % за 2022 рік, та 99,7 % за 2021 рік.

Відновлювана енергетика

Проведено ще два пілотних аукціони з розподілу квоти підтримки ВДЕ.

На другому пілотному зеленому аукціоні, який відбувся 14 листопада, розподіляли квоти на малі гідроелектростанції. Участь взяли дві компанії, які пропонували 900 і 999 кВт відповідно. Максимальний розмір аукціонної пропозиції становить 12 євроцентів за 1 кВт/год. Учасники пропонували 11,10 і 11,90 євроцентів за 1 кВт/год відповідно.

Третій пілотний зелений аукціон на розподіл квоти 88 МВт вітроенергетичних потужностей не відбувся через те, що подав заявку лише один учасник, а мінімально необхідна кількість – два. Лише одна компанія подала заявку на 20 МВт за ціною 8,99 євроцентів за кВт/год.

  • 31 жовтня відбувся перший пілотний зелений аукціон з розподілу квоти підтримки будівництва нових потужностей з альтернативних джерел енергії. На аукціоні була запропонована квота на 11 МВт сонячних електростанцій. Однак жоден учасник не зголосився, тому аукціон не відбувся.
  • Прорахунки в правилах проведення аукціонів, визначених законодавством, зумовили слабкий інтерес інвесторів.

Ринок газу

Баланс газу

У листопаді 2024 року споживання газу зросло на 6% порівняно з тим минулим роком, що було зумовлено зростанням попиту на виробництво електроенергії та зміною погодних умов.

Добове споживання газу в Україні перевищило 100 млн м³/добу. З урахуванням короткострокового реекспорту з підземних сховищ газу (ПСГ), який може сягати до 10 млн м³/добу, це вимагає відбору з ПСГ до 60 млн м³/добу.

У листопаді НАК «Нафтогаз України» не імпортував природний газ, але закуповував його у приватних газовидобувних компаній.

Транзит газу

Словацька SPP підписала пілотну угоду щодо азербайджанського газу.

SPP, основний покупець газу в Словаччині, оголосив про підписання короткострокового пілотного контракту на закупівлю природного газу з Азербайджану з планами вивчити довгострокову угоду, розробляючи стратегію щодо очікуваної зупинки російсько-українського газового транзиту.

Глава “Нафтогазу” Олексій Чернишов повідомив, що пробна партія азербайджанського газу до Словаччини не буде прокачуватися через українську ГТС. Деякі ЗМІ повідомляли, що невеликі обсяги азербайджанського газу будуть транспортуватися по Трансбалканському трубопроводу в Болгарії.

Обсяг транзиту газу через Україну залишився стабільним після припинення прямих поставок Газпромом австрійській OMV.

У суботу, 16 листопада, Росія припинила постачання газу до Австрії, але зберегла постійні поставки газу до Європи через Україну, оскільки інші покупці подали заявки на купівлю додаткових обсягів газу. Ймовірно, газ продається словацьким чи угорським компаніям, а потім перепродається OMV.

Тарифи на транспортування газу в Україні можуть суттєво зрости з 2025 року.

НКРЕКП планує розглянути проект постанови про встановлення нових тарифів на транспортування природного газу оператором газотранспортної мережі на 2025-2029 роки. Тариф на вхід/вихід до української ГТС буде підвищено. Тарифи також враховують сценарій припинення транзиту російського газу з 2025 року.

Тарифи не включають точки підключення на російському кордоні, оскільки інформація про заброньовані обсяги для них відсутня. У разі досягнення домовленості про транзит російського чи азербайджанського газу тарифи можуть бути переглянуті, а також можуть бути встановлені додаткові тарифи на вхід в українську газотранспортну систему на кордоні з Росією.

Згідно з оприлюдненим проектом постанови, планується подвоїти тариф на вхід/вихід до ГТС України для міжнародних точок:

  • з €4,1/тис. куб м до €10,3/тис. куб м для більшості точок входу в українську ГТС;
  • з €7,6-8,6/тис. куб м до €14,6-15,8/тис. куб м для більшості точок виходу з української ГТС.

Тарифи на вхід/вихід з ГТС для внутрішніх точок пропонується підвищити більш ніж у 4 рази:

  • з 101,93 грн/тис. куб м до 464,87 грн/тис. куб м для внутрішніх точок входу в ГТС;
  • з 124,16 грн/тис. куб м до 505,5 грн/тис. куб м для внутрішніх точок виходу з ГТС.

Водночас, враховуючи відносно невелику частку плати за транспортування газу в кінцевій ціні газу, це підвищення не буде дуже чутливим.

Розвідка, буріння та видобуток

Компанії групи Нафтогаз збільшили видобуток газу на 6%.

Дочірні компанії «Нафтогазу» — АТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укрнафта» — за десять місяців 2024 року збільшили видобуток природного газу на 6% до 12,3 млрд кубометрів.

Нафтовий сектор

“Укрнафта” купує 51% акцій мережі АЗС Shell.

ПАТ “Укрнафта” домовилася з Shell про купівлю 51% акцій ТОВ “Альянс Холдинг”, власника мережі АЗС Shell. “Укрнафта” стане мажоритарним власником мережі АЗС, що складається з 118 діючих станцій і додаткових об’єктів.

Ще одним співвласником ТОВ «Альянс Холдинг» є держава в особі Фонду держмайна, якому належить 49% компанії.

  • На кінець жовтня 2024 року ФДМУ офіційно володів 49% статутного капіталу ТОВ «Альянс Холдинг». ТОВ «Альянс Холдинг» управляє мережею АЗС Shell в Україні. Ця частка раніше належала громадянину Росії Едуарду Худайнатову . Після початку повномасштабного вторгнення Україна ввела санкції проти Худайнатова .
  • Згідно з цим рішенням попередніх власників ТОВ «Альянс Холдинг» – Cicerone Holding BV і Bogstone Holding BV – засновників компанії виключили зі списку та затвердили нову структуру власності: 51% належать Shell Overseas Investments BV та решта 49% Фондом державного майна України.
  • Фонд держмайна (ФДМ) готується приватизувати 49% націоналізованої в Україні мережі АЗС Shell.

Переможець конкурсу «Укрнафта» і Shell мають звернутися до Антимонопольного комітету за отриманням дозволу на концентрацію. Цей дозвіл є обов’язковою умовою для укладення угоди. Після цього компанія зможе повністю завершити угоду та придбати всі права та обов’язки акціонера.

Ситуація з націоналізованими активами та санкції

Держгеонадра знову призупинила дію спецдозволів Smart Energy.

Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) вдруге призупинила дію спецдозволів на користування надрами для компаній групи Smart Energy. Призупинення дії спецдозволів пов’язане з санкціями РНБО проти деяких іноземців, які є кінцевими бенефіціари компаній Smart Energy Group. Санкції РНБО затверджені указом президента від 8 жовтня 2024 року.

Держгеонадра призупинила дію спецдозволів на родовища в Полтавській та Харківській областях. Надрокористувачі зобов’язані протягом 20 календарних днів припинити роботи, передбачені спеціальними дозволами на користування надрами на ділянках, наданих їм у користування.

Інші новини та події

Російські атаки на енергетичну інфраструктуру

Крім енергосистеми, під час масштабної атаки 28 листопада російські ракети влучили в підземні газові сховища на заході країни. Ці підземні сховища газу, розташовані в західних областях України, неодноразово були цілями російських ракет. Понад 200 ракет і майже стільки ж ударних безпілотників атакували українські енергетичні об’єкти протягом 28-29 листопада. Окрім цього, у листопаді російська армія активно обстрілювала інфраструктуру розподільчих електричних мереж у прифронтових областях.

Інші

Кабінет міністрів затвердив кандидатури незалежних членів наглядової ради НЕК “Укренерго”.

Кабінет Міністрів України затвердив кандидатури переможців відбору на посади незалежних членів наглядової ради оператора системи передачі НЕК «Укренерго».

Затвердженими кандидатами є наступні.

  • Патрік Грейхен , голова німецького аналітичного центру Agora Energiewende , обіймав посаду державного секретаря у Федеральному міністерстві економіки та захисту клімату Німеччини з 2021 по 2023 рік.
  • Луїджі Де Франціскі раніше входив до наглядової ради “Укренерго” і був колишнім топ-менеджером італійської енергетичної компанії Terna.
  • Єппе Кофод, данський політик, був заступником голови делегації зі зв’язків зі Сполученими Штатами та був членом Комітету з питань промисловості, досліджень та енергетики. Він також є колишнім членом Європейського парламенту та працював міністром закордонних справ Данії.
  • Ян Монтелл є колишнім головою ради директорів Nord Pool AS і Fingrid Datahub Oy, а також нинішнім головою ради директорів Skarta Energy.

Фонд державного майна не зміг продати свою частку в нафтопереробному заводі ПАТ Нафтохімік Прикарпаття.

Фонд державного майна України (ФДМУ) виставив на приватизацію державний пакет акцій ПАТ Нафтохімік Прикарпаття (колишній Надвірнянський нафтопереробний завод). ФДМУ виставив на продаж 26% акцій за 440,45 млн грн. Аукціон відбувся 20 листопада в системі Prozorro.Продажі , але не відбувся через відсутність учасників. ФДМУ проводить повторний аукціон з продажу 26% за заниженою ціною вдвічі – до 220 млн грн.

  • ПАТ Нафтохімік Прикарпаття є розташований в місті Надвірна, Івано-Франківської області. Підприємство зіткнулося з тривалою збитковістю. У першому півріччі 2024 року отримало чистих збитків у розмірі 74,6 млн грн після збитків у 189,6 млн грн у 2023 році. З 2012 року її підприємства не використовуються для переробки нафти і наразі використовуються виключно для зберігання нафти і нафтопродуктів.

Новим головою Держгеології та надр призначено Олега Гоцинця .

29 листопада Кабінет міністрів України призначив Олега Гоцинця головою Державної служби геології та надр (Держгеонадра ). Олег Гоцинець очолював управління надрокористування АТ «Укргазвидобування», найбільшого надрокористувача в Україні. Також Гоцинець працював керівником проектів у НАК «Нафтогаз України» та є експертом Державної комісії з надр.