Директор економічних програм “Українського інституту майбутнього” Анатолій Амелін виступив у Верховній Раді України під час засідання у середу, 7 червня.
Публікуємо повний текст виступу нижче без змін.
“У мене для вас сумна інформація. Ми обговорюємо сьогодні важливе питання, та вирішення її сьогодні, але ми зовсім не говоримо про майбутнє.
Запропонована реформа спрямована виключно на «латання дірок», являє собою оптимізацію пенсійних видатків (не збільшуючи пенсійний вік, збільшується вимога до трудового стажу для отримання пенсії).
Реформа не дозволяє досягти поставлених цілей:
▪ Виришуючи важливе питання справедливого нарахування пенсій, ми Кардинально не знижуємо частку пенсійних виплат в ВВП України. Йдеться тільки про уповільнення зростання цієї частки.
▪Радикально не знижує навантаження на Державний бюджет.
▪Не створюються умови для забезпечення українців пенсіями у майбутньому, тому про справедливість говорити ми не можемо.
▪ не створюються можливості зростання економіки, що надає можливість гідного життя всіх українців.
Вже сьогодні чисельність пенсіонерів на 30% перевищує число працівників-платників ЄСВ. (12 млн. Чол проти 9 млн.) Збори ЄСВ покривають лише 50% від необхідної для виплати пенсій суми. Решту грошей «забираються» з економіки – в т.ч. від інвестицій, доріг, інших об’єктів інфраструктури.
З урахуванням тенденції старіння населення через 3-5 років чисельність працівників зменшиться ще на 1,5-2 млн. Чол, в той час як число пенсіонерів зросте до 15-16 млн. Чол. Тобто при базовому сценарії пенсіонерів в Україні буде в 2 рази більше ніж працівників.
Через 15-20 років бюджетні дотації до Пенсійного фонду становитимуть 50% всіх Державних витрат. При такій ситуації нас очікують постійні секвестри держбюджету, а питання підвищення пенсійного віку завжди буде актуальним.
Для порівняння при проведенні реальної реформи цей показник впаде до 2% до 2050 р
Тільки запровадження обов’язкової накопичувальної системи дозволить уникнути «пенсійного колапсу» і одночасно дати імпульс для зростання всієї економіки. В країні з’явиться додатковий внутрішній Інвестресурс – близько 2,5-3,0 млрд. Дол. В перспективі 5 років. Це дасть додаткове зростання номінального ВВП на 3-5%.
Обов’язкова накопичувальна система – це світова практика, яка успішно реалізована в таких країнах, як Австралія, Канада, Голландія. Співвідношення активів недержавних пенсійних фондів до ВВП в цих країнах перевищує 100%. Та громодяни там завдяки тій системі мають гідний рівень життя.
Тому, латання дірок та вирівнювання пенсій це важливий короткостроковий крок для бюджету та Кабміну, але не вирішальний для соціального забезпечення громадян сьогодні та у майбутньому.
Справжня реформа повинна давати можливість кожному українцю мати гарантію гідного життя при виході на пенсію та впливати на рівень свого пенсійного забеспечення.
Це дасть тільки накопичувальна система, де кожний українець може впливати на розмір власної пенсії, лише це може гарантувати українцям гідний рівень життя, та незалежність від депутатів та міністрів.
Сподіваємось, що до кінця цього року ми побачимо пропозіції справжньої реформи від Кабінету Міністрів, яки підтримає Парламент”.
Читайте також:
Анатолій Амелін: Потенціал земельної реформи – $50 мільярдів інвестицій в економіку
Вам також буде цікаво:
Проблемні питання спадкування зруйнованої нерухомості та житлових сертифікатів
Як українці ставляться до домашнього арешту Медведчука
Реанімаційна логіка російського тероризму:«перетворити неміч в ілюзію всемогутності»
В UIF презентували доповідь щодо енергетичних та політичних викликів для України протягом зими 2023-2024
КАЛЕНДАР КЛЮЧЕВИХ ЕКОНОМІЧНИХ ПОДІЙ
Універсального методу боротьби з контрабандою не існує!