» Дайджести, Енергетичні » Перебіг подій в українському енергетичному секторі

Перебіг подій в українському енергетичному секторі

Місячний енергетичний дайджест – вересень

  • Енергосистема відновлювалася після наймасштабніших атак російської авіації. Після 10 вересня системні оператори майже не застосовували відключень. Проте регіональні російські атаки викликали перебої з електропостачанням.
  • Оголошено перший аукціон з розподілу квот підтримки зеленої енергетики.
  • Нафтогаз продовжує нарощувати видобуток газу і планує, що Україна пройде зиму на виключно на газі власного видобутку.
  • Експорт біометану зараз розблокований – усі необхідні нормативно-правові акти прийняті.
  • Єврокомісія розробила план підтримки української енергетики в зимовий період.
  • Голову правління системного “Укренерго” звільнено.

Ринок електроенергії

Загальна ситуація в енергосистемі

Протягом першого тижня вересня енергосистема відновлювалася після російської атаки 26 серпня і що споживачів застосовувались графіками планових та аварійних відключеннями. Крім того, вище норми у вересні температура визначила вищий попит на електроенергію. Починаючи з 10 вересня відсічення по всій країні майже не застосовувалися. На кінець місяця в ремонті залишалися два атомні енергоблоки.

Росія продовжила атакувати об’єкти енергосистеми в різних регіонах, незважаючи на відсутність широкомасштабних атак. Очікується, що вони почнуться наприкінці жовтня, коли остаточно розпочнеться опалювальний сезон.

Експорт та імпорт

Україна не експортувала електроенергію у вересні, а енергосистема відновлювалася після масованої російської атаки наприкінці серпня. Проте обсяг імпорту зменшився.

Експорт електроенергії (- мінус) та імпорт (+ плюс) протягом місяця

У вересні Україна скоротила імпорт електроенергії на 7,5%.

У вересні 2024 року Україна скоротила імпорт електроенергії на 7,5% порівняно з серпнем 2024 року – до 438 тис. МВт∙год.

Зменшилися поставки в усіх напрямках, крім Польщі. З Польщі у вересні було поставлено 86,1 тис. МВт∙год, що на 78% більше, ніж у серпні. Найбільшим постачальником залишається Угорщина (35%), за нею йде Словаччина (24,5%). 16,5 тис. МВт∙год було імпортовано з Молдови, частина цих обсягів була реімпортована з Румунії.

Імпорт електроенергії, помісячно, 2023-2024, МВт·год (дані зібрані агентством ExPro)

У вересні імпорт електроенергії зріс у понад 18 разів порівняно з вереснем 2023 року.

В Україні дозволені плавучі електростанції

13 вересня Кабінет міністрів постановою №1069 затвердив заходи щодо організації встановлення на суднах технічного флоту газопоршневих та/або газотурбінних установок. Вони мають гриф для службового користування. Туреччина володіє таким флотом і пропонує використовувати ці судна в Україні. Вони можуть бути використані для електропостачання міст Одеси, Миколаєва та Ізмаїла.

Борги й неплатежі

Заборгованість перед системним оператором Укренерго на балансуючому ринку перевищила 34,3 млрд грн. За 9 місяців 2024 року борги зросли на 11,4%. Водночас за 9 місяців цього року борг Укренерго перед учасниками ринку скоротився на 12% – до 16,2 млрд грн.

Борг Укренерго на балансуючому ринку становить понад 16 млрд грн, а заборгованість компаній-учасників цього ринку перед Укренерго перевищує 34 млрд грн.

Частину боргів компанія має намір погасити коштами, отриманими від торгового доступу до міждержавних транскордонних потужностей для імпортно-експортних операцій згідно з нещодавно прийнятим законом.

Станом на 1 вересня заборгованість Укренерго перед Гарантованим покупцем з підтримки ВДЕ зросла порівняно з 1 серпня на 9,5% і склала 28,44 млрд. У 2024 році рівень оплати за «зеленим» тарифом становить 63,4%, у 2023 році – 90,5%, у 2022 році – 61,2%, у 2021 році – 99,7%.

Ціни

Середня ціна електроенергії на ринку на добу наперед у вересні знизилася на 1,3%.

Середньозважена ціна електроенергії на ринку на добу наперед у вересні 2024 року порівняно з серпнем 2024 року знизилася на 1,3% – до 5664 грн/МВт∙год. У вересні погодинні ціни досягли рівня прайс-кепів у 29% розрахункових періодів (206 із 720 годин). Ціна найчастіше трималася на граничному рівні протягом 19-22 години.

Відновлювана енергетика

Оголошено перший аукціон з розподілу квот підтримки зеленої енергетики.

ДП «Гарантований покупець» оголосив перший аукціон з розподілу додаткової річної квоти підтримки об’єктів електроенергетики або етапів будівництва (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики, які виробляють електроенергію з енергії сонячного випромінювання. Прийматимуться пропозиції від енергетичних об’єктів, розташованих на лівому березі Дніпра. Сума закупівлі – 11 тис. кіловат сонячної енергії. Стартова ціна лоту – 9 євроцентів. Аукціон відбудеться 31 жовтня 2024 року на майданчику Української енергетичної біржі.

Ринок газу

Баланс газу

У вересні споживання газу було на 10% більше, ніж рік тому. Це було викликано в основному більшим використанням газу для виробництва електроенергії.

Згідно з незалежною оцінкою агентства ExPro, запаси природного газу в українських ПСГ на кінець вересня досягли 12,39. Завдяки цьому українські компанії досягнуть мети отримати газ до зими, використовуючи лише газ вітчизняного видобутку. Середні обсяги закачування у підземні сховища склали 24 млн кубометрів на добу, порівняно із 27 у серпні.

“Нафтогаз” вважає, що Україна пройде зиму виключно на газі власного видобутку.

Нафтогаз має намір використовувати лише газ власного видобутку взимку 2024-2025 років. Газ, що був закуплений у Європі за рахунок кредиту ЄБРР у розмірі 200 мільйонів ЄС, був придбаний лише в якості стразового запасу.

Транзит газу

In September, gas transit volumes to Moldova and the E remained the same on average as in August.

Україна і Молдова планують збільшити гарантовану потужність інтерконнекторів до 7 млн кубометрів на добу.

Оператор ГТС України (ОГТСУ) і оператор ГТС Молдови VestMoldTransGaz (VMTG) працюють над збільшенням гарантованих потужностей транспортування газу по Трансбалканському маршруту в бік України. Короткострокова мета – до квітня 2025 року досягти 7 млн кубометрів гарантованої потужності на одному з міждержавних вузлів. Для цього обидва оператори ГТС повинні реконструювати декілька об’єктів.

ОГТСУ і VestMoldTransGaz вже реалізували перший етап — забезпечено 1 млн кубометрів гарантованої потужності на добу в напрямку України. Цей етап не потребував значних інвестицій від ОГТСУ чи VestMoldTransGaz, і з 1 вересня 2024 року ці потужності вже задіяні для транспортування газу в Україну.

Відновлювані гази

Експорт біометану тепер можливий.

Міністерство фінансів оприлюднило наказ, яким визначено порядок митного оформлення біометану, що транспортується трубопровідним транспортом. Це дозволяє почати експорт біометану. Крім того, біометан вперше був поданий у газотранспортну систему України.

Нафтовий сектор

Транзит нафти

Транзит російської нафти у вересні зріс на 37% до 1,06 млн тонн.

Транзит російської нафти українською частиною нафтопроводу “Дружба” у вересні 2024 року зріс на 37% до 1,06 млн тонн. Без урахування рекордного липня обсяг транзиту нафти у вересні є найвищим із січня 2024 року.

Найбільше нафти було транспортовано до Словаччини у вересні – майже 0,5 млн тонн, приблизно стільки ж, скільки й у серпні. Постачання нафти в Угорщину зросло в 2,1 раза до 0,37 млн тонн. Крім того, до Чехії було транспортовано понад 0,19 млн тонн нафти, що майже вдвічі більше, ніж у серпні.

Загалом за 9 місяців 2024 року, за оцінками ExPro, Україна транспортувала близько 8,05 млн тонн російської нафти: до Угорщини — 3,39 млн тонн (42% від загального транзиту), Словаччини — 2,912 млн тонн (36%), Чехії — 1,75 млн тонн (22%).

MOL домовилася про постачання нафти з Росії після того, як Україна ввела санкції проти Лукойлу.

Угорська енергетична компанія MOL оголосила, що досягла домовленості щодо забезпечення продовження поставок російської сирої нафти по трубопроводу, що проходить через Україну. Деталі MOL не уточнює. Але, швидше за все, йдеться про закупівлю нафти на кордоні Білорусі та України, де трубопровід входить в Україну.

Імпорт нафтопродуктів

Україна погодила створення резервів дизпалива в ЄС.

Україна домовилася про створення додаткових резервів дизпалива в ЄС для проходження поточного опалювального сезону. Ці запаси будуть зберігатися в ЄС, а не в Україні, щоб вони не стали об’єктом російських атак.

Інші новини та події

Підготовка до зими

Вже оформлено 187 договорів на приєднання РГ до електромереж на 1,2 ГВт

За даними НКРЕКП, станом на 15 вересня 2024 року вже оформлено 187 договорів на приєднання обʼєктів розподіленої генерації до електричних мереж за спрощеною процедурою на загальну потужність 1 204 МВт. Видано 414 договорів та технічних умов на приєднання розподіленої генерації до газових мереж на загальну електричну потужність 1410 МВт.

Подальше спрощення закупівлі та монтажу обʼєктів малої генерації

13 вересня Кабінет міністрів постановою №1069 вніс зміни до деяких інших своїх постанов. Відповідно до цих змін придбання газопоршневих, газотурбінних когенераційних установок, газотурбінних установок і блочно-модульних котелень (їх складових частин), їх оренда, а також придбання послуг, пов’язаних із цим, можуть здійснюватися шляхом укладення договору договору без використання відкритих торгів. Уряд також звільнив монтажників таких міні-ТЕЦ від необхідності отримання містобудівних умов, виділення земельних ділянок та деяких інших бюрократичних процедур.

Міжнародна допомога

Єврокомісія розробила план підтримки української енергетики в зимовий період.

Європейський Союз надає додаткові 160 мільйонів євро, щоб допомогти Україні підготуватися до чергової зими та ймовірних російських атак. ЄС надасть додаткові 160 мільйонів євро на цю зиму, які включатимуть 60 мільйонів євро гуманітарної допомоги, наприклад, для встановлення пунктів обігріву та обігрівачів, і близько 100 мільйонів євро для ремонту пошкодженого обладнання та встановлення відновлюваних електростанцій. Ця сума – 100 мільйонів – буде виплачена за рахунок доходів від заморожених у Європі російських активів.

Ці ремонти, як очікується, повинні додати 2,5 ГВт генеруючих потужностей в енергосистемі України взимку. І частково дефіцит покриватиметься імпортом. Існуюча дозволена імпортна потужність у 1,7 ГВт цього року може бути збільшена на 500 МВт.

Інші

Звільнено Голову правління “Укренерго” Володимира Кудрицького.

2 вересня наглядова рада оператора системи передачі електроенергії проголосувала за звільнення голови правління Володимира Кудрицького. Засідання наглядової ради Кудрицький скликав за своєю ініціативою після того, як на засіданні ставки Верховного Головнокомандувача на чолі з президентом було прийнято рішення про його звільнення. Двоє незалежних членів наглядової ради “Укренерго” не погодилися зі звільненням, назвавши його політично мотивованим, і подали у відставку. Перед звільненням міжнародні донори висловлювали занепокоєння та закликали відкласти рішення, поки наглядова рада не набере ще одного члена, якого їй бракує.

Виконуючим обов’язки голови Укренерго призначено члена правління Олексія Брехта, який відповідає за експлуатацію, відновлення та розвиток високовольтної інфраструктури компанії.

Оголошено відбір кандидатів до наглядової ради Укренерго.

Міненерго оголосило конкурсний відбір кандидатів на три посади незалежних членів наглядової ради Укренерго з огляду на закінчення терміну повноважень. Паралельно Міненерго визначатиме та відбиратиме кандидатів на посаду представника держави до Наглядової ради.

Раніше посли країн Великої семи (G7) наголосили на важливості переобрання незалежних членів наглядової ради компанії.

Група Нафтогаз за перше півріччя 2024 року отримала 24,4 млрд грн чистого прибутку.

Чистий консолідований прибуток Групи Нафтогаз за перше півріччя 2024 року становить 24,4 млрд грн. Порівняно з аналогічним періодом минулого року цей прибуток зріс у 3,7 рази — з 6,6 млрд грн у першому півріччі 2023 року до 24,4 млрд грн у першому півріччі 2024 року. Незалежна міжнародна аудиторська компанія PricewaterhouseCoopers  перевірила фінансову звітність Групи Нафтогаз за шість місяців 2024 року.

Ключовими компаніями, які показали прибуток у першому півріччі 2024 року, є НАК «Нафтогаз України», АТ «Укргазвидобування», АТ «Укртрансгаз», ПАТ «Укрнафта», ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», АТ «Укртранснафта». Крім того, протягом січня-червня 2024 року підприємства Групи сплатили до державного бюджету податків на загальну суму 44 млрд грн. Це 7,5% від усіх платежів, які контролює Державна податкова служба України.

Фонд декарбонізації профінансував перший проект з енергоефективності.

Фонд декарбонізації виділив 18 млн грн на енергосервіс мережі вуличного освітлення Вознесенська Миколаївської області. Вже видано перший кредит, профінансовано проект: 18 млн грн підуть на енергетичну службу мережі вуличного освітлення міста.

Фонд планує надати підприємствам і муніципалітетам кредити на суму 859 млн грн до кінця 2024 року для реалізації енергоефективних проектів. Зараз розглядаються додаткові заявки.

Кількість домогосподарств, які отримують субсидії, зменшиться.

Кількість одержувачів житлових субсидій у 2025 році зменшиться на 400 тис. осіб (на 12,5%). Згідно з пояснювальною запискою до проекту закону про Державний бюджет України на наступний рік, заплановані видатки на ці виплати скорочуються на 7,6 млрд гривень.

На фінансування житлових субсидій, пільг на оплату житлово-комунальних послуг, а також на придбання палива та скрапленого газу у 2025 році у Держбюджеті передбачено 42,321 мільярда гривень. Ці кошти мають підтримати 2,8 мільйона домогосподарств.

У держбюджеті на 2024 рік Кабінет міністрів передбачив 50 млрд грн на субсидії на оплату комунальних послуг, що приблизно на 25% більше, ніж було заплановано на 2023 рік.

Ціни на комунальні послуги за останні 12 місяців зросли на 18,5%.

За даними Держстату, в Україні з серпня 2023 року до серпня 2024 року тарифи на житлово-комунальні послуги зросли на 18,5%. Найбільше подорожчала електроенергія — на 63,6%. Крім того, на 9% подорожчали послуги з управління багатоквартирним будинком, на 5,4% – прибирання побутових відходів, на 3,8% – обслуговування та ремонт житла.

МАГАТЕ розпочало роботу на високовольтних електричних підстанціях системи електропередачі України.

12 вересня моніторингова місія Міжнародного агентства з атомної енергії відвідала одну з підстанцій Укренерго, яка увійшла до переліку ключових для забезпечення безпечної експлуатації АЕС. Присутність моніторингової місії МАГАТЕ на критичних енергопідстанціях має стати додатковим стримуючим фактором для Росії від ударів по підстанціях системи передачі електроенергії. Єврокомісія частково профінансує цю роботу.