» Дайджести, Енергетичні » Перебіг подій в українському енергетичному секторі

Перебіг подій в українському енергетичному секторі

Місячний енергетичний дайджест – жовтень

  • ENTSO-E збільшила дозволену потужність імпорту електроенергії в Україну з 1,7 до 2,1 ГВт.
  • Проведено перший аукціон з розподілу квоти підтримки ВДЕ; однак ніхто не звернувся через прорахунок щодо умов подання, визначених нормативними документами.
  • В Україні відбувся перший аукціон з торгівлі гарантіями походження ( GoO) електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел.
  • Імпорт електроенергії зменшився на 58% порівняно з попереднім місяцем.

Єврокомісія визнала прогрес України в імплементації європейського законодавства в енергетиці.

Європейська комісія у своєму звіті про розширення « Звіт про Україну 2024 » підтвердила додатковий прогрес України в імплементації європейського законодавства. Серед іншого, у звіті зазначено, що прийнято законодавство про відновлювані джерела енергії та Національний енергетичний і кліматичний план, створено Фонд декарбонізації для підтримки програм енергоефективності та відновлюваної енергетики, законодавство щодо ядерної безпеки та радіаційного захисту гармонізовано з нормами Євроатома, прогрес у впровадженні REMIT та невеликі кроки, спрямовані на підвищення незалежності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), яка все ще є проблемною.

Ринок електроенергії

Загальна ситуація в енергосистемі

Українська енергосистема продовжувала відновлюватися після атак Росії в попередні місяці. Проте російські збройні формування продовжували атакувати енергетичні об’єкти України. Попри відсутність масованих обстрілів, російські безпілотники та ракети атакували об’єкти енергосистем у Сумській, Полтавській, Харківській та Донецькій областях, що призвело до тимчасового відключення в деяких із цих регіонів.

Споживання електроенергії відповідало сезонним показникам. Протягом перших двох тижнів надлишок потужностей виникав протягом деяких годин, переважно нічних, що сприяло експорту електроенергії. В інші години та дні дефіцит потужностей покривався за рахунок імпорту.

Експорт та імпорт

Спекуляції навколо ризиків імпорту електроенергії та сертифікації Укренерго.

9 жовтня 2024 року НКРЕКП отримала лист від директора Секретаріату Енергетичного Співтовариства Артура Лорковського, в якому він наголошує на необхідності підтримувати відповідність українського оператора системи передачі Укренерго вимогам щодо анбандлінгу Директиви (ЄС) від 5 червня 2019 року № 2019/944 про єдині правила внутрішнього ринку електроенергії, адаптовано та прийнято (Директива з електроенергії).

Після цього листа деякі експерти поширили інформацію про те, що Укренерго може втратити європейську сертифікацію, що призведе до призупинення імпорту електроенергії взимку. Це було пов’язано з ризиком втрати сертифікації, якщо наглядова рада “Укренерго” не буде обрана до 9 грудня. Пізніше НКРЕКП і Секретаріат Енергетичного співтовариства спростували інформацію про можливе припинення імпорту взимку.

Експорт електроенергії (- мінус) та імпорт (+ плюс) протягом місяця

ENTSO-E збільшила дозволену потужність імпорту електроенергії в Україну.

З 1 грудня максимальну потужність імпорту електроенергії з країн ЄС буде збільшено з нинішніх 1,7 до 2,1 ГВт. Україна додатково матиме можливість отримати гарантовані 250 МВт пропускної здатності з ЄС у режимі аварійної допомоги.

Системні оператори спільно оцінювали стан енергосистеми та шукали шляхи максимальної потужності цієї зими. Розрахунки дозволили операторам збільшити ліміт потужності для постачання в Україну та Молдову до 2 100 МВт цієї зими. Нове обмеження буде застосовуватися з 1 грудня 2024 року. З березня 2025 року оператори зможуть щомісяця переглядати обмеження комерційної потужності між ЄС з одного боку та Україною та Молдовою з іншого боку.

У жовтні 2024 року імпорт електроенергії скоротився на 58%.

У жовтні 2024 року імпорт електроенергії скоротився на 58% – до 181 тис. МВт・год. Найбільше електроенергії було поставлено з Угорщини – 32,8%, Словаччини – 25,4%, Румунії – 24,8%. Загалом обсяг імпорту електроенергії скоротився за всіма напрямками – найбільше, з Польщі, на 77%. Порівняно з жовтнем 2023 року імпорт електроенергії в Україну зріс у 9,5 разів.

Імпорт електроенергії , помісячно, 2023-2024, МВтгод. Дані агентства ExPro

Відновлювана енергетика

Відбувся перший аукціон з розподілу квоти підтримки ВДЕ . Ніхто не звертався.

31 жовтня відбувся перший пілотний «зелений» аукціон з розподілу квоти підтримки будівництва нових потужностей з альтернативних джерел енергії, на який було виставлено квоту на 11 МВт сонячних фотоелектричних станцій. Максимальна цінова пропозиція становила 9 євроцентів за 1 кВт. Розташування об’єктів – територія лівого берега р. Дніпро.

  • У середині серпня уряд запустив пілотні «зелені» аукціони. Уряд визначив додаткову щорічну квоту підтримки виробників відновлюваної енергії (сонячні, вітрові, біогазові, мікро- та малі гідроелектростанції) для проведення пілотних зелених аукціонів у 2024 році. Також затверджено графік проведення аукціонів з розподілу квот підтримки на 2024 рік.
  • Додаткова річна квота підтримки становила 110 МВт, з них сонячна — 11 МВт, вітрова — 88 МВт та інші альтернативні джерела енергії — 11 МВт. Очікується, що перші генеруючі потужності, введені в експлуатацію завдяки пілотним аукціонам, почнуть постачати електроенергію в мережу в 2025 році.

Проте аукціон не відбувся, оскільки жоден учасник не зголосився. Три фактори викликали нульовий інтерес до аукціонів.

  • Між оголошенням акціону та його проведенням пройшов дуже короткий термін. Таким чином, інвестори не мали достатньо часу, щоб підготувати інвестиційний проект та всі необхідні документи та оцінки для подання заявки та подання заявок.
  • Законодавство обмежує загальну частку потенціалу, яку може отримати один інвестор. Законом України «Про альтернативні джерела енергії» визначено, що переможець аукціону (разом із пов’язаними підприємствами) не може отримати більше 25% від обсягу річної квоти підтримки на відповідний рік. Виходячи з оголошеного обсягу підтримки, переможець аукціону може побудувати за цією моделлю на наступний рік не більше 27,5 МВт. Такий малий обсяг обмежує інтерес інвесторів.
  • Законодавство забороняє компаніям, які вже отримують пільгові тарифи або пільгові премії, брати участь в аукціонах. Однак цього можна обійти, заснувавши нову компанію.

У листопаді відбудуться ще два аукціони з розподілу квоти на 88 МВт вітроенергетики та 11 МВт інших альтернативних джерел енергії (окрім сонячної фотоелектричної енергії, енергії вітру, доменних і коксових газів, а також гідроенергії, виробленої лише мікро-, міні-, і малі гідроелектростанції).

Відбулися перші аукціони з торгівлі гарантіями походження.

В Україні відбувся перший аукціон з торгівлі гарантіями походження (GoO) електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел. Учасники ринку придбали 28 257 гарантій походження, що еквівалентно 28 257 МВт·год, запропонованих УкрГідроЕнерго на сайті АТ «Оператор ринку» — 12 українських компаній придбали ГО.

За результатами аукціону ціна однієї гарантії походження залишилася на стартовому рівні 13 грн/МВт·год. Продано 56,5% від запропонованого обсягу (50 тис. МВт·год).

  • Раніше енергорегулятор видав перші гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел, для ПрАТ «Укргідроенерго» загальним обсягом 96 441 МВт·год.
  • Раніше АТ «Оператор ринку» та «Українська енергетична біржа» (УЕБ) запустили майданчики для торгівлі гарантіями походження електроенергії з ВДЕ.

Примітка . Європейський Союз не визнає гарантії походження, видані в третіх країнах. НКРЕКП співпрацює з європейськими органами, щоб погодитися визнати GoO, виданий в Україні. Якщо ні, то, ймовірно, в Україні не буде великого попиту на GoO.

Ще один, другий аукціон відбувся пізніше.

Ринок газу

Баланс газу

У жовтні 2024 року споживання газу було на 5% вище, ніж роком раніше через збільшення використання газу для виробництва електроенергії. Починаючи з середини жовтня через низькі температури та використання газу для опалення добове споживання газу в Україні зросло до 50 млн кубометрів, а закачування газу в ПСГ знизилося до 5 млн кубометрів на добу. З 1 листопада розпочався сезон відбору газу з ПСГ – споживання газу перевищило видобуток.

Відновлювані гази

Вперше в газотранспортну систему закачано біометан вітчизняного виробництва.

Група компаній VITAGRO за участю Хмельницького оператора газорозподільних мереж вперше поставила біометан у газотранспортну систему України. У перші дні роботи біометановий завод працював на 60-70% від запланованої потужності, а добовий об’єм газу, який надходив у розподільчі газопроводи, становив близько 6 тис. куб. Завод може вийти на 100% потужності до кінця жовтня 2024 року.

Інше

Оператор ГТС газу підписав меморандум про якість газу з операторами ГТС країн CESEC.

Оператор газотранспортної системи України (ОГТСУ) та інші національні оператори ГТС, які входять до Ініціативи з енергетичного підключення Центральної та Південно-Східної Європи, підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо спільного підходу та плану дій щодо гармонізації вимог до якості газу в точках підключення в регіоні. Окрім OGTSU, це Bulgartransgaz (оператор ГТС Болгарії), DESFA (Греція), FGSZ (Угорщина), ICGB (оператор інтерконнектору Греція-Болгарія), Nomagas (Північна Македонія), PLINACRO (Хорватія), PLINOVODI (Словенія), Transgaz (Румунія) і Vestmoldtransgaz (Молдова).

Як зазначається в Меморандумі, Центральна та Південно-Східна Європа історично залежала від імпорту російського природного газу, фізико-хімічні характеристики якого визначали вимоги до якості газу на відповідних маршрутах як на національному рівні, так і в точках міждержавного з’єднання. Сумісність та ринкова інтеграція газових систем у зоні CESEC вимагають подальших зусиль щодо диверсифікації постачання та поступової відмови від російського газу. Оператори ГТС повинні адаптуватися до вимог, враховуючи різну якість джерел природного газу.

Інші новини та події

Розробки Запорізької АЕС

На ЗАЕС виявлено витік води з імпульсної лінії – МАГАТЕ.

На Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) виявлено витік води з імпульсної лінії – невеликої труби, яка з’єднана з першим відділенням блоку і є частиною систем забезпечення насоса теплоносія реактора, пише прес-служба МАГАТЕ.

Експерти МАГАТЕ відвідали енергоблок №1. За їх словами, для проведення там ремонту необхідно було знизити тиск до атмосферного. Зварювальні роботи завершили 31 жовтня, зараз триває радіографічне обстеження зварних швів.

Підготовка до зими

У Міненерго повідомляють, що в регіоні забезпечено резервне живлення більшості об’єктів критичної інфраструктури.

У Міненерго повідомили, що дизельні генератори забезпечують резервне живлення для найважливішої інфраструктури регіону. З лютого 2022 року міжнародні донори передали підприємствам енергетики України майже 5 тис. генераторів різної потужності. Найбільшими донорами такого обладнання є Японія, Південна Корея, Бельгія, Нідерланди та Швейцарія.

Уряд затвердив перелік енергетичного обладнання, яке звільняється від оподаткування ввізним митом.

Уряд ухвалив постанову про звільнення від податків і зборів імпортного енергетичного обладнання та матеріалів. Міненерго розробило та затвердило перелік. Це обладнання необхідне для відновлення об’єктів енергетичної інфраструктури. Умова – імпорт в Україну в рамках угод, які фінансуються Фондом підтримки енергетики України.

До переліку входять нафта та нафтопродукти, гідротурбіни, різноманітні насоси, двигуни та генератори, електроагрегати, трансформатори, акумулятори, електрообладнання, транспортні засоби, вантажівки, самохідна техніка, інструменти та інші товари, необхідні для відновлення пошкодженої енергетичної інфраструктури.

Інші

Місії МАГАТЕ працюватимуть на семи критичних підстанціях в Україні.

Сім українських підстанцій уже обрано для моніторингових місій Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Вони мають вирішальне значення для безпечної роботи атомних електростанцій, електропостачання та запобігання блекаутам.

Єврокомісія виділить 3 мільйони євро — частину необхідної суми — для моніторингових місій МАГАТЕ на українських АЕС. Ці гроші також можуть бути використані для місій на критичних для забезпечення роботи АЕС підстанціях. Кошти виділено в рамках Європейського інструменту міжнародного співробітництва у сфері ядерної безпеки.

Атаки Росії на критичні для роботи українських АЕС підстанції несуть серйозну загрозу. За словами гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, непрофінансовані потреби для подальшої реалізації комплексної програми допомоги Україні Міжнародним агентством з атомної енергії оцінюються в 23 мільйони євро.

Уряд оголосив конкурс на посади трьох незалежних членів наглядової ради “Укренерго”.

Кабінет Міністрів України оголосив конкурс на посади трьох незалежних членів наглядової ради Укренерго. Четвертий незалежний член також буде обиратись за тією ж процедурою. Одночасно з конкурсним відбором незалежних членів Міненерго обиратиме кандидатів у представники держави в наглядовій раді Укренерго.

“Укргідроенерго” відклало судовий процес проти Росії щодо знищення Каховської ГЕС.

УкрГідроЕнерго скасувало раніше оголошений тендер на юридичні послуги в арбітражній справі щодо підриву Каховської ГЕС. У компанії заявили, що рішення було прийнято для забезпечення узгодженості своїх дій з широкою національною стратегією України, яка спрямована на притягнення Росії до відповідальності за збитки, завдані критичній інфраструктурі, та надання компенсації.