У фокусі уваги
Візит Зеленського до США: “план перемоги” відкладено до Рамштайну
22-27 вересня президент України здійснив візит до США, який виявився дуже насичений зустрічами та виступами, проте не допоміг вирішити два головні питання, з якими Володимир Зеленський вирушив до Америки: прояснити позицію Вашингтона щодо “плану перемоги” та отримати дозвіл на застосування далекобійного. зброї по об’єктах біля росії.
Розпочав свій візит Володимир Зеленський 22 вересня з відвідування збройового заводу в штаті Пенсільванія, де зробив політичну заяву про те, що Трамп не знає, як закінчити війну в Україні, а кандидат республіканців на посаду віцепрезидента Ванс “надто радикальний”. Ця поведінка президента України викликала серйозне обурення в американського політичного істеблішменту, який побачив у цьому “іноземне втручання у вибори США”.
Для американців це одна з найважливіших внутрішньополітичних тем, починаючи з 2016 року, а саме після перемоги на президентських виборах Трампа, якому, як підозрювали його опоненти, допомагали “фабрики тролів” кремля. На сьогодні Конгрес і Сенат вже ухвалили значну кількість законопроєктів, покликаних обмежити цей самий вплив і передбачають використання санкцій як проти приватних осіб, так і проти самих держав, які втручаються у вибори до США. Влада США, до речі, пропонує нагороду в 10 млн доларів США за інформацію про іноземне втручання в американські вибори.
Фактично, глава іноземної держави В. Зеленський прибув на територію США в самий розпал передвиборчої кампанії, і не кудись, а до Пенсільванії, де зробив кілька висловлювань, які однозначно трактуються як підтримка демократів і критика кандидатів-республіканців. Пенсільванія – це один із семи так званих штатів США, що коливаються, на поточних виборах. У політтехнологічній термінології це ті штати, вигравши у (більшості з яких) кандидат у президенти автоматично забезпечує собі перемогу на виборах. Так ось із семи штатів Пенсільванія, що вагаються на поточних виборах, є найважливішим, оскільки дає найбільшу кількість виборців (представників штату, що власне обирають президента) – 19. При цьому, саме на рахунок Пенсільванії у штабу Камали Харріс є амбітні плани. Справа в тому, що в цьому штаті проживає 800 тис. громадян польського походження, які, звісно, дуже цікавляться російсько-українською війною. Демократи енергійно та цілеспрямовано впливають на цю групу населення, щоб “забрати” штат.
І ось у цьому коливанні штату президент України, повторюючи класичні тези демократів, піддав публічній критиці республіканця Трампа, який водночас проводив серію передвиборчих мітингів у Пенсільванії і де він згідно з опитуваннями поки що програє Харріс . Тому не дивно, що на участь українського президента у передвиборчому марафоні на боці демократів уже була досить жорстка реакція. Спочатку спікер Конгресу Джонсон офіційно зажадав звільнити посла України в США Оксану Макарову, яка, як виявляється, брала участь в організації заходу в Пенсільванії. Потім група з дев’яти республіканців Палати представників, очолювана Ленсом Гуденом, зажадала провести розслідування недавнього візиту Зеленського до Пенсільванії, запитуючи, чи він був політично мотивованим і чи фінансувався він за рахунок коштів американських платників податків (Зеленський прилетів літаком ВПС США). Крім того, посилаючись на критичні висловлювання Зеленського на адресу потенційної адміністрації Трампа та Венса, республіканці стверджують, що цей візит може порушувати федеральні закони, такі як Закон Хетча.
Адміністрація Білого дому, що діє, поспішила заявити, що ініціатива відвідування Зеленським заводу в Пенсільванії йшла від Києва, а не від Вашингтона . Проте прессекретар Білого дому Карін Жан-П’єр на брифінгу спробувала пом’якшити ситуацію, нагадавши, що два місяці тому президент України відвідав Юту, де брав участь у схожому заході з представниками республіканців, та закликала відмовитися від розслідування поїздки В. Зеленського до Пенсільванії.
Чи зможе цей політтехнологічний трюк допомогти демократам – не відомо. Однак, що точно можна спрогнозувати – так це стійку ворожість частини американського політичного істеблішменту щодо В. Зеленського, адже правила щодо іноземного втручання у вибори для всіх єдині, а республіканці, навіть якщо Трамп програє вибори, контролюватимуть американський Конгрес. Спікер Палати представників, один із лідерів Республіканської партії Майк Джонсон у коментарі українській службі “Голосу Америки” вже висловив жаль з приводу того, що сталося, і назвав візит Зеленського “жахливим розвитком подій”, який “погіршив відносини між двома країнами у дуже складний для України час” .
Після візиту до Пенсільванії, В. Зеленський 23 вересня виступив на “Саміті майбутнього” Генасамблеї ООН і цього ж дня зустрівся з двопартійною делегацією Конгресу США, де розповів про ситуацію на фронті, хід операції в Курській області та потреби українських військових, а також представив “план перемоги”.
24 вересня президент України виступив на засіданні Ради безпеки ООН , де заявив, що росію можна лише примусити до миру. У свою чергу, Генеральний секретар ООН на цьому ж засіданні Ради Безпеки ООН заявив про те, що повномасштабне вторгнення росії на Україну в лютому 2022 року – після незаконної анексії Автономної Республіки Крим і міста Севастополя десять років тому – є явним порушенням принципів [Статуту ООН] ” .
25 вересня президент Зеленський зустрівся з турецьким лідером Реджепом Тайіпом Ердоганом, з яким обговорив подальший розвиток стратегічного партнерства між країнами (нарощування двосторонньої торгівлі, інвестицій та економічного співробітництва, участь турецьких компаній у відновленні України) та імплементацію “Формули світу” (з особливим акцентом на забезпеченні свободи судноплавства у Чорному морі та провідну роль Туреччини у відповідному пункті Формули).
Цього ж дня президент України зустрівся з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом, з яким обговорив “необхідність посилення української ППО, важливість своєчасної реалізації всіх домовленостей Вашингтонського саміту Альянсу”. Крім того, українська сторона наголосила на важливості продовження роботи задля того, щоб Україна отримала запрошення в НАТО якнайшвидше.
26 вересня відбулися зустрічі В. Зеленського з президентом США Байденом та віцепрезидентом Харріс.
Байден, термін повноважень якого спливає у січні, запевнив В. Зеленського у тому, що США продовжать підтримувати Україну. Крім того, він оголосив, що США виділять Києву новий пакет військової допомоги, обсяг якого становитиме 2,4 млрд доларів. Проте американський президент не висловив явної підтримки “плану перемоги” і не дав дозволу на застосування далекобійного озброєння.
Віцепрезидент США, кандидат від Демократичної партії на президентських виборах Камала Харріс на зустрічі з українським президентом заявила про необхідність подальшої підтримки України, оскільки це є “стратегічним інтересом США”. “Я чітко окреслила нашу позицію під час попередніх зустрічей, підтримка України та її народу непохитна. Я пишаюся цим і продовжуватиму підтримувати Україну. Я докладатиму зусиль, щоб Україна перемогла у цій війні”, — сказала віцепрезидент під час спільної з президентом України В. Зеленським заяви для преси .
Дональд Трамп до останнього моменту зберігав інтригу, не підтверджуючи зустріч із В. Зеленським. При цьому на передвиборчому мітингу в Північній Кароліні 25 вересня він звинуватив українського президента у недостатньому бажанні вести мирні переговори з президентом рф В. Путіним. Також кандидат у президенти від Республіканської партії заявив, що Зеленський хоче перемоги демократів на майбутніх виборах і назвав президента України “найбільшим продавцем на Землі”. Зустріч Трампа з президентом України все ж таки відбулася 27 вересня, після зустрічей В. Зеленського з Байденом та Харріс. Для цього українському президентові довелося навіть продовжити свій візит на один день . Під час зустрічі сторони обговорили “план перемоги”, висловили “загальну думку про те, що війну в Україні необхідно припинити, і Путін не може перемогти” і що війна має “закінчитися справедливо”. Трамп після зустрічі заявив, що війна в Україні переросте у Третю світову, якщо він програє вибори, і висловив упевненість у тому, що зможе швидко зупинити війну, якщо стане президентом. Також він додав, що у разі обрання прагнутиме завершити конфлікт в Україні ще до інавгурації. В. Зеленський у свою чергу за підсумками зустрічі сказав, що “отримав від Дональда Трампа дуже пряму інформацію, що він буде на нашому боці, що він підтримуватиме Україну” .
Попри на повністю виконаний план зустрічей у рамках візиту президента України, швидше за все, цей візит можна вважати невдалим, оскільки Вашингтон не відповів на прохання Києва як ключовий союзник. По-перше, США не прояснили позицію щодо плану перемоги, який привіз Зеленський. По-друге, не дозволили Києву бити в глиб росії далекобійним озброєнням зброєю. Кандидати у президенти також не дали конкретики, обмежившись загальними словами щодо необхідності підтримки України.
Якщо вірити американській пресі, представники адміністрації американського президента Джо Байдена, що йде, висловили серйозний скептицизм щодо “плану перемоги”, який Зеленський привіз до Вашингтона, і заявили, що хочуть більше подробиць. Проте, прессекретар В. Зеленського Никифоров спростував повідомлення західних ЗМІ про “прохолодну” реакцію США на “план перемоги”. “Це все неправда, його прийняли із величезною зацікавленістю, його прийняли конструктивно, його прийняли до роботи”, – заявив він в ефірі телемарафону. За його словами, Байден повідомив про те, що прийде з “якимись рішеннями та відповідями” на зустрічі лідерів 12 жовтня у форматі “Рамштайн”.
Деталі плану, який поступово з “мирного” трансформувався в “переможний”, не були оприлюднені, але його основний посил В. Зеленський досить ясно виклав у першому по приїзді до США інтерв’ю телекомпанії ABC: Україні потрібна масштабна допомога, щоб вона могла говорити з росією з позиції сили, інакше дипломатія не має шансів.
Аналіз інформації, що просочилася в пресу, дозволяє припустити, що даний план включає п’ять пунктів (чотири основні і п’ятий – післявоєнний):
1. Збереження фінансової та матеріальної допомоги від Заходу, у тому числі і після завершення військових дій
2. Надання Україні “специфічної” сучасної зброї
3. Дозвіл для України використовувати фінансову та військову допомогу на свій розсуд
4. Утримання під контролем Курської області як важіль впливу на росію
5. Вступ України до НАТО або надання Україні гарантій безпеки з боку Заходу, “аналогічні пакту про взаємну оборону під час вступу до НАТО”
Як повідомило видання WSJ з посиланням на джерела серед американських чиновників, привезена до США ініціатива містить “не так багато нового” і не описує чіткого шляху до перемоги . В той самий час, якщо план В. Зеленського дійсно містить перелічені вище пункти, то жоден з них не спрямований на те, щоб власне зупинити росію. Більше того, цей план додає росії мотивацію для подальшої руйнації та контролю якомога більшої частини території України, щоб виключити її вступ до одного із західних блоків. Позиція більшості західних країн поки що залишається незмінною: щоб хоча б спробувати увійти до ЄС чи НАТО, Україні треба спочатку закінчити війну, зберігши суверенітет, а не навпаки. Фактично це вже підтвердив Ердоган, який у кулуарах Генеральної Асамблеї ООН заявив, що зараз США та інші члени Західного альянсу “не хочуть, щоб Україна була державою-членом”. На думку турецького лідера, “це не те питання, з яким треба поспішати” .
Основні події тижня:
Москва анонсувала зміни “Своєї ядерної доктрини”: реальна загроза чи черговий шантаж?
25 вересня президент рф В. Путін провів Засідання Постійної наради Ради Безпеки російської Федерації з ядерного стримування : під час якої зробив кілька заяв:
- достовірна інформація про старт у бік рф засобів повітряно-космічного нападу спричинить ядерну відповідь;
- рф повинна враховувати виникнення нових джерел військових загроз та ризиків для себе та союзників;
- агресію проти росії з боку будь-якої неядерної держави, але за участю або за підтримки ядерної держави розглядатиметься як їхній спільний напад на рф;
- критична загроза суверенітету рф та звичайною зброєю буде підставою для ядерної відповіді;
- рф залишає за собою право застосувати ядерну зброю у разі агресії щодо Білорусі.
Ще у червні, виступаючи на Санкт-Петербурзькому економічному форумі, В. Путін заявив про відсутність рівня загроз, які відповідають необхідності застосування росією ядерної зброї. Проте, за кілька місяців ситуація навколо рф змінилася настільки кардинально, що кремль змушений суттєво знизити поріг допустимості використання ядерної зброї.
По-перше, наступальна операція ЗСУ у Курській області стала не лише неприємним сюрпризом для кремля, а й продемонструвала безпорадність державної системи управління у подібних ситуаціях. Вже майже два місяці Москва не може повернути контроль над захопленою Україною та територією. За інформацією видання BILD , українські війська перекидають додаткові сили на Курщину, тому навряд чи Москва зможе найближчим часом повернути під свій контроль зайняті ЗСУ території, попри заяви, що прозвучали в кремлі, про прагнення зробити це до середини жовтня. Ця ситуація послужила інформаційним приводом , який змусив навіть кілька підконтрольних російських ресурсів публічно засумніватися в результативності “спеціальної військової операції”, що проводиться в Україні.
По-друге, успіх російських військ, що намітився раніше, на Донецькому напрямку локалізований, росія так і не змогла захопити жодного великого українського міста. Тим самим не виправдалися надії кремля нівелювати негатив від подій Курської області переможними реляціями з інших напрямків.
По-третє, останнім часом ЗСУ суттєво наростили інтенсивність та результативність ударів у глибині росії. Поразка великих і важливих об’єктів неможливо приховати від громадськості, тому вкрай чутливі матеріальні втрати (запаси нафтопродуктів, озброєння, боєприпаси та інше) посилилися хвилею невдоволення російського суспільства у питаннях безпеки тилових районів росії.
По-четверте, Україна отримала першу партію літаків F-16, паралельно активізувалася дискусія щодо надання Києву не лише дозволу на використання далекобійного західного озброєння по об’єктах у глибині росії, а й сучасних зразків цього озброєння. Що, відповідно, породжує черговий напад страху як у пересічних громадян рф, і у російського військово-політичного керівництва.
По-п’яте, президент Зеленський презентував у США свій “план перемоги”, покликаний, за його словами, “примусити росії до мирних переговорів”. На тлі дискусії, що активізувалася на Заході, про можливості завершення війни в Україні, підготовки 2-го Саміту миру, КНР і Бразилії активно просувають свої пропозиції щодо врегулювання конфлікту. І все це відбувається практично без участі Москви, що змушує кремль нервувати ще більше.
Примітним є і обраний Москвою спосіб доведення до громадськості доктринальних змін поглядів кремля на застосування ядерної зброї. Опублікований повний текст стенограми виступу В. Путіна на засіданні Ради безпеки містить політичні тези, але позбавлений будь-якої конкретики щодо механізмів ухвалення рішення та застосування ядерної зброї. Це зроблено спеціально, залишаючи у тих, кому адресоване це послання, місце для польоту фантазії.
Щоб визначити адресатів послання, доцільно визначитися з ключовими посилами даного вступу.
Посилання перший. Продемонстрована останніми місяцями нездатність російського військового керівництва забезпечити захист власної території стає внутрішньополітичною проблемою особисто для Путіна. Тому заява про зниження порога допустимості ядерного удару, і згадка, серед інших, навіть атаки безпілотниками, направлена насамперед на внутрішню аудиторію з метою дещо заспокоїти громадян рф. Ось раніше не здогадалися безглузді чиновники розробити нормативні документи і не було чим відповісти, а тепер усе буде по-іншому. Однак, доктринальні документи використовуються як елемент стратегічного стримування потенційних противників і, як правило, не зазнають змін під час війни або через різку зміну обстановки. У Путіна згідно з Конституцією та чинними доктринами достатньо повноважень для ухвалення відповідного рішення. Та й “червоні лінії” вже майже всі закінчилися. Тому такі непереконливі його заяви про необхідність зміни підходів у застосуванні ядерної зброї.
Посилання друге. Навряд чи хтось на Заході всерйоз вірить у повну військову поразку Москви. Тому питання надання дозволу на застосування далекобійної зброї, що постачається, по території росії більше є політичним. На тактичному рівні ніхто не забороняє Україні використовувати практично весь спектр західного озброєння в Курській області, яка до 6 серпня була навіть російською територією. Відповідно, заява Путіна про те, що “агресія проти росії з боку будь-якої неядерної держави, але за участю або за підтримки ядерної держави” буде тепер розглядатися як їхній спільний напад на рф, спрямовані саме на політиків США, Франції, Німеччини, Великобританії. Шантаж використання “ядерної палиці” навряд чи суттєво позначиться на обсягах допомоги, що надається, але цілком може стати додатковим аргументом для політиків, які виступають проти ескалації конфлікту шляхом перенесення військових дій на російську територію.
Посилання третє. Сьогоднішня токсичність і відверта слабкість росії у військових питаннях на тлі остаточної дискредитації ОДКБ як військового блоку змушують колишніх союзників рф, насамперед на теренах колишнього СРСР, шукати нових партнерів, серед яких, крім США та європейських держав, дедалі активніше проявляють себе Китай та Туреччина. У зв’язку з цим зниження порога допустимості застосування ядерної зброї є політичним нагадуванням про збереження росією статусу “ядерної супердержави”. Відповідно заява про можливе застосування ядерної зброї направлена як країнам Заходу, так і Сходу. У своєму виступі Путін неодноразово згадував деяких союзників і натякав, що росія готова захищати зону свого впливу, в тому числі використовуючи загрози застосування ядерної зброї. Окрему згадку Білорусі у цьому контексті слід розглядати як “демонстрацію конкретних намірів”. При цьому з огляду на активізацію китайсько-білоруських відносин останнім часом дане послання (як мінімум, його білоруська частина) адресоване не лише Вашингтону та Брюсселю, а й Пекіну. Примітно, що наступного дня після засідання Ради безпеки Дмитро Пєсков намагався дещо змістити акценти у цьому питанні, заявивши, що озвучені Путіним зміни до ядерної доктрини росії слід вважати “певним сигналом недружнім країнам” .
Враховуючи вищесказане, напрошується висновок, що публічне мусування Путіним теми можливого використання ядерної зброї є, швидше, “ядерним” шантажем низки держав, які належать до ключових геополітичних гравців. Москва загрожує ядерною зброєю не на користь виправлення становища на російсько-українському фронті. Для Путіна важливими є саме переговори про глобальні питання. Йдеться вже про переформатування світової системи із збереженням за росією якогось “виняткового” статусу. При цьому ядерна зброя є чи не останнім аргументом Путіна. Адже в економічному, політичному та військовому відношенні рф давно вже не є супердержавою. Тому залишається лише проведення глобальних переговорів, де ядерна зброя, як і поступки щодо кейсу України, будуть елементами торгу.
Захід вже відреагував на анонсовані В. Путіним зміни в ядерній доктрині росії, назвавши їх “безвідповідальними” (держсекретар США Блінкен) і заявивши, що “позиція Євросоюзу щодо України після ядерних загроз путіна не зміниться” (представник зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано ).
Військова допомога Україні: США обіцяли до кінця року виділити всі заплановані на допомогу Україні кошти
Міністерство оборони США розкрило подробиці анонсованого американським президентом на зустрічі з президентом В. Зеленським пакету допомоги Україні на $2,4 млрд. У цей пакет увійдуть додаткові кошти ППО, боєприпаси класу “повітря-земля”, безпілотники та засоби боротьби з ними та інше військове обладнання .
За інформацією CNN, черговий пакет допомоги США на $375 млн включає артилерійські снаряди, боєприпаси для HIMARS, ракети класу “повітря – земля”, бронетехніку, протитанкові засоби та інше критично важливе озброєння та обладнання .
Президент Зеленський у своєму телеграм-каналі оголосив про виділення до кінця року США $7,9 млрд для України. Ця допомога буде включати додаткову батарею ППО Patriot, інші засоби протиповітряної оборони та перехоплювачі, безпілотники, ракети великої дальності та боєприпаси класу “повітря – земля”, а також засоби для зміцнення оборонно-промислової бази України.
Як повідомляється на офіційному порталі Білого дому, американський президент доручив надати Україні крилаті авіабомби Joint Standoff Weapon (JSOW), щоб “посилити можливості України для завдання дальніх ударів“.
Норвегія виділить $9,5 млн на евакуацію тяжко поранених з України до Європи та продовжить відповідну угоду з ЄС. З серпня 2022 року переобладнаний літак SAS, який є реанімацією, що літає, вивозить поранених з України на лікування в інші європейські країни.
Нідерланди надішле Україні новий пакет допомоги на €209,5 млн на відновлення критичної інфраструктури та надання гуманітарної допомоги. Крім того, Нідерланди внесуть €45 млн до Фонду підтримки енергетики України та фінансуватимуть постачання необхідного обладнання.
Німеччина ухвалила рішення на збільшення фінансування військової підтримки України на €400 млн та надання €70 млн на відновлення енергетики. У першому випадку планується передати Україні додаткові системи ППО, танки, безпілотники, боєприпаси та запчастини. У другому – кошти направлять українським містам та селам на закупівлю невеликих теплоелектростанцій, котелень, генераторів та сонячних систем, що дозволить забезпечити населені пункти безпечнішим та незалежнішим енергопостачанням.
Великобританія передасть Україні партію САУ AS-90 10 установок уже доставлено до України, найближчими тижнями ЗСУ отримають ще шість.
Данія надасть Україні майже $629 млн (включно з $434 млн заморожених російських активів) для закупівлі озброєння через українську оборонну промисловість.
До питання зняття обмежень застосування західного озброєння: думки розділилися
Президент Фінляндії Олександр Стубб закликав Захід дозволити Україні використовувати зброю “без пов’язаних за спиною рук” і зняти обмеження, дозволяючи їй боротися у рамках міжнародних правил. Генсек НАТО Єнс Столтенберг також підтримав ідею, наголосивши, що Україна має право завдавати ударів по законних військових цілях у росії . Прем’єр Данії Метте Фредеріксен запропонувала відмовитися від будь-яких “червоних ліній” у конфлікті з росією, заявивши, що найважливішу “червону лінію” вже перетнули кремль у лютому 2022 року. На думку Фредеріксен, союзникам необхідно дозволити Україні використовувати західну зброю для ударів углиб території рф, а зняття таких обмежень для Києва не призведе до ескалації конфлікту .
У свою чергу, американські ЗМІ розгорнули цілу інформаційну кампанію, спрямовану на виправдання небажання Білого дому не давати дозволу на удари далекобійною зброєю вглиб росії. Як пише The Washington Post з посиланням на американських чиновників, дозвіл Україні завдавати ударів далекобійною зброєю вглиб рф вплине лише обмежений вплив на ситуацію на полі бою. Представники Білого дому та Пентагону заявляють, що не почули переконливих аргументів від українських лідерів про те, що можливі цілі в межах досяжності ракет у росії матимуть суттєве значення на шляху України до перемоги. На їхню думку, використання ракет за цілями в Криму є більш стратегією, що стоїть. “Оскільки запас ракет обмежений, а росія вже вивела 90% літаків, які запускають плануючі бомби, із зони ураження ATACMS, зміна політики США не змінить перебіг бойових дій”, – зазначає газета.
The New York Times опублікувало думку американської розвідки про те, що дозвіл Україні на удари вглиб рф може нести певні ризики . Видання з посиланням на джерела в спецслужбах зазначає, що внаслідок такого дозволу рф може застосувати проти США та їхніх союзників рішучі дії, а перебіг війни при цьому кардинально не зміниться. У матеріалі йдеться, що як дії у відповідь на перші далекобійні удари рф може залучити диверсії на об’єктах у західних країнах, продовжуючи діяти потай, щоб не розширювати масштаби конфлікту. Крім цього, у розвідці вважають, що після перших ударів росія, швидше за все, перемістить свої склади та командні пости за межі досяжності ракет.
Мирне врегулювання конфлікту : чий план стане основним?
Цього тижня продовжилася активна дискусія щодо можливих варіантів припинення конфлікту між Україною та росією. Причому, думки політиків і дипломатів часом відрізняються дуже кардинально як за термінами продовження конфлікту, так і за умовами його припинення.
23 вересня президент Чехії Павло в інтерв’ю The New York Times заявив, що Україні слід визнати, що деякі захоплені території країни можуть залишитися під контролем рф на роки. “У зв’язку з тим, що дружні росії популістські лідери, такі як прем’єр-міністр Угорщини Орбан, підривають європейську єдність через війну, а втома від 19 місяців конфлікту всюди зростає, Україні доведеться реалістично оцінювати свої перспективи повернення територій, окупованих росією” – вважає чеський політик.
23 вересня міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що війна в Україні закінчиться, коли Путін зрозуміє, що вторгнення було помилкою і цілі недосяжні за прийнятну ціну. На думку дипломата, вирішення конфлікту – це відведення військ обох країн за межі їхніх міжнародно визнаних кордонів.
26 вересня під час зустрічі з президентом Зеленським кандидат від демократів Харріс розкритикувала тих, хто намагається “змусити Україну відмовитися від значної частини її суверенної території та вимагає від України прийняти нейтралітет”. “Ці пропозиції аналогічні тим, що висловлює Путін. І скажімо чітко: це не пропозиції світу. Це пропозиції капітуляції”, – наголосила Харріс .
27 вересня президент Сербії Вучич заявив, що війна в Україні триватиме ще 10 років і закінчиться мирними переговорами, після яких сторони довго не зможуть домовитися, як це було у випадку з Кореєю. До цього, на думку Вучича, Україна і росія “битимуться за кожне село та місто” .
28 вересня держсекретар США Блінкен після зустрічі із главою МЗС КНР заявив, що розмови Китаю про мир в Україні “не мають сенсу”. На думку дипломата, Китай продовжує підтримувати оборонно-промислову базу рф, зокрема близько 70% верстатів, що імпортуються країною-агресором, і 90% мікроелектроніки поставляються з Китаю та Гонконгу. “Тому коли Пекін каже, що з одного боку хоче миру, хоче побачити кінець конфлікту, але з іншого боку дозволяє своїм компаніям вдаватися до дій, які допомагають Путіну продовжувати агресію, це не має сенсу”, – підсумував Блінкен .
28 вересня МЗС Швейцарії заявило, що ця країна підтримує “мирну ініціативу” Китаю та Бразилії щодо завершення війни в Україні і додала, що ця ініціатива важлива, оскільки пропонує альтернативу “войовничим промовам”, які звучали цього тижня в ООН як з українською, і з російського боку.
Українське МЗС відреагувало на заяву швейцарських колег. Як повідомили у дипломатичному відомстві України, ініціатива КНР та Бразилії не відповідає українським інтересам і лише ускладнить процес досягнення миру. “Ми не можемо зрозуміти логіки такого рішення. Адже спільно зі Швейцарською Конфедерацією ми організували Перший глобальний Саміт світу 15-16 червня у Бюргенштоку, у якому взяли участь представники 100 країн та міжнародних інституцій”, – йдеться у повідомленні міністерства. У відомстві додали, що будь-які ініціативи, які не містять чіткого посилання на Статут ООН і не гарантують повного відновлення територіальної цілісності України, є неприйнятними, оскільки вони “лише створюють ілюзію діалогу, тоді як агресор продовжує свої злочинні дії”.
Водночас Україна закликає міжнародну спільноту відмовитися від підтримки мирного плану Китаю, стверджуючи, що Пекін намагається запобігти поразці росії у війні. Про це йдеться у документі, який українські представники поширили серед дипломатів та офіційних осіб на Генеральній Асамблеї ООН. Україна висловлює занепокоєння тим, що Китай веде приховану роботу в ООН, прагнучи залучити прихильників свого плану щодо припинення конфлікту. Зокрема, Пекін націлений на підтримку країн Латинської Америки, Азії та Африки, заручившись якою Китай використовуватиме це як доказ того, що його план схвалює “світова більшість”. Українські дипломати наголошують, що китайський план націлений на заморожування конфлікту та пропонує умови, вигідні для росії. Очікується, що Китай офіційно представить свій план на саміті БРІКС у Казані у жовтні, хоча джерело інформації про стратегію Пекіна у документі не розкривається.
На думку видання Politico , Індія є ідеальним посередником для України у переговорах із рф. Попри на те, що Індія послідовно утримується від засудження російського вторгнення на Україну, проте виступає за повагу суверенітету та територіальної цілісності, а також за припинення війни. “Під час літніх переговорів із Зеленським Моді дав зрозуміти, що Україні доведеться піти на компроміс у деяких питаннях, але про передачу українських територій росії для завершення війни не може бути й мови”, – йдеться у матеріалі. Politico зазначає, що Індія, можливо, єдиний світовий гравець, який може зіграти роль посередника або, принаймні, єдина країна, здатна переконливо представити себе як нейтральну сторону стосовно Москви та Києва.
Дискусія з врегулювання конфлікту, що активізувалася в останній місяць, підсвітила різні підходи та причини, які спонукають дипломатів і політиків все частіше говорити про це. Європа об’єктивно втомилася від своїх бойових дій. Причому чим далі перебувають країни від кордонів із росією, тим більше поступок вони готові зробити для завершення конфлікту. Китай та Бразилія продовжують діяльність із формування раніше анонсованої платформи “Друзі світу”, маючи на меті глобальну реставрацію світового порядку та системи міжнародної безпеки. Слід визнати, що їхні кроки мають певний успіх, про що може свідчити бажання Швейцарії приєднатися до цієї ініціативи.
Вам також буде цікаво:
МАКРОЕКОНОМІЧНИЙ ДАЙДЖЕСТ УКРАЇНИ (липень 2024 року)
Огляд ситуації у воєнній сфері в період з 8 по 14 грудня 2024 року
Дайджест основних військово-політичних подій навколо України (30.12.2024 – 05.01.2025)
Огляд безпекових аспектів діяльності бізнесув контексті суспільно-політичної та фінансово-економічної ситуації в державі в період з 1 по 8 грудня 2024 року
Аналітичний огляд основних політичних подій в Республіці Білорусь за період с 02.12.2024 по 08.12.2024
Макроекономічний дайджест України грудень 2024 року